کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 309156
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش‌وپرورش خوزستان با تشریح برنامه‌ها، اهداف و اقدامات سوادآموزی در استان برای سال جاری، از فعال‌تر شدن سیستم‌های تشویقی و راه‌اندازی مراکز یادگیری محلی در سراسر استان خبر داد.

موسی شیخی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ‌و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با بیان این‌که در سال جاری جذب سوادآموزان به شکل جدی پیگیری می‌شود، اظهار کرد: این موضوع را به‌صورت ویژه دنبال می‌کنیم تا در سال ۹۵ بهتر از سال ۹۴ عمل کنیم؛ سال گذشته ۵۰ هزار نفر بی‌سواد در استان تحت پوشش دوره‌های سوادآموزی آموزش‌های لازم را فرا گرفتند و باسواد شدند.

وی افزود: استان از نظر آمار و حجم فعالیت‌ها در زمینه‌ی سوادآموزی در کشور رکورددار است؛ امیدواریم امسال نیز به شکل بهتری کار کنیم و حداقل ۶۰ هزار نفر تحت پوشش دوره‌های سوادآموزی قرار بگیرند.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش‌وپرورش خوزستان با بیان این‌که سوادآموزی کار سختی است، تصریح کرد: اکنون در جذب سوادآموزان در حال رسیدن به لایه‌های سخت هستیم. جذب افراد بی‌سواد باقی‌مانده به‌سادگی امکان‌پذیر نیست و این افراد تاحدودی موضوع را به سختی می‌پذیرند.

شیخی با اشاره به این‌که کیفیت در سوادآموزی مورد توجه است، گفت: به دنبال آن هستیم تا تمام افرادی که سوادآموزی را فرا می‌گیرند، به سواد اقناعی دست پیدا کنند؛ سواد کیفی و اقناعی مورد تأکید است، به معنای آن‌که فرد سوادآموز به سواد خود قانع شده باشد و این تحکیم سواد است.

وی گفت: از اهداف دیگر این است که سوادآموزان توانمند باشند به همین دلیل امسال به دنبال آن هستیم تا مسابقات و جشنواره‌هایی برای سوادآموزان در بخش‌های فرهنگی، مذهبی و آموزشی برگزار کنیم.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش‌وپرورش خوزستان به اشاره به راه‌اندازی مراکز یادگیری محلی، عنوان کرد: امسال در تمام استان مراکز یادگیری محلی را فعال خواهیم کرد، زیرساخت‌ها فراهم و امکانات تأمین شده است. در این مراکز تنها سوادآموزی آموزش داده نمی‌شود بلکه آموزش مهارت‌های اساسی زندگی به سوادآموزان نیز صورت می‌گیرد؛ قانون شهروندی، احترام به قانون، همزیستی مسالمت‌آمیز، بهداشت فردی و بهداشت گروهی، آگاهی فردی و … از جمله مهارت‌هایی است که سوادآموزان در این مراکز فرا می‌گیرند.

شیخی با بیان این‌که امسال سیستم‌های تشویقی در سوادآموزی فعال‌تر شده است، گفت: امسال به تمام کسانی که در دوره‌های سوادآموزی شرکت و نمره قبولی آزمون سوادآموزی پایان دوره را کسب کنند، ۱۴۰ هزار تومان پاداش اهدا می‌شود؛ همچنین در طرح خودآموز سرانه آموزشی به تمام کسانی که از طریق بستگان یا سایر افراد سواد را فرا می‌گیرند، تعلق می‌گیرد که مبلغ آن امسال ۷۰۰ هزار تومان است.

وی یادآورشد: گروه سنی سوادآموزی ۱۰ تا ۴۹ سال است اما افراد دیگر نیز می‌توانند به‌صورت آزاد یا متفرقه دوره‌های سوادآموزی را بگذرانند. کسانی که اشتیاق دارند می‌توانند در کلاس‌های سوادآموزی به‌عنوان مستمع آزاد حضور یابند و در آزمون‌های ماهانه شرکت کنند که کارنامه و مدرک نیز به آن‌ها تعلق می‌گیرد. امسال نزدیک به ۲ هزار نفر به شکل متفرقه در امتحانات شرکت کردند و برخی نیز قبول و وارد چرخه‌های آموزشی بالاتر شدند.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان