کد خبر: 313216
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۳:۰۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، رقابتهای جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۶ شیراز طی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته پس از جدال ۸ تیم برتر دنیا با قهرمانی تیم ملی ایران به پایان رسید و فرنگی کاران کشورمان توانستند جام قهرمانی را از تیم جمهوری آذربایجان پس بگیرند، اما این موفقیت، ‌تمام آن چیزی نبود که در رقابتهای جام جهانی برای کشتی فرنگی ایران آشکار شد.

سایه روسیه در برابر ایران زانو زد

در وهله اول،‌ شاید از منظر یک فرد عادی، بتوان پیروزی قاطع ۸ بر صفر شاگردان بنا برابر تیم روسیه را اوج درخشش ایران در جام جهانی شیراز تلقی کرد،‌اما این موفقیت به ظاهر بزرگ و تاریخی،‌ از دیدگاه یک فرد آگاه و فنی در عرصه کشتی، یک اتفاق کاملا عادی و شاید کم ارزش بود، چراکه روسها ترجیح دادند از نفرات دوم یا سوم خود در این رقابتها استفاده کنند و بر خلاف تیم ایران، ‌نفرات اصلی خود را برای المپیک ریو نگه دارند. روسها تا جایی با نگاهی سطحی به جام جهانی ایران نگاه می‌کردند که در دیدار فینال در حالی که پس از سه شکست متوالی در اوزان ۵۹، ‌۶۶ و ۷۱ هنوز فرصت جبران داشتند،‌ ترجیح دادند در وزن ۷۵ کیلوگرم نماینده ای را به میدان نفرستند تا دست سعید عبدولی از سوی داور به عنوان کشتی‌گیر برنده بالا برود!

شاید این تصمیم از سوی سرمربیان تیمهای دیگر کمی عادی و قابل پیش‌بینی باشد، اما زمانی که گوگیاشویلی به عنوان سرمربی تیم مدعی روسیه چنین تصمیمی می گیرد باید در ارزش کمی و کیفی جام جهانی، کمی تامل و تعمق کرد.

قهرمانی خوب است، ‌اما..!

کسب افتخار و پس گرفتن جام قهرمانی از جمهوری آذربایجان که سال گذشته در کشورمان موفق شده بود با شکست ایران به این موفقیت برسد،‌ مطمئنا کار مهم و ارزشمندی است،‌ اما روند رسیدن به این قهرمانی و آنالیز حریفانی که ایران آنها را یکی پس از دیگری با نتایج قاطع شکست داد، گویای حقیقت دیگری است. حقیقتی که در جام جهانی به ما نشان داد این قهرمانی هیچ تضمیمی بر موفقیت در المپیک نیست و باید از همین امروز قهرمانی در جام جهانی را فراموش کرد و به فکر رویدادی به مراتب بزرگتر و سنگین تر در برزیل باشیم.

با نگاهی به ترکیب تیمهای همگروه ایران تا قبل از رسیدن به فینال و همچنین نفراتی که رقبا در برابر تیم تا دندان مسلح ایران در جام جهانی به میدان فرستادند باید کمی برای المپیک نگران بود. اگر کمی دقیق تر و وزن به وزن به این موضوع بنگریم به حقایق نه چندان دلگرم کننده و دلچسبی بر خواهیم خورد. به عنوان مثال جام جهانی شیراز برای چندمین بار به ما ثابت کرد که در وزن ۵۹ کیلوگرم هیچ فرنگی کار مطمئن و توانمندی به جز حمید سوریان نداریم و با خداحافظی او از عرصه قهرمانی باید این وزن را برای مدتها خالی از مدعی و مدال و افتخار دانست! نمایش ضعیف سامان عبدولی به عنوان نفر دوم این وزن در جام جهانی که پیروزی‌های نه چندان هیجان‌انگیز و دلچسبی را کسب کرد به خوبی گواه این ادعاست.

البته این وضعیت در وزن ۶۶ کیلوگرم کمی متفاوت است و فعلا می توان بعد از امید نوروزی به مهدی زیدوند امیدوار بود. در وزن ۸۵ کیلوگرم هم فعلا گزینه بهتری از حبیب اله اخلاقی وجود ندارد، چراکه حسین نوری به عنوان پدیده رقابتهای انتخابی تیم ملی با نمایشی ضعیف در جام جهانی شیراز نشان داد که قهرمانی اش در انتخابی تیم ملی با چاشنی شانس و اقبال همراه بود.

مبارزات دو مدعی وزن ۹۸ کیلوگرم نیز به رغم حساسیت‌های انتخاب شدن برای حضور در المپیک، تعریف چندانی نداشت. قاسم رضایی و مهدی علیاری در جام جهانی نتوانستند آن طور که باید و شاید چهره یک مدعی المپیکی را به نمایش بگذارند. هر چند گفته می شد شورای فنی و حتی مربیان تیم ملی قصد دارند ملی پوش المپیکی این وزن را با توجه به پیکارهای جام جهانی انتخاب کنند اما قاسم رضایی و مهدی علیاری با کشتی‌های نه چندان فنی و پراسترس خود نشان دادند که این وزن هم در المپیک با مشکلات زیادی همراه خواهد بود. ضمن اینکه شکست مهدی علیاری برابر حریف ترکیه ای و حرکت عجیب او در اجرای فن روی رقیب،‌ مسیر قاسم رضایی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی را هموارتر کرد.

لحظه‌شماری روسها برای دیدار مجدد با بنا

با توجه به سطح پیکارهای جام جهانی،‌ در دیگر اوزان نیز خبری از اتفاقات مهم و خاص نبود،‌چراکه نمایندگان ایران در برابر رقبایی صف آرایی کردند که به جای یک حریف توانمند و تدارکاتی قبل از المپیک، بیشتر به توریست‌هایی شباهت داشتند که برای گردش به شیراز آمده بودند!

تیم ایران تا رسیدن به فینال، ابتدا تیم بی‌ستاره و بی‌انگیزه اوکراین را با نتیجه ۸ بر صفر شکست داد و سپس در مصاف با تیم آذربایجان به عنوان مدعی قهرمانی سال گذشته با نتیجه ۷ بر یک به پیروزی رسید. سومین دیدار ایران در جام جهانی برابر ترکیه بود که تیم پرستاره محمد بنا توانست ۷ بر یک از سد این حریف هم بگذرد و راهی فینال شود. در فینال هم نتیجه ای عجیب رقم خورد و ایران توانست با نتیجه ۸ بر صفر، این مدعی و رقیب سنتی و قدیمی را در ظاهر در هم بشکند!

در همین راستا کوگی گوگیاشویلی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی روسیه بعد از شکست سنگین برابر ایران اعلام کرد تیمی که در جام جهانی شیراز به میدان رفت از نفرات جوان و کم تجربه ای تشکیل شده بود که فاصله زیادی تا تیم المپیکی روسیه داشت. وی بارها به این نکته اشاره کرد که تیم اصلی روسیه را در المپیک خواهید دید و نفراتی که در جام جهانی شرکت کردند هیچ شانسی برای حضور در المپیک نداشتند و به جام جهانی اعزام شدند.

آنچه مسلم است در خاتمه باید این حقیقت را پذیرفت که شاگردان محمد بنا جام قهرمانی مسابقاتی را بالای سر بردند که از نظر فنی چنگی به دل نزد و فقط برای درج در آمار و ارقام ملی موثر بود. ضمن اینکه روسهای زخم خورده، بدون توجه به باخت ۸ بر صفر برابر ایران در جام جهانی برنامه وی‍‍ژه ای برای ما در المپیک خواهند داشت و برای دیدار مجدد شاگردان بنا در برزیل ثانیه شماری می کنند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان