کد خبر: 310013
تاریخ انتشار: جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۴:۱۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، دکتر سید علی فاطمی در آستانه برگزاری روز مبارزه با قاچاق دارو و داروهای تقلبی با تاکید بر اینکه ۱۰ درصد از داروهای موجود در جهان تقلبی هستند، گفت: معضل داروهای تقلبی و قاچاق مشکلی است که همواره زندگی انسانها را تهدید کرده ، اما میزان استفاده از آن در کشورهای مختلف متفاوت است. بطوریکه در کشورهای پیشرفته آمار استفاده از این داروها حدود یک درصد و طبق گفته مراجع ذی صلاح این آمار در کشور ما در حدود ۵ تا ۱۰ درصد عنوان شده است.

وی با اشاره به تفاوت داروهای تقلبی و قاچاق افزود: دارویی که خارج از شبکه رسمی، تهیه و به دست مصرف کننده می رسد داروی قاچاق نامیده می شود. هرچند داروهای قاچاق می توانند تقلبی هم باشند. اما داروی تقلبی به موادی اطلاق می شود که تحت عنوان دارو به دست بیماران می رسد. این دسته از داروها می توانند مواد بی اثری باشند که به خودی خود برای بیمار مشکل ایجاد نمی کنند اما همین مواد بی خطر می توانند با تاخیر در روند درمان ، زندگی بیمار را به خطر بیاندارند.

فاطمی در ادامه با بیان اینکه داروهای قاچاق، بازاری پرسود دارد، خاطرنشان کرد: وجود سود فراوان در این تجارت مرگبار در کنار عدم دسترسی به همه داروها باعث شده همواره با پدیده داروهای قاچاق و تقلبی مواجه باشیم.

وی خاطر نشان کرد: البته این طبیعی است که همه داروها در یک کشور نباشد به همین دلیل همه کشورها یک فهرست رسمی دارویی دارند، که متخصصان  و پزشکان باید طبق داروهای موجود در این فهرست برای بیماران دارو تجویز کنند. اما متاسفانه بسیار مشاهده می شود که بسیاری از پزشکان به دلایل مختلف داروهایی را تجویز می کند که در این فهرست وجود ندارد.پس این رویه به افزایش تقاضا برای داروهای قاچاق و ایجاد فضای فعالیت قاچاقچیان و توزیع کنندگان داروهای تقلبی دامن می زنند.

به گفته این داروساز، متاسفانه در این بین برخی از داروخانه ها هم به صورت پنهانی این قبیل داروها را در اختیار بیمار قرار می دهند تا از بازار پرسود تجارت سیا ه عقب نمانند. از این رو توصیه می شود پزشکان هنگام تجویز دارو به فهرست رسمی کشور توجه کنند و در صورت نیاز به دارویی خاص که در این فهرست وجود ندارد بیمار را به داروخانه های تک نسخه ای هدایت کنند.

به گفته عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران، داروهای قاچاق و تقلبی موجود در بازار می توانند از همه نوع باشند اما بررسی ها نشان داده این بحث در مورد داروهای بدن سازی، ‌تقویت قوای جنسی ، داروهای چاقی و لاغری و همچنین محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار جدی تر است . در حقیقت بسیاری از مردم تحت تاثیر تبلیغات ماهواه ای ،  اینترنتی و حتی برخی از باشگاه های بدنسازی این داروها را تهیه می کنند.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به برچسب اصالت داروها تصریح کرد:  اما استفاده از برچسب اصالت شیوه ای مفید برای تشخیص اصل بودن یک دارو است. به عبارت ساده تر هر بیماری می تواند با ارسال کد دارو به شماره روی برچسب از طریق پیامک از اصل بودن دارو اطمینان حاصل کند. سامانه TTAC نیز سامانه جدیدی است که برای رهگیری ،‌ کنترل و اصالت دارو بسیار مفید است . بنابراین اولین مسئولیت در تشخیص داروهای اصل برعهده مصرف کننده و سپس پزشکان و متصدیان داروخانه ها است.

فاطمی بیان  کرد: کشور ما در میان سایرکشورهای منطقه بخصوص کشور هند و  کشورهای جنگ زده ای مانند افغانستان و پاکستان وضعیت بهتری دارد اما به نظر می رسد سازمان غذا و دارو که وظیفه نظارت بر تهیه و توزیع دارو را بر عهد دارد می تواند با تسهیل شرایط ثبت و ورود داروها در بازار و استفاده از آخرین و مدرن ترین سامانه های رهگیری برای کنترل و اصالت دارو شرایط را برای قاچاقچیان دشوارترودسترسی مردم به داروهای مورد نیازرا آسانتر کند.

بررسی آخرین وضعیت داروهای تقلبی و قاچاق درایران، همزمان با هفتمین همایش انجمن داروسازی بالینی ایران و با همکاری شرکت سانوفی و مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی، از پنجم تا هفتم خرداد ۹۵ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان