کد خبر: 312680
تاریخ انتشار: شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، شامگاه جمعه در مراسمی تحت عنوان میراث و رسانه در تالار دانشکده کشاورزی شهید چمران اهواز از اهالی قلم که در حوزه میراث فرهنگی در رسانه ها قلم زده اند، تجلیل و قدردانی شد.

اسماعیل میرفخرایی در این مراسم اظهار کرد: درک همه این است که هیچ چیزی در جامعه مطرح و برجسته نمی شود مگر از طریق رسانه ها برجسته شود. باید میزان برنامه ریزی هایی که به فرهنگ و میراث اختصاص پیدا کرده را بررسی کنیم تا چگونگی پیوند میراث فرهنگی با زندگی امروز را تعیین کنیم.

این پیشکسوت عرصه رسانه افزود: باید بررسی های لازم را انجام و نحوه چگونگی ورود المان هایی از گذشته فرهنگی به زندگی امروزی را تعیین کنیم. همچنین باید بررسی شود که رسانه ها چگونه به نهادینه کردن این المان ها در زندگی امروزی کمک می کنند.

وی تصریح کرد: در هر کدام از دوره های مختلف فرهنگی با یک گسست هایی روبرو هستیم و بحث بر سر این مسئله است که این گسست ها را چگونه می توان جبران کرد. قطعا با ورود بخشی از المان های گذشته به زندگی امروز می توان به رفع این گسست ها و نهادینه کردن فرهنگ کمک کرد.

میرفخرایی تأکید کرد: باید از افراد با نفوذ جامعه که مردم از آنها الگوبرداری می کنند برای نهادینه کردن فرهنگ و ورود المان های گذشته به زندگی امروزه کمک گرفت.

رسانه ها رساننده داد میراث فرهنگی هستند

عباس امام، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: رسانه ها در حقیقت رساننده داد میراث فرهنگی هستند و در نقاط مختلف استان خوزستان فعالیت دارند.

امام افزود: خوزستان حقیقتی است که به یک موزه متنوع از مسائل مادی و معنوی میراث فرهنیگ از دیرباز شناخته شده است.

وی یادآور شد: مظاهر میراث فرهنگی بارز استان خوزستان در چند زمینه از جمله میراث فرهنگی تمدنی، باستانی، دوره اسلامی، دوره معاصر، زمان حضور غربی ها در خوزستان (که هنوز بخش هایی از آن وجود دارد و باید حفظ شود و کلیت نظام سابق تقسیم بندی می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران ادامه داد: بسیاری از ابنیه و سازه هایی که در استان داریم را باید حفظ و حراست کرد. جدیدترین آنها ابنیه و سازه های دوره دفاع مقدس است که حفظ و حرسات از آنها اهمیت بسیار بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس در کشور یک نمونه عینی است، بیان کرد: شهر دزفول به عنوان پایتخت مقاومت نام گرفته بنابراین انتظار می رود در این شهر به مسائل دفاع مقدس توجه ویژه ای شود.

امام تصریح کرد: میراث دوران دفاع مقدس در خوزستان بسیار است و ساخت یک موزه بسیار احساس می شود ولی این موزه نه تنها تاکنون ساخته نشده بلکه آن مقداری هم که طی ۲۰ سال اخیر ساخته شده نیز در حال از بین رفتن است.

وی ابراز تأسف کرد: متأسفانه حجم خرابی ها و بی توجهی ها بسیار زیاد است و با وجود قدم های بسیاری که برداشته شده باز هم باید توجهات ویژه تری داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران افزود: دفاع از میراث مادی و معنوی فقط محدود به رسانه ها و یا دستگاه های خاصی نیست بلکه به عنوان یک اشتراک نیاکانی است که هر فردی با هر شغل و سطح تحصیلاتی باید از آن دفاع کند.

آمادگی برای تبدیل ساختمان دانشگاه شهید چمران به موزه

جعفر مهرکیان یکی از باستان شناسان محوطه شنی ایذه نیز در این مراسم عنوان کرد: آمادگی خود را برای تبدیل این ساختمان دانشگاه شهید چمران به موزه اعلام می کنیم. به هر حال گذشته ها چراغ راه آینده هستند و باید از آنها عبرت بگیریم.

به گزارش مهر، در پایان این مراسم پس از انعقاد تفاهم نامه میان خانه مطبوعات خوزستان و میراث فرهنگی استان از کوثر کریمی و قاسم منصور آل کثیر دو مهر تجلیل شد.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان