کد خبر: 308204
تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > مجلس – خانه ملت نوشت:‌ رییس مجلس شورای اسلامی،‌حرکت در مسیر اسلام و مراجع تقلید را راه صحیح دانست و گفت: پیش از انقلاب، جریانات اسلامی التقاطی همچون گروه فرقان تشکیل شد که از روحانیت جدا شده و شهیدان مفتح و مطهری را ترور کردند.

 علی لاریجانی عصر شنبه در جمع منتخبین مجلس دهم با حضور آیت الله موحدی کرمانی افزود: یک روز که بنی صدر با ما درگیر بود از ما به امام شکایت کرده و گفته بود که فلانی در رادیو، تلویزیون حزب جمهوری اسلامی را تبلیغ می کند که البته من عضو حزب نبودم ولی خیلی به حزب جمهوری اسلامی علاقه داشتم.
وی با بیان اینکه در زمانی که مناظرات ابتدای انقلاب را برگزار می کردیم شهید بهشتی برای مناظره به رادیو، تلویزیون آمد که انصافا برگزاری آن مناظرات کار خوبی بود و ماهیت چپ ها را برای مردم مشخص کرد، گفت: شهید بهشتی در حیاط رادیو، تلویزیون به من گفت مانیفست حزب را خوانده ای که من گفتم بله انصافا کار کاملی را انجام داده اید.
رئیس قوه مقننه افزود: شهید بهشتی به من گفتند حالا شما بیایید و عضو حزب شوید. این نکته خیلی برای من مهم است که در آن شرایط شهید بهشتی با وجود تمام مشکلات جلسات متعددی را در حزب برگزار می کردند تا مانیفست حزب تدوین شود که این مانیفست مبانی کار جمهوری اسلامی بود.
لاریجانی ادامه داد: سالها از این موضوع گذشت و من خدمت رهبری رسیدم و ایشان فرمودند با تشکل هایی که مبانی فکری صحیحی داشته باشد موافق هستم و مخالفتی ندارم اگر تشکل مبانی فکری داشته باشد ارزشمند است و اگر برای قدرت باشد ارزشمند نیست و با قدرت ها می آیند و می روند.
وی همچنین با بیان این که اگر نشستی داریم باید مکتبی و مسلکی باشد که ارزشمند شود به سخنان آیت الله موحدی کرمانی اشاره و تصریح کرد: به فرموده ایشان باید با خدا روراست باشید و غل و غش نداشته باشید.
لاریجانی ادامه داد: از بیانات آیت الله موحدی کرمانی استفاده کردیم، ایشان از بزرگانی هستند که همیشه در انقلاب نقش موثری داشته اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمانی که ایشان از زندان آزاد شده بودند به همراه شهید مطهری به دیدار ایشان رفته و از آن زمان تا به امروز به آیت الله موحدی کرمانی ارادت داشتم که در عرصه های مختلف نقش موثری ایفا کرده اند و بیانات شما برای آینده مجلس مفید است.

**ضرورت برگزاری نشست های مکتبی
لاریجانی با اشاره به خاصیت جلسه امروز متذکر شد: در اکثر تصمیمات مجلس همان ساز وکارهای معمول مفید است ولی در بزنگاه ها و در مورد تصمیمات مهم در مجلس باید نشست هایی این چنینی برگزار کرد که دارای مبانی باشد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه دو خاطره از تجمع های اینچنینی دارم که بیان آن ها مفید است، گفت: اوایل پیروزی انقلاب حزب جمهوری اسلامی تشکیل شد که مسئولین کشور نیز از افراد سامانده آن بودند، من نیز در رادیو، تلویزیون فعالیت می کردم و بنی صدر نیز رئیس جمهور وقت بود که درگیری های زیادی بین حزب و بنی صدر وجود داشت.
لاریجانی افزود: ما که اکنون بالای ۵۰ سال سن داریم دوره های سختی را گذرانده ایم لذا اگر نشستی داریم باید مکتبی و مسلکی باشد که ارزشمند شود.

**تاکید بر روایت پیامبر اسلام درباره کار خالصانه برای خدا
وی در ادامه به فرمایشات پیامبر اکرم(ص) در مسجدی که محل اجتماع مردم در حجه الوداع بود، اشاره کرد و گفت: ایشان فرمودند مسلمانان در سه چیز خیانت نمی کنند؛ نخست خالصانه کار کردن برای خداست و دوم وفاداری خالصانه و خیرخواهی چنانچه ما اکنون در مجلس امر نظارت بر مسئولان کشور را داریم که شامل آن است.
لاریجانی سومین مورد که مسلمان در آن خیانت نمی کند را حضور در اجتماع مسلمانان عنوان کرد و افزود: اکنون ما نیز یک اجتماع هستیم و باید خالصانه عمل کنیم که پیامبر(ص) فرمودند از این طریق است که دعای امامان شامل حال این اجتماعات می شود.
رئیس قوه مقننه در ادامه به بیان شرایط تجمعات انقلابی اشاره و بیان کرد: اسلام ناب محمدی(ص) یکی از این شرایط است که منظور همان اسلامی است که قرائت مراجع عظام و حوزه است که اگر می خواهیم راه درست را برویم و استقلال مکتبی داشته باشیم باید در این مسیر حرکت کنیم.

**مکتب التقاطی عامل ترور شهیدان مفتح و مطهری

وی در ادامه به بیانات شهید مطهری(ره) در خصوص استقلال مکتبی اشاره و اظهار کرد: ایشان معتقد بودند ما با گرایش به مکاتب بیگانه استقلال مکتبی پیدا نمی کنیم و مکاتبی مثل کمونیسم، کاپیتالیسم یا مکاتب اعتقادی با اندکی اسلام نمی تواند به صورت معجون استقلال مکتبی باشد.
لاریجانی همچنین به برخی فرمایشات امام خمینی(ره) در این خصوص اشاره و تصریح کرد: ایشان معتقد بودند ظاهرشناسان نباید اسلام شناس شوند و اسلام از روحانیت جدا نیست. همچنین ایشان معتقد بودند باید از حوزه علمیه تجلیل شود و حکومت از مراجع و حوزه جدا نشود و حوزه ها هستند که اسلام را زنده نگه داشته اند و اگر نبودند از اسلام چیزی حاصل ما نمی شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه حرکت بر مبنای اسلام و مراجع تقلید را حرکت به سمت راه صحیح دانست و گفت: پیش از انقلاب، جریانات اسلامی التقاطی مثل گروه فرقان تشکیل شد که باعث ترور شهید مفتح(ره) و شهید مطهری(ره) شدند که اینها حاصل همان مکتب التقاطی بودند که از روحانیت جدا شدند.

به گزارش عصر اهواز،‌ همایش هم‌اندیشی اصول‌گرایان و مستقلین مجلس دهم با حضور آیت‌الله موحدی کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مجلس قدیم برگزار شد.

۲۹۲۱۳منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان