کد خبر: 310635
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سرمربیانی همچون آرسن ونگر که سال‌ها هدایت یک تیم را بر عهده داشتند در ورزش‌های دیگر نیز دیده می‌شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مارکا، از سال ۱۹۹۶ زمانی که لیونل مسی ۹ ساله بود، باشگاه آرسنال، ورزشگاه، نشان پیراهن، کاپیتان، مالک و دروازه‌بان‌های زیادی را عوض کرده است به جز سرمربی. در آن سال آرسن ونگر به هایبوری آمد.

او ۱۹ فصل است که هدایت تیم لندنی را به عهده گرفته دارد و بیشتر از این که برای تیم جام ارمغان بیاورد، تیم را متحول کرده است. او سه بار در لیگ و ۶ مرتبه در جام حذفی به قهرمانی دست یافته است. همچنین یک بار به فینال لیگ قهرمانان رسید اما در پاریس مغلوب بارسلونا شد. الکس فرگوسن اما بیش از او بر نیکمت یک تیم نشسته است. او از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۳، هدایت منچستریونایتد را بر عهده داشت. ونگر هنوز فرصت دارد به سال های حضورش در آرسنال بیافزاید.

در ورزش های دیگر نیز سرمربیانی همچون ونگر حضور دارند. در ادامه برخی از آن ها معرفی می شوند.

لالیگا

در اسپانیا رکورد حضور پیاپی در نیکمت یک تیم متعلق به میگل مونیوس است. او هدایت مادرید را از ۱۹۵۹ بر عهده گرفت و تا سال ۱۹۷۴ به کار خود ادامه داد. در این مدت ریاست باشگاه به عهده سانتیاگو برنابئو بود. مونیوس چهار با در لالیگا قهرمان شد و سه جام اروپا را بالای سر برد.

NBA

جری اسلوان به عنوان کاپیتان ابدی یاد می شود. او به مدت ۲۶ فصل(۲۰۱۱-۱۹۸۸) سرمربی یوتا جاز بود اما بدون قهرمانی در ان ابی با این تیم خداحافظی کرد. اسلوان، یوتا را دو بار به فینال رساند ولی مغلوب بولز شد.

NCAA

در بسکتبال دانشگاهی حضور طولانی مدت سرمربیان روی نیمکت بیشتر دیده می شود. به عنوان مثال دین اسمیت از سال ۱۹۶۱ تا ۹۷ در کارولینا شمالی حضور داشت. مایک کریژوسفکی هدایت دوک بلو را از سال ۱۹۸۰ تا به امروز به عهده گرفت است. اما هیچکس به رکورد جیم فلان نرسیده است. او که سرمربی مونت سنت ماری بود ۴۹ سال (۱۹۵۴تا ۲۰۰۳) هدایت این تیم را بر عهده داشت.

NFL

مربیگری در یک تیم در یک دوره طولانی مدت در فوتبال آمریکایی وجود دارد اما کمتر کسی شبیه به تام لندری است. سکان دار دالاس کاوبویز از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۸ در این تیم حضور داشت و توانست دوبار قهرمان شود. داستانش به صورت فیلمی به نام نجات سرباز تام در آمده است. قهرمان جنگ جهانی دوم سرمربی افسانه ای بود که همیشه کلاه بر سر داشت. پس از مرگش در سال ۲۰۰۰ مجسمه ای از او ساخته شد.

MLB

پادشاه ابدی بیسبال، کانی مک نام دارد. او از سال ۱۹۰۱ تا ۱۹۵۰ هدایت فیلادلفیا را بر عهده داشت و پنج قهرمانی برای تیمش به ارمغان آورد. او اسطوره ورزش آمریکای شمالی است.

هندبال

والرو ریورا یکی از بهترین ها در هندبال بود. او بلافاصله پس از خداحافظی از دنیای بازیگری، سرمربی بارسلونا شد و از سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۳ سکان دار این تیم بود.در این مدت ۱۲ بار فاتح لیگ و ۱۰ بار در کوپا دل ری قهرمان شد. همچنین ۶ جام اروپایی کسب کرد. ریورا اکنون سرمربی قطر است.

هاکی روی یخ

اگر امپراطوری آمریکای شمالی را در این رشته کنار بگذاریم تاریخ هاکی روی یخ ویکتور تیخونف نام دارد. او با روش های جنگجویانه و شخصیت دیکتاتوری اش از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۴ در تیم شوروی حضور داشت. با این تیم سه قهرمانی در المپیک و پنج قهرمانی در جهان به دست آورد. تیخونف بازیکنانش را یازده ماه در سربازخانه نگه می داشت. همان طور که در فیلم ارتش سرخ برخی ها برای مهاجرت به NHL اجازه می گرفتند هنگام عزیمت این اجازه به آن ها داده نمی شد. او در سال ۲۰۱۴ در گذشت.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری