کد خبر: 311500
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، محمود خدادوست پیش از ظهر امروز سه شنبه در اولین کنگره حکمت و خرد جندی شاپور و بزرگداشت حکیم علی بن عباس اهوازی در خصوص جایگاه طب سنتی در نظام سلامت اظهار کرد: آیا قابلیت و پتانسیل و ظرفیت در این دانش کهن که ریشه در فرهنگ و باور مردم ما دارد، در نظام سلامت جاری و رایج کشور جایگاهی دارد و می توان از آن برای ارتقای سلامت مردم استفاده کرد؟

وی افزود: طب سنتی ایران مصداق این آیه قرآن است که آنچه که برای مردم سود دارد، در روی زمین می ماند. اگر طب سنتی ایران سود نداشت در دوران تکفیر و انکار ۱۵۰ ساله در نظام رایج پزشکی کشورمان به دست فراموشی سپرده می شد، در حالی که در جمع ما هر رشته تخصصی که باشد بسیاری از آداب و عاداتی که امروزه اجرا می کنند، از این ظرفیت بهره برده است.

مشاور وزیر بهداشت عنوان کرد: زندگی روزمره نشان می دهد بسیاری از این عادات و آداب ما پشتوانه حکیمانه دارد و چون سود داشت و مردم نفعش را می دیدند، از این ظرفیت استفاده می کردند، حتی اگر اسمش را طب سنتی ایران نمی گذاشتند یا حتی برای اینکه وانمود نکنیم که تهجرگرا و بازگشت به عقب داریم، هیچ اسمی از آن نیاوردیم اما به عنوان عادات و آدابی با پشتوانه حکیمانه از این ظرفیت در زندگی روزمره استفاده می کردیم.

خدادوست بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت هم شاید به نوعی با همین رویکرد، تحقیق و بررسی روی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و درمان های سنتی را که با تسهیلات خاصی قبول کرده و می شود با تسهیلات خاصی این ها را وارد نظام دارویی کشور کرده و استدلالش این است که اگر یک داروی سنتی یا یک روش سنتی درمانی که در منابع معتبر آن طب سنتی در دو، سه نسل متوالی آمده باشد، دلیل بر مؤثر بودن و کم ضرر بودن آن است.

وی ادامه داد: حداقل از حدود ۳۰ سال قبل استفاده از ظرفیت طب سنتی مکمل در دستور کار سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت که سه دلیل عمده برای آن دارد که یکی ریشه دار بودن در فرهنگ مردم است زیرا هر چیزی که در فرهنگ و باور مردم وجود داشته باشد، ضریب نفوذ بالایی دارد و هر عقل سلیمی هم قبول می کند که از این ضریب نفوذ برای ارتقای سلامت مردم استفاده کند و همچنین به دلیل در دسترس بودن و ارزان بودن آن.

مشاور وزیر بهداشت گفت: امروز در راس علل مرگ، بیماری های غیرواگیر هستند که سازمان جهانی بهداشت باز هم تاکید می کند که طب سنتی در هر کشور در نظام سلامت و در تلفیق و تبادل و تعامل منطقی با نظام پزشکی رایج قرار بگیرد نه تنها در ارتقای سلامت و پیشگیری بلکه در کنترل بسیاری از بیماری های واگیر و مزمن مؤثر خواهد بود و توصیه به استفاده از آن ظرفیت می کند.

خدادوست اظهار کرد: از نگاه سازمان جهانی بهداشت در راس علل بیماری های غیرواگیر و غیرمزمن، سبک زندگی است و طب های سنتی و مکمل خصوصا طب سنتی ایران بیشترین تاکید و پیامش اصلاح سبک زندگی است که از نگاه این سازمان بهترین و اولین راه مقابله با بیماری های غیرواگیر، توجه و تاکید به اصلاح سبک زندگی است.

وی بیان کرد: آنچه که مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت هم بوده این است که گفته چون مردم اقبال زیادی به استفاده از طب سنتی دارند، این امر می تواند به نظام سلامت آسیب برساند پس باید در این زمینه به مردم اطلاع رسانی و آگاهی رسانی برای استفاده منطقی و ضابطه مند از این طب انجام شود و همچنین قوانین و مقررات ملی نظارت بر ادعاهای کاذب طب سنتی و بزرگنمایی هایی که در این طب صورت می گیرد، در نظر گرفته شود.

مشاور وزیر بهداشت عنوان کرد: قابلیت متفاوت طب سنتی ما این است که طب سنتی ایران بر اساس مزاج شناسی قرار دارد که بر اساس آن می توان تشخیص داد چه دارو و چه غذایی برای چه کسانی خوب و برای چه کسانی بد است که بر اساس آن برای هر شخصی باید یک دارو درست کرد چون پاسخ دهی هر فرد به هر داروی خاص، متفاوت است.

خدادوست گفت: اسناد بالادستی زیادی که وجود دارد و همچنین سیاست های کلی سلامت مقام معظم رهبری ما را به توسعه، ترویج و نهادینه کردن طب سنتی در نظام جاری رهنمون کرده است.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان