کد خبر: 311231
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

فرانسه برای نخستین بار با اشتباه آکرونادا قهرمان اروپا شد.

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، یورو ۱۹۸۴ به فرانسه میزبان اجازه داد تا اولین جام قهرمانی خود را در ر‌قا‌بت‌های مهم بین المللی به دست آورد. آبی‌ها که از بازیکنان توانمندی همچون میشل پلاتینی، ژان تیگانا، آلن ژیرس و لوییس فرناندز برخوردار بودند به همراه این بازیکنان به نیمه نهایی جا‌م جها‌نی ۱۹۸۲ نیز صعود کرده بودند.

اسپانیا دیگر فینالیست پاریس در ۲۷ ژوئن ۱۹۸۴ بود. حضور در دیدار نهایی به معنای پایان شکست های لاروخا بود و اگر اشتباه لوییس آکرونادا نبود، نام اسپانیا در تاریخ به عنوان قهرمان یورو ۸۴ ثبت می‌شد.

از پیروزی ۱۲ بر یک تا گل تاریخی مسدا به آلمان

این بازی‌ها برای اسپانیا ارزشمند بود. تنها به خاطر حضور در یورو به لطف پیروزی ۱۲ بر یک برابر مالت نبود بلکه اسپانیای میگل مونیوس برابر رومانی و پرتغال به تساوی رسید و به لطف گل تاریخی آنتونیو مسدا که برای شکست نایب قهرمان جهان (آلمان) کافی بود، به نیمه نهایی راه یافت.

کار راحت فرانسه در صعود به فینال

ایتالیا قهرمان جام جهانی ۸۲ اسپانیا، در یورو ۸۴ شرکت نکرد و به همین دلیل فرانسه به راحتی با کسب سه پیروزی به فینال این ر‌قا‌بت‌ها صعود کرد. یکی از این پیروزی ها، شکست دادن بلژیک با نتیجه پنج بر صفر بود. آبی ها در مرحله نیمه نهایی پرتغال، چالانا، فرناندو گومز، رویی ژوردائو را در وقت‌های اضافه سه بر دو شکست دادند.

اسپانیا که شروع خوبی نداشت، در بازی سوم مرحله گروهی، آلمان قدرتمند را شکست داد و اولین شگفتی این بازی‌ها را رقم زد. سپس در نیمه نهایی به دانمارک رسید. ابتدا دانمارک با گل سورن لربی پیش افتاد اما گل مسدا، اسپانیا را نجات داد و بازی در وقت‌های اضافه دنبال شد. در نهایت، پنا‌لتی‌ ها سرنوشت این بازی را رقم زدند. پربن الکیائر یکی از ستاره‌های این ر‌قا‌بت پنا‌لتی‌اش را از دست داد و باعث شد تا اسپانیا به فینال برسد. لاروخا دو سال بعد در جا‌م جها‌نی ۱۹۸۶ در مرحله یک هشتم نهایی برابر این دانمارک قرار گرفت و پنج بر یک پیروز شد. امیلیانو بوتراگنیو، چهار گل در این دیدار به ثمر رساند.

از لوییس فرناندس تا آرکونادا

در دیدار نهایی تیم ‌ملی اسپانیا می‌توانست در دقیقه ۳۲ با ضربه سر سانتیانا از فرانسه پیش بیفتد اما لوییس فرناندز توپ را با ضربه سر از روی خط دروازه برگرداند. در دقیقه ۵۴ داور یک ضربه آزاد به نفع فرانسه گرفت. پلاتینی این ضربه را زد. آرکونادا هنگام مهار توپ از دستش لغزید، توپ از خط عبور کرد و وارد دروزاه شد. بلون، دومین گل میزبان را در دقیقه ۹۱ به ثمر رساند.

اسپانیا هو‌اد‌ا‌ران خود را پس از یک دوره سیاه، تحت تاثیر قرار داد و نایب قهرمان یورو ۸۴ شد اما ۲۴ سال طول کشید تا دومین قهرمانی‌شان به دست بیاید. شاگردان لوییس آراگونس در یورو اتریش – سوییس در سال ۲۰۰۸، فاتح اروپا شدند. چهار سال بعد این بار با هدایت ویسنته دل بوسکه در یورو ۲۰۱۲ اوکراین – لهستان اسپانیا بر بام بلند اروپا ایستاد.

تیم‌های شرکت کننده

اسپانیا، فرانسه، بلژیک، آلمان، دانمارک، پرتغال ، رومانی و یوگسلاوی

مرحله گروهی

گروه A:

فرانسه یک – دانمارک صفر

بلژیک ۲ – یوگسلاوی صفر

فرانسه ۵ – بلژیک صفر

دانمارک ۵ – یوگسلاوی صفر

فرانسه ۳ – یوگسلاوی ۲

دانمارک ۳ – بلژیک ۲

فرانسه و دانمارک صعود کردند

گروه B:

آلمان صفر – پرتغال ۳

رومانی یک – اسپانیا یک

آلمان ۲ – رومانی یک

پرتغال یک – اسپانیا یک

آلمان صفر – اسپانیا یک

پرتغال یک – رومانی صفر

اسپانیا و پرتغال صعود کردند

نیمه نهایی :

فرانسه ۳ – پرتغال ۲

اسپانیا یک – پرتغال یک (اسپانیا در ضربات پنا‌لتی‌ پنج بر چهار پیروز شد)

فینال:

فرانسه ۲ – اسپانیا صفر

ترکیب دو تیم فینالیست:

فرانسه: باتس، باتیسون، لو رو، اوسیس، دومئگو، فرناندس، تیاگانا ، ژیرس، پلاتینی، لاکومب و بلون

اسپانیا: آلکونادا ، اورکیاگا، سالوا، گایگا، خولیو آلبرتو، سنیور، ویکتور، فرنسیسکو، کاماچو، سانتیانا و کارس کو

داور: کریستوف

تعداد تماشاگران: ۴۷ هزار و ۳۶۸ نفر

برترین گلزنان

میشل پلاتینی از فرانسه ۹ گل

فرانک آرنسن از دانمارک ۳ گل

آنتونیو مسدا از اسپانیا ۲ گل

رودی فولر از آلمان ۲ گل

پربن الکیائر از دانمارک ۲ گل

رویی ژوردائو از پرتغال ۲ گل

دومنگو از فرانسه ۲ گل

انتها‌ی‌ پیا‌ممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان