کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 311336
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

‌مدیر طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: شرایط آب و هوایی مناسب و متنوع بودن پوشش گیاهی در استان موجب تولید عسل مرغوب در چهارمحال و بختیاری شده است.

ابراهیم کوچکی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) – منطقه چهارمحال وبختیاری‌- ‌اظهار کرد: سال گذشته تعداد زنبورداران یک هزار و ۲۷۳ نفر با ۱۳۱ هزار و ۴۰۰ کلونی زنبور عسل بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد کارکرد زنبورعسل مربوط به گرده‌افشانی است، گفت: شرایط آب و هوایی مناسب و متنوع بودن پوشش گیاهی در استان موجب تولید عسل مرغوب در استان شده است.

کوچکی افزود: زنبورداران استان، زنبوردارانی حرفه‌ای هستند که در زمستان‌ها به استان‌های خوزستان، فارس، بوشهر و بندرعباس مهاجرت کرده و فصل بهار به استان بازمی‌گردند.

وی با اشاره به اینکه باغات میوه از جمله بادام و سیب و همچنین کلزا و گیاهان مرتعی برای گرده افشانی زنبور عسل مناسب است، گفت: با توجه به شروع فصل رویش گل‌های بهاری و دارا بودن آب و هوای مساعد، زنبورداران مهاجر و کوچ رو کلونی‌های خود را به این استان می‌آورند تا از گیاهان مرتعی برای گرده‌افشانی استفاده کنند.

وی از تشکیل تعاونی‌های زنبورداران در استان خبر داد و تصریح کرد: با توجه به تشکیل تشکل‌های تعاونی زنبورداران در استان، پیگیری بسیاری از کارهای مربوط به زنبورداران توسط این تشکل‌ها انجام می‌شود.

مدیر طیور و زنبورعسل سازمان جهادکشاورزی استان خاطرنشان کرد: عسل ماده غذایی انرژی‌زا و دارای خواص دارویی فراوانی است که به عنوان ماده غذایی شفابخش توسط دانشمندان و پزشکان در علم تغذیه به اثبات رسیده است.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان