تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 30868
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۶

انتشار عکسی از چند نماینده مجلس که در حال تلاش رقت باری برای عکس گرفتن با فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی بودند به سوژه تمام عیار تبدیل شده است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

انتشار عکسی از چند نماینده مجلس که در حال تلاش رقت باری برای عکس گرفتن با فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی بودند به سوژه تمام عیار تبدیل شده است.

احسان محمدی

عصر اهوازانتشار عکسی از چند نماینده مجلس که در حال تلاش رقت باری برای عکس گرفتن با فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی بودند به سوژه تمام عیار تبدیل شده است. به این موضوع از ده منظر بپردازیم:

۱-اصولاً انگار اروپایی و آمریکایی موبور باهوش، دانا و بیشتر قابل احترام است تا آفریقایی یا مثلاٌ هندی! اینکه تا یک توریست می بینیم به طرفش می رویم و با او عکس می گیریم در حالیکه طرف نه مقام برجسته ای است و نه ستاره سینما و ورزش اتفاقی نیست. یا محصول یک خلا روانی در تاریخ است یا قدرت رسانه های آنها در تزریق این باور که «چشم آبی و موبور» انسان درجه اول است.

۲-بسیاری از مقامات ما سواد ارتباطی ندارند. نماینده مجلس، مامور راهنمایی و رانندگی را کتک می زند! وزیر بهداشت، فرماندار بدره را «بی شعور» خطاب می کند، وزیر کشاورزی احمدی نژاد در برنامه تلویزیونی شماره موبایلش را می دهد تا کشاورزان با او تماس بگیرند! و … دهها نمونه دیگر را می توان مثال زد که بسیاری از مسئولان ما اشرافی به جایگاهی که در آن قرار گرفته اند ندارند. ایرادی دارد اگر آنها پیش از تصدی یک کُرسی دوره کارآموزی در داخل یا خارج از کشور بگذرانند؟

۳-برخی از مقامات ما پروتکل نشست ها را نمی دانند و «هیاتی» و «حجره ای» رفتار می کنند. رئیس جمهور سابق با کت و شلوار مشکی، جوراب سفید می پوشید، وزیر دفاع روحانی در مراسم تحلیف آدامس می جود، یک مقام دیگر پوشیدن لباسی که زیر بغل آن پاره باشد را نشانه «خاکی» بودن می داند… این مسائل را جدی بگیرید.

۴-در عروسی ها به طرف میز غذا یورش می بریم، در تشیع جنازه چنان دنبال تابوت می دویم که انگار متوفی می خواهد از تابوت در بیاید و فرار کند و ما باید او را بگیریم و دفن کنیم! در جاده ها به قصد کُشت رانندگی می کنیم … اینها همه نشانه های فقدان «آموزش» است. همه ما محتاج آموختنیم، حتی شما نماینده محترم مجلس!

۵-نماینده مردم شیراز که بیشترین نقدها به او وارد شده، در یادداشتی با عنوان “توضیح و اعتذار” نوشت: « وظیفه خود می‌دانم از آنچه که خاطر مردم عزیز را مکدر می‌سازد و ناقض‌ شأن نمایندگی مردم می‌باشد، عمیقا ابراز تاسف و عذرخواهی نمایم». این عذرخواهی را به فال نیک بگیریم و آن را واکنشی خوب پس از رفتاری بد قلمداد کنیم.

۶-او البته در یادداشتش آورده «نمایندگان حاضر در محل از سر مطایبه مشغول گرفتن عکس بودند» اما آقای رجبی باید بداند که نماینده مجلس بودن دستکم در دوره چهارساله یک شغل بدون بازنشستگی است. نماینده مجلس حق ندارد شب هنگام با پیژامه راه راه و زیرپیراهن کیسه زباله را سرکوچه قرار دهد. رسانه ها می بینند.مردم قضاوت می کنند.

۷-در شبکه های مجازی «زن» بودن موگرینی مورد توجه قرار گرفته و یک طنزپرداز نوشته «بهتر بود قبل از ورود خانم اروپایی سی دی فیلم های مونیکا بلوچی را به نمایندگان نشان می دادند که چشم و دلشان سیر شود یا حداقل در غذایشان چیزی می ریختند»!فارغ از طعنه های گزنده ای از این دست، می شود ریشه این اتفاق را در فضای کاملاً مردانه سیاست در ایران هم جستجو کرد.

۸-طنز تلخ ماجرا این بود که مراسم تحلیف ۱۴ مرداد برگزار شد. ۱۱۱ سال پیش در چنین روزی فرمان تشکیل مجلس صادر شد. بعد از ۱۱۱ سال ما هنوز با پاره ای رفتارها در صحن مجلس روبرو هستیم که سوژه خلایق می شود. یک روز عکس نمایندگانی در حال چرت زدن منتشر می شود، روز دیگر نماینده ای وزرا را با «چماق لُری» تهدید می کند، یک روز نماینده ای ته مانده آب لیوان رئیس جمهور را تبرکاً می نوشد…فارغ از جناج بندی های سیاسی، راه درازی برای ارائه رفتاری متناسب با جایگاه نمایندگی در پیش داریم.

۹-نماینده ها هم یکی هستن مثل خودمون! سخت نگیرین»! برخی این را می گویند. اینکه آنها «عصاره ملت» هستند و مثل ما رفتار می کنند. اما در جامعه ای که حتی از بازیکن فوتبال انتظار می رود «الگو»ی باشد، انتظار اینکه نماینده مجلس در مقابل مهمان خارجی موقرانه رفتار کند توقع زیادی است؟

۱۰-عده ای گفتند این نتیجه رای دادن لیستی است. اما نمی گویند شیوه جایگزین در کشوری که «حزب» در باور برخی هنوز واژه ای خطرناک قلمداد می شود چیست؟ اگر تحزب به معنای واقعی وجود داشته باشد یک مدیر دبیرستان نمی تواند یک شبه نماینده مجلس شود. او باید در حزب شایستگی رفتاری، هوش سیاسی و توانمندی خود را اثبات کند، پله پله بالا بیاید تا از سوی حزب به عنوان نامزد در انتخابات معرفی شود.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

مطالب مرتبط
اشتراک گذاری