کد خبر: 313314
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > مجلس – نمایندگان مردم در مجلس گامی دیگر برای اصلاح قانون انتخابات برداشته و طی آن نحوه اخذ رأی از افرادی که قادر به ارائه رأی الکترونیک نیستند را تعیین کردند.

به گزارش خبرآنلاین،‌ نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز، بخش هایی از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که از شورای نگهبان اعاده شده را در دستور کار قرار دادند.

در ماده الحاقی ۸ آمده است: در صورت بروز اختلال در نرم افزارها و سخت افزارهای سامانه انتخابات الکترونیکی در یک یا چند شعبه یا همه شعب حوزه انتخابیه در استان یا کل کشور حسب مورد به پیشنهاد رئیس شعبه، رئیس ستاد انتخابات استان و رئیس ستاد انتخابات کشور و تائید هیات نظارت مربوطه، انتخابات به صورت غیر الکترونیکی و با ورقه رأی انجام می‌شود. در پایان مدت اخذ رأی، ابتدا شمارش مجزای هر یک از آ‌راء ماخوذه الکترونیکی و غیر الکترونیکی (با ورقه رأی) صورت گرفته و سپس تجمیع آراء انجام می‌شود و نهایتا صورتجلسه شعبه تنظیم می‌گردد.

در سامانه انتخابات الکترونیکی باید امکان انتخاب رأی سفید را پیش بینی کرد تا افراد بتوانند در صورت تمایل از حق قانونی خود استفاده کنند.

ماده الحاقی ۸ این طرح را که در مورد بروز اختلال در نرم افزارها و سخت
افزارهای سامانه الکترونیکی است را نمایندگان با ۱۵۰ رأی موافق، بدون رأی مخالف و ۳
رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

ماده الحاقی ۹ این طرح نیز در مورد افرادی است که قادر به رأی دادن
الکترونیکی نیستند که نمایندگان با ۱۳۶ رأی موافق،‌۱۰ رأی مخالف و ۸ رأی
ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند. براساس ماده الحاقی ۹ نیز رأی دهندگانی که به هر دلیل قادر به رأی دادن از طریق سامانه انتخابات الکترونیکی نباشند، می‌توانند از کمک همراه مورد اعتماد برای رأی دادن، استفاده کنند.

همچنین ماده الحاقی ۱۱ نیز در خصوص جرایم و تخلفات شناسه (کد) ها است که
نمایندگان با ۱۴۵ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵
نماینده حاضر در مجلس آن را تصویب کردند. در ماده الحاقی ۱۱ آمده است؛ کلیه جرائم و تخلفات در خصوص شناسه (کد)ها، صورتجلسات و اسناد الکترونیکی در انتخابات الکترونیکی مشمول مجازات‌های موضوع مواد (۳) تا (۱۱)، (۱۹) تا (۲۱)، (۲۶) تا (۲۹)، (۳۵) تا (۴۸) قانون جرائم رایانه‌ای مصوب ۲۰/۳/۱۳۸۸ می‌باشند. آیین نامه اجرائی این ماده توسط وزارتخانه‌های کشور و ارتباطات و فناوری اطلاعات حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه و تنظیم می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

از آنجا که در واپسین روزهای کاری مجلس نهم به سر می‌بریم این مصوبه آخرین اصلاحیه بر قانون انتخابات در این مجلس خواهد بود. گفتنی است در آستانه برگزاری انتخابات مجلس دهم، شورای نگهبان با برگزاری الکترونیک این انتخابات موافقت نکرد.

۲۷۲۱۳

 منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان