کد خبر: 311639
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عضو کمیته علمی اولین کنگره ملی حکمت و خرد جندی‌شاپور با اشاره به وجود اطلاعات ناکافی از شهر باستانی جندی‌شاپور و پیشینه علمی آن، گفت: باید بدانیم اگر اکنون جایگاه علمی بالایی داریم مدیون بزرگان و بلندقامتان علمی کشور هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر فروغ نامجویان در مراسم افتتاحیه اولین کنگره ملی حکمت و خرد جندی‌شاپور و بزرگداشت حکیم علی بن عباس اهوازی که ۲۸ اردیبهشت‌ماه در تالار شهدای دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز برگزار شد، با بیان این‌که درباره نام جندی‌شاپور اطلاعات کمی وجود داشت، اظهار کرد: بسیاری از افراد از وجود شهر جندی‌ شاپور ناآگاه هستند. علت این اطلاعات کم آن است که در شهر باستانی جندی‌شاپور تنها یک فصل کاوش شده بود؛ در سال ۹۱ تصمیم گرفتیم با کار گروهی اطلاعات را کامل کنیم.

وی با اشاره به نهادهایی که در این کار همکاری داشتند، افزود: کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعدادی از اساتید و گروه‌های تاریخ دانشگاه شهید چمران اهواز، اساتید معماری دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول (که علاقه‌مند به برگزاری یک کنگره مستقل جندی‌شاپور در دی‌ماه نیز شدند)، گروه‌های طب سنتی دانشگاه شهید بهشتی، فرهنگستان علوم پزشکی، گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی کشور و پژوهشگاه علوم انسانی، اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان و موزه‌های مختلف در این امر همکاری داشتند.

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز ادامه داد: در سال ۹۲ کتابی به نام تاریخ جندی‌شاپور توسط دکتر شهرام جلیلیان تألیف شد و با توجه به استقبال بالا در سال ۹۴ به چاپ دوم رسید. در این سال هم‌زمان کتاب گفتارهایی درباره جندی‌شاپور توسط همین مؤلف چاپ شد.

نامجویان با بیان این‌که کنگره حکمت و خرد جندی‌شاپور هر ساله برگزار خواهد شد، تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های موجود عدم شناخت کافی مردم از علی بن عباس اهوازی بود که اطلاعات چندانی نیز درباره وی وجود نداشت، به همین دلیل بخشی از این کنگره به بزرگداشت این دانشمند اختصاص یافت.

وی با اشاره به این‌که مقالات ارسال‌شده توسط سه داور از گروه‌های مختلف داوری و تعدادی از آن‌ها برگزیده شدند، گفت: در این کنگره، ۷۲ مقاله به شکل پوستر، ۱۳ مقاله به‌صورت چاپ در مجلات علمی و ۹ مقاله به‌صورت سخنرانی ارائه می‌شود. همچنین ۱۳۲ شرکت‌کننده آزاد و ۳۰ نفر از مدعوین علمی کشور در این کنگره شرکت دارند.

نامجویان پیام کنگره را برکت به هویت و پیدا کردن ریشه‌های خود عنوان و خاطرنشان کرد: باید بدانیم اگر ما اکنون افق علمی داریم، بر آنچه ایستاده‌ایم که بزرگان بنا نهاده‌اند. امیدوارم در طول این کنگره بتوانیم این پیام را برسانیم که بضاعت علمی قابل توجهی داشته‌ایم و جایگاه فعلی خود را مدیون بلندقامتان علمی کشور هستیم.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان