کد خبر: 308479
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مدیر اداره جهاد کشاورزی اهواز گفت: تاکنون بیش از ۹۰ درصد محصولات گندم، جو و کلزا در این شهرستان برداشت شده است.

عبدالرضا نیسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان با بیان اینکه سطح قابل برداشت اراضی گندم آبی ۳۸ هزار و ۴۰۰ هکتار است، اظهار کرد: از این رقم ۳۲ هزار و ۷۳۰ هکتار با متوسط برداشت ۳٫۳ تن در هر هکتار برداشت شده است.

وی افزود: تاکنون ۱۰۳ هزار تن گندم توسط مراکز تعاون روستایی و شرکت غله و خدمات بازرگانی خریداری شده است و با توجه به اینکه در سال گذشته متوسط برداشت در هر هکتار از مزارع گندم حدود ۲٫۵ تن بوده، امسال به افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی در تولید گندم در مزارع آبی دست یافتیم.

نیسی تصریح کرد: کل اراضی زیر کشت گندم دیم اهواز ۷ هزار هکتار است که به علت خسارت ناشی از طوفان و تگرگ ۲۴ و ۲۵ اسفندماه سال گذشته و بارش‌ها و سیلاب فروردین ماه، ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار آن دچار خسارت صددرصدی شد و عملکرد مابقی اراضی نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

وی عنوان کرد: به طوری که اکنون با برداشت ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی قابل برداشت گندم دیم تنها ۲۵۰۰ تن محصول به دست آمده و می‌توان گفت متوسط برداشت در هر هکتار در این اراضی به کمتر از یک تن تقلیل یافته است.

نیسی بیان کرد: از ۴۶۰ هکتار مزارع کلزا نیز ۳۴۰ هکتار آن با میانگین برداشت ۱٫۴ تن در هکتار برداشت شده که ۲۰۰ تن کلزا به مراکز خرید تحویل داده شده است و خوشبختانه امسال در عملکرد اراضی کلزا نیز افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی داشتیم.

مدیر اداره جهاد کشاورزی اهواز در خصوص اراضی جو آبی خاطرنشان کرد: از ۵۰۰۰ هکتار اراضی زیر کشت جو آبی تاکنون ۴۰۰۰ هکتار آن برداشت شده است و با توجه به اینکه متوسط برداشت در هر هکتار از مزارع جو آبی ۱٫۸ تن است، در مزارع جو نیز عملکرد خوبی شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه از آغاز برداشت گندم در اهواز ۲۵۰ دستگاه کمباین در منطقه مستقر شدند، گفت: در مجموع ۱۱ مرکز خرید نیز کار خریداری جو، گندم و کلزا را انجام می‌دهند.

نیسی با اشاره به طوفان و تگرگ اسفندماه سال گذشته و بارش و سیلاب اخیر امسال گفت: این اتفاقات موجب خسارت ۱۰۰ درصدی به ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار از مزارع خوب ما شد و با توجه به اینکه ۶۰ درصد از این مزارع تحت پوشش بیمه قرار ندارند، خواستار اعطای تسهیلات با نرخ بهره پایین و بخشودگی حق آبه‌ها برای این کشاورزان هستیم تا خسارات آن‌ها جبران شود.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان