کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 309101
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۴:۵۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پوستر جشنواره فرامرزی مطبوعات خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اینترنتی در ایلام رونمایی و رییس خانه‌ی مطبوعات استان و دبیر اجرایی جشنواره در نشستی خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، «عبدالحمید کرمی» – رئیس خانه مطبوعات استان ایلام در این نشست خبری با بیان اینکه این جشنواره در استان به برکت ائمه اطهار(ع)، اربعین حسینی و میزبانی شایسته استان ایلام در پذیرایی و استقبال از زائران عتبات برگزار شد و یک رویداد بسیار بزرگ فرهنگی است، اظهار کرد: هفته آینده میزبان مهمانان خارجی و ملی در این استان هستیم تا زمینه‌ای برای معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه دوران پسا تحریم فرصت خوبی برای جذب سرمایه و سرمایه‌گذار در این استان است، گفت: رسانه‌های استان در استان باید در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل از این ظرفیت استفاده کرده تا زمینه تحقق این شعار را به صورت عملیاتی در استان ایجاد و استان ایلام از نخستین استان‌هایی باشد که به استقبال این بحث در توسعه استان می‌رود.

رئیس خانه مطبوعات استان ایلام، بیان کرد: خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از این جشنواره صورت گرفته است و از همه رسانه‌های استان تقاضا داریم در طول برگزاری جشنواره از ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت در دانشگاه ایلام در برگزاری این جشنواره ما را همکاری و مساعدت کنند.

کرمی با اشاره به حمایت استاندار ایلام و معاونان استاندار و مسئولان استان از برگزاری این جشنواره در استان، خاطرنشان کرد: این جشنواره فرصت مغتنمی برای استان است که با توجه به حضور چندین استاندار از کشور عراق و استان‌های داخل کشور، مهمانانی از وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت امور خارجه، زمینه مساعد برای توسعه استان فراهم شود.

«علی حیدربیگی» – دبیر اجرایی نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اینترنتی هم اظهار کرد: رسانه‌ها امروز نقش و جایگاه مهمی در جامعه دارند و در حقیقت بازیگران کلیدی در دنیای امروز تبدیل‌شده‌اند و به مدد رسانه‌ها است که دهکده‌ی جهانی مطرح می‌شود و دنیا به اتاق شیشه‌ای تبدیل شده است.

دبیر اجرایی نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات گفت: استان ایلام دارای اشتراکات دینی و فرهنگی با استان‌های هم‌جوار خود در کشور عراق است و برگزاری این جشنواره می‌تواند زمینه‌ساز تعاملات دینی و دیپلماسی فرهنگی و احیاگر مراودات فرهنگی با کشور همسایه عراق و فرصتی بسیار خوب در راستای توسعه هر چه بیشتر و بهتر در استان ایلام باشد.

حیدربیگی با اشاره به اینکه دبیرخانه این جشنواره از آبان ماه ۹۴ در استان ایلام، تشکیل شد، ادامه داد: این جشنواره در قالب ۴ کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی، علمی و هماهنگی امور داوران، پشتیبانی و تدارکات و روابط بین‌الملل و تشریفات کار خود را آغاز کرده و در فراخوان در سطح استان‌های مشارکت‌کننده توزیع شد.

وی رییس ستاد پشتیبانی جشنواره را استاندار اعلام و تصریح کرد: استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان در ایران و اربیل، سلیمانیه، حلبچه، دیالی، واسط، میسان و بصره از کشور عراق در این جشنواره حضور خواهند داشت و از کلید خوردن جشنواره برای هماهنگی‌های بیشتر سفرهایی به کرمانشاه، خوزستان و عراق انجام شد.

دبیر برگزاری نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، بابیان اینکه ۱۲۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که از این تعداد ۲۰۷ اثر در پالایش اولیه حذف شدند، افزود: ۱۰۲۰ اثر در بخش آزاد، ۱۷۳ اثر در ویژه بوده و بیشترین آثار در حوزه گزارش و کمترین آثار در حوزه طنز به دبیرخانه جشنواره ارسال‌شده است.

حیدربیگی بابیان اینکه این جشنواره ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت در دانشگاه ایلام برگزار می‌شود، گفت: پرفسور کردوانی، دکتر «قانعی‌راد» و دکتر «خانیکی» از اساتید ممتاز و برجسته حوزه رسانه و جامعه‌شناسی در این جشنواره حضور خواهند یافت.

وی، با اشاره به اینکه این رویداد فرهنگی و در یک چارچوب بالاتری به دنبال مراودات فرهنگی، اقتصادی سیاسی با کشور عراق است، ابراز کرد: برگزاری نمایشگاه‌های آثار تاریخی به همت آستان قدس رضوی و نمایشگاه آثار مطبوعاتی و رسانه‌ای کشور عراق، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید برجسته کشوری و انجام مراودات فرهنگی با حضور مسئولان و استانداران هم‌مرز ایران و عراق از برنامه‌های جنبی این جشنواره خواهد بود.

دبیر برگزاری نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات ایلام، با بیان اینکه حدود ۱۵۰ مهمان خارجی و داخلی در استان حضور خواهند داشت، ابراز امیدواری کرد در این جشنواره زمینه‌های لازم برای استقرار کنسولگری کشور عراق و ایجاد روابط پایدار استان ایلام با استان‌های هم‌مرز در کشور عراق با تعاملات هر چه بیشتر در این جشنواره فراهم شود.

مرز مشترک، چالش‌ها، تهدیدها و فرصت‌های پیش رو، راه‌ها و موانع توسعه و امنیت پایدار منطقه، راه‌های تقویت همگرایی استان‌های منطقه و گسترش بیش از پیش مبادلات بر پایه اشتراکات تاریخی، فرهنگی و مدنی، راه‌ها و موانع توسعه اقتصادی منطقه با عطف توجه به فرصت‌ها و تهدیدهای مرز مشترک و ظرفیت مناطق آزاد تجاری، مسئله تروریسم در منطقه، عوامل، چالش‌ها، پیامدها و راه‌های مقابله با آن، خشونت و افراط‌گرایی در منطقه، عوامل، چالش‌ها و راهکارها و مسئله محیط‌زیست و بحران‌های پیش رو (آب، جنگل‌ها، ریزگردها( عوامل، چالش‌ها و راهکارها ازجمله محورهای این جشنواره است.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان