کد خبر: 311446
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سرپرست استانداری خوزستان گفت: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و توانمند کردن آنها در زمینه اجرای برنامه‌های ماه مبارک رمضان، موجب کاهش هزینه ارگان‌ها خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، فرج‌الله خبیر در جلسه برنامه‌ریزی ماه رمضان که امروز (۲۸ اردیبهشت ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: گرامیداشت ماه مبارک رمضان و ورود مناسب به این ماه مبارک باید توام با نشاط و شادمانی باشد و این موضوع از جمله اهدافی بوده که سال گذشته طراحی و به مرحله اجرا رسید.

وی با تاکید بر این‌که ماه مبارک رمضان باید به عنوان ماه ضیافت الهی بین مردم جا بیفتد، ادامه داد: همه ارگان‌ها باید در این زمینه تلاش کنند تا در کلیه مناطق شهری و روستایی استان فضای پیشوازی از این ماه مبارک مهیا شود و به این مهم دست نخواهیم یافت جز آن‌که این فعالیت‌ها با مشارکت مردم صورت بگیرد . همچنین ضرورت دارد که برگزاری مراسم ماه مبارک رمضان همراه با جشن باشد.

خبیر گفت: اهداف و برنامه‌های استان برای ماه مبارک رمضان در سال جاری همانند سال گذشته است و همان برنامه‌ها دنبال و اجرایی خواهد شد. در این راستا دستگاه‌ها یک سری وظیفه دارند که به عنوان وظایف ذاتی باید اجرا شوند اما وظایفی دیگر هستند که ارتباطی به وظایف ذاتی ندارند و این وظایف موجب جلب مشارکت مردم در برنامه‌های ماه مبارک رمضان خواهند شد. در این زمینه رسانه‌ها، مطبوعات و حتی فضای مجازی نیز می‌توانند جهت فضاسازی لازم برای ماه مبارک رمضان فعالیت کنند.

وی افزود: در این مدت ستادهای شهرستانی با حضور ائمه جمعه و نهادهای ذیربط باید تشکیل شود و ستادها باید فعالیت خود را بر اساس محورهایی که ابلاغ خواهد شد، برنامه‌ریزی کنند. همچنین برنامه‌های هر شهرستان باید به تفکیک تنظیم شده تا برنامه‌های استانی به طور کلی تدوین و تعیین شوند.

خبیر با اشاره به ارزیابی برنامه‌های اجرایی ماه مبارک رمضان گفت: برنامه‌های سال گذشته ارزیابی و سازمان تبلیغات اسلامی، کمیته امداد و بهزیستی به عنوان دستگاه‌های برتر معرفی شدند. امید است امسال نیز نهادهای ذیربط در برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های ماه مبارک رمضان با یکدیگر به رقابت بپردازند.

وی بیان کرد: بدون شک هر دستگاه در این ماه برای خود برنامه‌های ویژه‌ای دارد. در اجرای این برنامه‌ها، این نکته ضروری است که پرسنل و خانواده‌هایی که تحت پوشش آن دستگاه هستند نیز از این برنامه‌ها بهره‌مند شوند.

سرپرست استانداری خوزستان با بیان این که استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و توانمند کردن آنها در زمینه اجرای برنامه‌های ماه مبارک رمضان موجب کاهش هزینه ارگان‌ها خواهد شد، گفت: در راستای اجرای هر چه بهتر و کم هزینه‌تر برنامه‌ها می توان از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در ارگان‌های مختلف بهره برد و توصیه می‌شود که ارگان‌ها در تمامی شهرستان‌ها از این ظرفیت استفاده کنند.

وی عنوان کرد: ضروری است که جهت پیشواز و ورود به ماه مبارک رمضان، برنامه‌ریزی مفصلی صورت گیرد. توصیه می‌شود امسال جهت ورود به این ماه مبارک، تمامی مساجد و اصناف جشن بگیرند و این امر می‌تواند به شاد و مفرح برگزار کردن برنامه‌های ماه مبارک در استان کمک کند.

خبیر گفت: اصناف نقش موثری در زمینه برگزاری برنامه‌های ماه رمضان دارند؛ اصناف همان‌گونه که در سال گذشته طرح ارایه تخفیف را در طول ماه مبارک رمضان داشتند، تاکید می‌شود که امسال نیز پیش از آغاز این ماه جهت اجرای این طرح اقدام کنند و در زمینه اطعام و افطار نیز همانند سال گذشته ورود کنند.

وی بیان کرد: تا ۱۰ روز دیگر باید تمامی برنامه‌های ارگان‌ها مشخص و شهرستانی و استانی بودن برنامه‌ها نیز تعیین و به تصویب این ستاد برسد و در نهایت جهت اجرا ابلاغ شود.

سرپرست استانداری خوزستان افزود: همانند سال گذشته کمیته‌ای جهت نظارت بر اجرای برنامه‌های شاخص خوزستان در ماه مبارک رمضان تشکیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا؛ حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین بلک، مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان نیز در این جلسه اظهار کرد: ماندگارترین بخش برنامه‌های اجرایی ماه مبارک رمضان در سال گذشته این بود که مسئولان اجرای مناسب این برنامه‌ها را جزئی از مدیریت و وظایف خود بر می‌شمردند.

وی افزود: امسال نیز که حدود ۲۰ روز تا ماه مبارک رمضان فرصت داریم باید در هر چه بهتر برگزار کردن این برنامه‌ها کوشا باشیم و می‌توان از تجربه اجرای برنامه‌های ماه رمضان سال گذشته نیز بهره ببریم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان ادامه داد: امسال باید با یک برنامه‌ریزی خوب به استقبال ماه مبارک رمضان برویم و این ماه را به عنوان یک ماه پرنشاط معنوی در بین مردم ترویج دهیم.

بلک گفت: طرحی با نام “بوسه بر پیشانی ماه خدا” در ماه رمضان سال گذشته اجرا شد و‌ هدف از اجرای آن طرح، این بود که روح قرآن در ماه نزول قرآن برقرار باشد و همچنین زمینه‌ای فراهم شود که ماه رمضان موجب وحدت و همدلی بین مردم شود.

وی افزود: توصیه می‌شود که امسال با رویکردی جدید به استقبال این ماه مبارک برویم و در برنامه‌ریزی‌هایی که داریم، تدابیری اندیشیده شود که مردم با شور و شوق به استقبال این ماه بروند. می‌توان با برگزاری جشن‌ها در محلات و مساجد این امر را محقق ساخت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان اظهار کرد: همچنین باید در دهه اول ماه رمضان به تبیین مسایل و معارف با محوریت قرآن و روزه‌داری پرداخت. بخش دیگری از ماه و شب‌های قدر نیز مناسک خاص خود را دارد و در انتها نیز که عید سعید فطر را پیش رو داریم و برنامه‌ها با سرور و ابتهاج همراه خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا؛ در ادامه این جلسه هوشنگ خباز، مدیرکل کمیته امداد امام(ره) خوزستان نیز اظهار کرد: در کشورهایی چون ترکیه و مالزی در ماه مبارک رمضان سفره‌های صد متری افطاری پهن می‌شود و متولی اصلی این برنامه‌ها مردم هستند نه نهاد یا ارگان خاصی، که در این راستا باید در کشور ما نیز فرهنگ‌سازی شود.

وی با بیان این‌که جامعه هدف کمیته امداد خانواده‌های نیازمند هستند، ادامه داد: در برنامه‌های امسال هدایت مددجویان را جهت بهره‌مندی از برنامه‌های اجرایی ماه مبارک رمضان خواهیم داشت. برگزاری برنامه‌های مذهبی و فرهنگی و آشنایی مسئولان استانی و شهرستانی با محرومان منطقه نیز از دیگر برنامه‌ها است.

به گزارش خبرنگار ایسنا؛ در ادامه امیر آهن‌جان، معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری اهواز نیز با اشاره به برنامه‌های شهرداری در رمضان امسال اظهار کرد: شهرداری در نمایشگاه قرآنی سال گذشته فراخوانی مبنی بر تعویض قرآن‌های قدیمی مردم با قرآن‌های نو که شهرداری در اختیار آنان قرار می‌داد را اجرا کرد که بنا داریم امسال نیز این طرح را تکرار کنیم.

وی ادامه داد: شهرداری در محافل انس با قرآن از قاری‌های ملی و بین‌المللی بهره می‌برد که امسال نیز ۲۲ محفل انس با قرآن در مناطق هشت‌گانه شهرداری اهواز برگزارمی‌شود. همچنین ۲ روز پیش از آغاز ماه مبارک رمضان جشن‌هایی ویژه پیشواز این ماه مبارک در مناطق هشت‌گانه شهرداری برگزار خواهد شد.

انتهای پیامبرچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان