کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 311837
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رییس سازمان نظام مهندسی خوزستان گفت: کاهش سطح کیفی ساخت و سازها یکی از مهم‌ترین مشکلات خوزستان است و ساخت و ساز در استان در مقایسه با سال‌های گذشته افت کیفی داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، کوروش لطفی در جلسه ساماندهی عمران و خدمات شهری شهرهای خوزستان که امروز (۲۹ اردیبهشت ماه) در سالن شهید هاشمی استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه ساخت و ساز، سیما و منظر شهری مشکلاتی در خوزستان وجود دارد و تعامل و همکاری می‌تواند موجب ارتقا کیفیت ساخت و ساز و سیما و منظر شهری شود.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی خوزستان با داشتن ۱۷ هزار و ۵۰۰ مهندس، بزرگ‌ترین تشکل فرهیخته و تخصصی در استان است و در رشته‌های هفت‌گانه فعالیت می‌کند. همچنین عمده فعالیت آن، در حوزه ساخت و ساز است ولی در شهرسازی، ترافیک، نقشه‌برداری، مکانیک و برق نیز فعالیت‌های خوبی دارد.

رییس سازمان نظام مهندسی خوزستان عنوان کرد: کاهش سطح کیفی ساخت و سازها یکی از مهم‌ترین مشکلات خوزستان است و ساخت و ساز در استان در مقایسه با سال‌های گذشته افت کیفی داشته است که این موضوع به تمام دستگاه‌های مرتبط باز می‌گردد.

وی ادامه داد: انتظار است که شهرداری‌ها نیز در این زمینه با دفاتر نمایندگی شهرستان‌ها که نمایندگان سازمان نظام مهندسی خوزستان هستند، تعامل نزدیکی داشته تا بتوان مسکن مناسبی را در اختیار بهره‌برداران قرار داد.

لطفی بیان کرد: نازیبا بودن شهرهای خوزستان به عدم توجه کافی به مسائل شهرسازی ارتباط دارد که از دیگر مشکلات استان محسوب می‌شود. در مقام مقایسه، می‌توان پی برد که شهری زیبا و شهر دیگری نازیبا است و شاخص‌ها و معیارهای زیبایی خاصی در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: مهمترین مشکل در این زمینه عدم وجود ضوابط منطقه‌بندی است که در کشور این موضوع رعایت نمی‌شود. بنابراین در نقاط مختلف شهر شاهد وجود آپارتمان‌ها هستیم. در صورتی که در کشورهای توسعه‌یافته و حتی در حال توسعه، شهر از نظر ارتفاعی، کاربری اراضی، نمای ساختمان، جنس مصالح ساختمان و رنگ نیز منطقه‌بندی شده و هیچ سازمان و ارگانی حق بر هم زدن ضوابط را ندارد.

رییس سازمان نظام مهندسی خوزستان اظهار کرد: در کشورهای توسعه‌یافته که شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و شهردار با وجود داشتن تمام اختیارات قانونی، نمی‌تواند یک تغییر کاربری را انجام دهد که متاسفانه در خوزستان، در سایر نقاط این اقدام صورت می‌گیرد.

وی گفت: در خوزستان ما اجازه می‌دهیم که یک مالک در شهر چند طبقه بیش از حد مجاز ساخت و ساز کند. سیما و منظر شهری جایگاه بسیار مهمی دارد و باید به این نکته توجه شود. بنابراین نباید اجازه داد مالکان با هر رنگ و مصالح و هر جایی ساخت و ساز کند و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

لطفی عنوان کرد: سیمای شهر و نمای ساختمان‌ها متعلق به مالک نیست بلکه متعلق به مردم شهر است. همچنین در زمینه سیما و منظر شهری کمیته‌ای به نام نمای ساختمان‌ها در حال اجرا است و انتظار است در سال‌های آینده، نمای ساختمان‌های خوزستان بهتر شود.

وی گفت: در شهرسازی اصلاحی با عنوان” آشفتگی بصری” وجود دارد. در صورت وجود آشفتگی بصری، شهروندان از فضا فراری خواهند شد. در شهر اهواز نقطه مکث وجود ندارد زیرا فضای گیرا و جذابی مشاهد نمی‌شود.

رییس سازمان نظام مهندسی خوزستان بیان کرد: شوراها از مشاوران فنی قوی استفاده نمی‌کنند و پس از چندین سال متوجه مشکلات بسیاری خواهیم شد. بنابراین انتظار است در بحث شهرسازی و مدیریت شهری، کیفیت زیست در شهرها لحاظ شود.

وی ادامه داد: اگر به فکر خود نیستم که در فضاهای مناسب زیستی زندگی کنییم، باید توجه کرد که با تصمیمات نادرست امروز، کیفیت زیست را برای نسل‌های آینده پایین خواهیم آورد. همچنین موضوع تغییر کاربری‌ها برا خوستان زنگ خطر محسوب می‌شود. زیرا فضاهای خدمات و سبز به کاربرهای تجاری و اداری تغییر می‌یابند.

لطفی گفت: محلات خوزستان هویتی ندارد و خیابان‌های شطرنجی احداث و به مردم تحویل می‌شوند. فضای سبزی نیز وجود ندارد و فضاهای آموزشی تحقق نمی‌یابد.

رییس سازمان نظام مهندسی خوزستان عنوان کرد: شهری‌های خوزستان در آینده شرایط زیستی مناسبی را نخواهند داشت. دسترسی به خدمات شهری در استان بسیار پایین بوده و از استانداردهای لازم برخوردار نیست. همچنین کمترین مواردی که در طرح‌های جامع و تفصیلی پیش‌بینی شده، در حال کاهش ،از بین رفتن و یا تغییر کاربری شهری است. امید است که به این مسائل به اندازه کافی توجه شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، همچنین زمانی‌اصل، شهردار شوش در این جلسه اظهار کرد: خوزستان، استانی بسیار ویژه است زیرا باید در پایان سال جهت میزبانی از کاروان‌های راهیان نور و مهمانان نوروزی آماده شود.

وی عنوان کرد: در این شرایط، موضوع کاهش چشمگیر اعتبارات و درآمدهای جاری، از جمله چالش‌هایی است که شهرداری‌ها با آن مواجه هستند.

شهردار شوش ادامه داد: شهرداری‌ها از سه منبع ارزش افزوده خوزستان، ارزش افزوده سوخت که در سال گذشته ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۳ کاهش داشت و در آمدهای داخلی و جاری در آمد و بودجه خود را تامین می‌کنند.

زمانی‌اصل بیان کرد: انتظار می‌رود در سال جاری به ویژه در موضوع تملک‌ها و ماده ۱۸۰ توجه کافی شود و همکاری شود تا شهرداری‌ها بتوانند در امر خدمات‌رسانی به خوبی عمل کنند.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان