کد خبر: 307253
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها – کتاب «از عدالت خانه تا مشورت خانه» نوشته فاطمه قیاسی به همت انتشارت لوح فکر به بازار آمد.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «از عدالت خانه تا مشورت خانه» به اندیشه دینی در ایران پرداخته که پس از تحرکات سیاسی اندیشه‌ای در قرن نوزدهم، به تفسیر جدیدی از دین و سیاست رسیده است. تفسیری در میانه دو دیدگاه حداکثری و حداقلی «سیاست ما عین دیانت ماست» و «تحریم هرگونه نوآوری با نام بدعت».
این کتاب دو دیدگاه متضاد «ضروریت غربی شدن کامل» از یکسو و «اخذ حداقل لازم و ممکن از غرب» از سوی دیگر را بررسی کرده که یکی در میان روشنفکران رواج دارد و دیگری در حوزه ها و مدارس علمیه. دیدگاه هایی که با تاثیر و تاثر از یکدیگر به شکل دهی تاریخ سیاسی و اندیشه ای قرن اخیر ایران انجامیده است.
از نگاه فاطمه قیاسی نویسنده این کتاب، تحولات اجتماعی و سیاسی در ایران در ادامه سیر جنبش‌هایی بود که به صورت فراگیر در جهان رخ داده بود.به ویژه تحولاتی در کشورهای همجوار همچون روسیه و عثمانی. به زهم وی، جریان نوسازی در ایران و شکل گیری اندیشه اصلاح طلبی، با تغییر در زمینه های اجتماعی، سیاسی و نظامی آغاز شد. این تغییرات به تدریج تعاملات ایدئولوژیکی مختلفی را در قلمرو اندیشه دینی در باب سیاست، اعم از سنتی و یا جدید برانگیخت.
در این کتاب گریزی به جدال فکری میان اصولیون و اخباریون که به تحول علم اصول فقه در حوزه های فکری شیعه انجامید، زده شده و آمده است که تحول روش شناسی در حوزه اندیشه دینی، همزمان با آغاز دوره قاجار و نفوذ تدریجی تفکرات تحولخواه به داخل کشور بوده است. این مسائل مستحدثه اجتماعی، زمینه لازم برای تبیین دینی از حکومت مشروطه را فراهم کرده و برداشت منطقی تری نسبت به اطلاق فقه به مسائل اجتماعی و سیاسی روز به ارمغان آورده است.
نقش روحانیت در حکومت و در برابر حکومت و همچنین خواست و نقش مردم در تعیین روش حکومت از جمله مواردی است که ذیل بحث کنش های فکری-عملی در نهضت شمروطه و سیرتحول اندیشه سیاسی دینی در ایران در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.
این کتاب که به «تعامل اندیشه و عمل در عصر مشروطیت» پرداخته است را انتشارات لوح فکر در ۳۳۲ صفحه منتشر کرده است. بخش نخست این کتاب به اندیشه سیاسی- دینی روشنفکران مسلمان، مصلحان دینی و علما در باب حکومت و سیاست اختصاص دارد. در بخش دوم که «کنش سیاسی» نام دارد، نهاد روحانیت و نهادهای سیاسی و دینی آشکار و مخفی معرفی شده اند و در بخش سوم که مشخصا تعامل اندیشه دینی و عمل سیاسی را بررسی کرده، به مقولاتی چون «عدالخانه»، «مشورتخانه»، «قانون در مطلع بهارستان» و «جدال قزاقخانه و مشورت خانه»پرداخته شده است.
این کتاب با قیمت ۲۵ هزار تومان در نمایشگاه کتاب امسال عرضه می شود.
۲۷۲۷منبع: خبرآنلاین
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان