کد خبر: 308384
تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > مجلس – در فاصله کمتر از یک ماه تا آغاز به کار مجلس دهم، منتخبین این مجلس امروز به ابتکارعلی لاریجانی در محل مجلس قدیم گردهم جمع شدند.

به گزارش خبرآنلاین، هدف از این گردهمایی، شرکت
در همایشی دو روزه است که می خواهد فرایند قانونگذاری و الزامات و راهکارهای مجلس در
آن را بررسی کند. چهره هایی چون سردار سلیمانی، جهانگیری، علوی، نوبخت، ظریف، شمخانی،
نیز در این همایش به سخنرانی می‌پردازند.

علی لاریجانی که امروز در قامت یکی از منتخبین مجلس
دهم بدون محافظ در این همایش حضور یافته بود، در سخنانی از تغییر ۷۵ درصدی مجلس دهم
به نسبت مجلس نهم سخت گفت و تاکید کرد مجلسی در راس امور است که مجهز به درایت باشد.

او که سالهاست با جنس تحرکات نمایندگان در حوزه
های انتخابیه آشناست، به منتخبان مجلس دهمی این توصیه را هم کرد که «برای رونق حوزه
های انتخابیه خود از حالا برای حضور بخش خصوصی تلاش کنید و به دولت امید نداشته باشید.»

ضرورت توجه به بیانات رهبری درباره اقتصاد مقاومتی،
انتقاد از روند کند واگذاری امور اقتصادی و اجتماعی به مردم، کاهش ارزش استراتژیک نفت،
جنگ های منطقه ای و …از دیگر محورهای صحبت لاریجانی در این نشست بود.

رییس مجلس آشنایی با روند کاری مجلس، برخی نکات مهم آیین نامه داخلی و برخی اصول مهم قانون اساسی را از دیگر اهداف این نشست دانست و تاکید کرد: نکات مهم آیین نامه ای، اصول مهم قانون اساسی که در تدوین قوانین باید مد نظر باشد و همچنین آشنایی با سیاست های کلی نظام که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کرده اند در این نشست توسط کارشناسان مرکز پژوهش ها، معاونت اجرایی و دیوان محاسبات توضیح داده می شود.

وی افزود: ایجاد سهم مشترک از شرایط فعلی کشور در همه شئون و همه بخش‌ها از اهداف اصلی این همایش سراسری است که امیدواریم با این سهم مشترک از شرایط منطقه‌ای، جهانی، اقتصادی و سیاسی بتوانیم در مسیر تعالی کشور گام برداریم.

لاریجانی تاکید کرد: وقتی مجلس می‌تواند در راس امور باشد که طبق فرموده امام خود را مجهز به درایت نماید و در این شرایط است که می‌تواند با فهم درست شرایط و با قضاوت درست از مسائل کشور به خوبی اولویت‌ها را بشناسد و برای آن تصمیم‌گیری کند.

رئیس مجلس نهم در پیش بینی اوضاع جهان در چهار دهه آینده تصریح کرد: در چهار دهه آینده جهان ثروتمندتر، سالم تر، ارتباطی تر و پایدارتر خواهد بود که آسیا با ظهور مجدد سهم قابل توجهی در آن خواهد داشت. سهم آسیا در اقتصاد جهان دو برابر شده و سهم آمریکا از  جی دی پی  به ۲۰ درصد کاهش می یابد. جمعیت آسیا در ۴ دهه آینده به مرز ۹ میلیارد نفر می رسد.

وی با اشاره به کاهش ارزش استراتژیک نفت در چهار دهه آینده گفت: با ظهور فناوری های نو، گاز طبیعی و انرژی خورشیدی ارزان تر خواهند بود. علوم زیستی در تعامل دانش نانو و اطلاعات نانو و دانش اطلاعاتی میدان اصلی گسترش علم را در بر می‌گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جنگ های منطقه ای در چهار دهه آینده در بعد زرادخانه ای خطرناک هستند.وی در ترسیم وضعیت ایران در چهار دهه آینده افزود: ایران در چنین فضایی که نوبت حرکت های سریع اقتصادی آسیاست، از فرصت خوبی برخوردار است، استواری حکومت ایران با داشتن رهبری استوار، دانا و با تدبیر و ملتی جوان و زمینه های ژئوپلیتیک کشور، زمینه ها را برای رشد و پیشرفت فراهم می کند، به شرطی که استراتژی روشن و بدون ابهام در زمینه اقتصادی داشته باشیم و از پرداختن به حواشی خودداری کنیم.

لاریجانی با اشاره به نامگذاری سال ۹۵ اظهار کرد: رهبری اولویت اصلی کشور را اقتصاد و رونق تولید اعلام کرده اند که سیاستی سنجیده است. اقتصاد مقاومتی نقطه محوری پیشرفت ایران است، مقام معظم رهبری پیگیر پیشرفت علمی کشور هستند که البته قدم های خوبی در این زمینه برداشته شده، اما باید راه هایی برای ارتباط تولید و دانشگاه برداشته شود.
رئیس قوه مقننه با تاکید بر لزوم بررسی همه جانبه آسیب های اجتماعی، افزود: تنها راه حل آسیب های اجتماعی واگذاری اکثر امور به مردم است.

وی با انتقاد از روند کند واگذاری امور اقتصادی و اجتماعی به مردم، تصریح کرد: طبق برنامه سوم توسعه باید ۳۰ درصد رشد اقتصادی کشور از طریق رشد و ارتقای بهره وری اتفاق می افتاد، اما از سال ۸۲ تا ۸۹ در حالی رشد اقتصادی ۵ درصد بود که ۲۵ دهم درصد آن از طریق رشد بهره وری حاصل شده بود.برای رونق حوزه های انتخابیه خود به دولت امید نداشته باشید
لاریجانی با تاکید بر اینکه حتی با ابلاغ سیاست های اصل ۴۴، اتفاقی در واگذاری امور به مردم نیفتاده است، گفت: رتبه ایران در واگذاری امور به مردم کاهش یافته است.وی با تاکید بر اینکه باید بار دیگر سیاستهای اصل ۴۴ را اجرا کنیم، تصریح کرد: زمانی می توانیم موفق باشیم که از اقتصادی درون زا برخوردار باشیم، تحقق آرمان های انقلاب زمانی انجام می شود که از اقتصادی سالم برخوردار باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به منتخبان مجلس دهم، افزود: آبادانی کشور و رونق تولید در همه جای ایران مسئله اول کشور است که جز با حضور بخش خصوصی فراهم نمی شود و دولت باید زمینه های این حضور را با ایجاد زیرساخت های لازم فراهم کند.
وی در پایان اظهار داشت: برای رونق حوزه های انتخابیه خود از حالا برای حضور بخش خصوصی تلاش کنید و به دولت امید نداشته باشید. 

۲۷۲۱۶منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان