کد خبر: 313408
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، محمد امید ظهر امروز دوشنبه در جشن توانمندسازی و خودکفایی چهار هزار و ۳۰۲ مددجوی خوزستانی در تالار امام خامنه ای مجموعه تفریحی ـ فرهنگی فجر اهواز اظهار کرد: رسالت های کاری ما بر اساس بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری و چارچوب اصلی امور نیز بر اساس مبحث توانمندسازی خانواده های تحت پوشش است.

وی افزود:‌ بیش از ۱۰۰ هزار خانواده در خوزستان تحت پوشش کمیته امداد هستند و اگر بنا باشد تا به همه آنها حقوق پرداخت کنیم نیاز به اعتبارات بسیار هنگفتی است بنابراین باید به رویکرد توانمندسازی و خودکفایی خانواده های تحت حمایت بیش از پیش توجه داشته باشیم.

معاون اشتغال کمیته امداد کشور تصریح کرد:‌ بسیاری از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد از طریق کارهای خودکفایی به حدی رسیده اند که حتی به دیگران هم کمک می کنند.

امید بیان کرد:‌ برای اشتغالزایی خانواده های تحت حمایت خود پروسه چند گامی را باید طی کنیم که اولین مورد آن استعدادسنجی است. ۵۰ درصد از جمعیت بین ۱۸ تا ۶۰ سال تحت حمایت کمیته امداد (حدود یک میلیون نفر) قابلیت و توانایی کار دارند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۴۰۰ هزار نفر از این جمعیت توانمند آموزش دیده اند، ادامه داد: در حال حاضر ۱۴۰ هزار نفر پرونده اشتغالزایی خود را تکمیل و آماده دریافت تسهیلات هستند. این افراد آموزش های لازم را دیده و مشاوره شغلی نیز دریافت کرده اند.

معاون اشتغال کمیته امداد کشور یادآور شد: گام دوم پروسه فوق آموزش و یکی از ارکان اصلی است. این آموزش ها به صورت گسترده در حال انجام است و سال گذشته نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر را آموزش دادیم.

امید ادامه داد: گام سوم پروسه نیز پرداخت تسهیلات و تأمین منابع است. مصوبه ای را به شورای پول و اعتبار ارائه دادیم که در صورت تأیید سطح سرانه را از ۱۵ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان افزایش می دهیم.

وی تأکید کرد: برای پرداخت تسهیلات به مددجویان از منابع و سپرده گذاری ها و کمک های مردمی هم می توانیم به منظور اشتغالزایی استفاده کنیم. به عنوان نمونه با دریافت سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار توانایی اشتغالزایی ۲۶۰ هزار فرصت شغلی برای مددجویان را داریم.

معاون اشتغال کمیته امداد کشور گفت: امسال با اعتبار دو هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان که یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن را منابع بانکی و کمیته امداد و ۷۵۰ میلیارد تومان را هم وزارت کار تأمین می کند، ۱۵۰ هزار شغل ایجاد خواهیم کرد.

لزوم نظارت بر اشتغال های ایجاد شده

امید با تأکید بر لزوم نظارت بر اشتغال های ایجاد شده بیان کرد: حلقه مفقوده اشتغالزایی کشور همین نظارت نداشتن بر اشتغالزایی ها است.

وی همچنین عنوان کرد: اصل کار کمیته امداد در اشتغالزایی ها، نظارت به منظور پایداری طرح های اشتغالزایی است. همچنین در حال حاضر نرخ معوقات کمیته امداد در پرداخت تسهیلات حدودا دو درصد است و خوشبختانه اشتغال های پایدار عددی بالای ۹۰ درصد دارند.

معاون اشتغال کمیته امداد کشور اظهار کرد: در فرآیند پنج مرحله ای اشتغالزایی، آخرین مرحله بازاریابی و پایدارسازی طرح است و باید برای به ثمر نشستن تولیدات به مددجویان کمک کنیم.

امید با اشاره به اینکه ۱۶ درصد از صنایع دستی کشور در کمیته امداد تولید می شود، اضافه کرد: کمیته امداد در ۱۵ استان کشور تولیدات فرش دارد و سال گذشته نیز بازرگانی کمیته امداد ۱۵۰ هزار متر فرش را از مددجویان خریداری کرد.

وی با بیان اینکه ۲۲۰ میلیارد تومان گردش مالی خریدهای صنعت فرش و صنایع دستی کمیته امداد است،‌ گفت: امروز در عرصه های اشتغالزایی گام های خوبی در کشور برداشته شده و حجم عملیاتی در کمیته امداد بسیار بالا و بیشتر از سایرن است که این میزان بالا نیز به دلیل گسترده بودن جامعه هدف کمیته امداد است.

معاون اشتغال کمیته امداد کشور تأکید کرد: ۲۵ دستگاه باید سهمی از ایجاد بیش از ۹۰۰ هزار شغل را بر عهده بگیرند که اداره کار نیز آمادگی ایجاد حدود ۲۵ درصد از این فرصت های شغلی را دارد.

امید خبر داد: سال گذشته با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان حدود ۱۲۰ هزار فرصت شغلی ایجاد و به متقاضیان نیز تسهیلات قرض الحسنه از دو میلیون تا ۴۵ میلیون تومان پرداخت کردیم.

وی با اشاره به رشد ۵۰ درصدی اشتغالزایی افزود: امسال اشتغالزایی ها را افزایش خواهیم داد و ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی را در برنامه داریم.

به گزارش مهر، در حاشیه این مراسم که رئیس کمیته امداد کشور و وزیر کار نیز حضور داشتند، تفاهمنامه ای بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کمیته امداد کشور به منظور ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی منعقد شد.

رئیس کمیته امداد کشور در حاشیه مراسم به خبرنگاران اعلام کرد که ۱۰ هزار مورد از این فرصت های شغلی به استان خوزستان اختصاص دارد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان