کد خبر: 306618
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری که دوشنبه ها برگزار می شود، به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ارتباط با برنامه وزارت بهداشت برای کنترل زیرمیزی در بازار سلامت، گفت: شائبه هایی در این زمینه ایجاد شده که برخی می‌گویند سرعت وزارت بهداشت در برخورد با زیرمیزی کاهش یافته، درحالی که تاکید وزیر و مسئولان وزارت بهداشت همچنان با شدتی که در ابتدای اعلام تعرفه‌های جدید اعلام شد، وجود دارد.

حریرچی با تاکید بر اینکه زیرمیزی در تمامی بیمارستان‌های دولتی به صفر و در بیمارستان‌های خصوصی شهرستان‌ها به صفر نزدیک شده است، افزود: در تهران موارد کمی از دریافت های زیرمیزی را شاهد بودیم، اما باز هم تاکید می‌کنیم یک مورد آن هم زیاد است.

وی از کاهش شکایات مربوط به زیرمیزی نسبت به گذشته خبر داد و گفت: البته بخشی از آن به دلیل اقداماتی است که در این حوزه انجام شده و بخشی به دلیل اطلاع نداشتن مردم است.

سخنگوی وزارت بهداشت به برخی گفته‌ها مبنی بر محاسبه k اضافه در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: میزان رشد خدماتی که مبتنی بر ضریب k هستند، در تمام بیمارستان‌ها تقریبا یا برابر با رشد تعرفه است یا چند درصد کمتر از میزان رشد تعرفه است.

وی ادامه داد: در عین حال متاسفانه شاهدیم که برخی اقدامات مانند مشاوره در برخی بیمارستان‌ها به میزان زیاد انجام می‌شود یا برخی موارد خاص به صورتحساب بیمار افزوده می‌شود. همچنین فرهنگ غلطی در میان مردم وجود دارد که فکر می‌کنند کیفیت بیمارستان خصوصی بهتر است و فقط هتلینگ را می‌بینند اما از نظر فنی در بیش از ۹۰ درصد موارد کیفیت بیمارستان‌های دولتی بهتر است.

حریرچی تاکید کرد: در مواردی که تخلفی در زمینه پرداختی بیمار انجام می‌شود، تنها بازگرداندن مبلغ تخلف کافی نیست، بلکه علاوه بر آن باید به جنبه روانی و فشار روحی که به بیمار وارد شده نیز باید توجه شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره اعتبارات حوزه سلامت در سال ۹۵، گفت: اگر بخواهیم بر اساس سیاست‌های کلی سلامت که می‌گوید اعتبار حوزه سلامت باید بالاتر از میانگین کشورهای منطقه یعنی ۸.۵ درصد ازGDP باشد، باید بگوییم که عملکرد و سرعت افزایش در اعتبارات نظام سلامت مناسب نیست، اما اگر این اعتبارات را با چند سال گذشته مقایسه کنیم که تخصیص‌هایی چون پزشک خانواده، هدفمندی و… اختصاص داده شد، شرایط خوب است اما ایده‌آل نیست. البته بودجه بیمه‌ها مستقل از وزارت بهداشت است و رشد آن باید با توجه به تعداد بیمه‌شدگان جدید و تعهدات شورای عالی بیمه و دولت، باشد که تا حدودی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ بودجه بیمه‌ها منطبق با این نیاز نیست.

وی افزود: در حوزه وزارت بهداشت سقف بودجه یک درصد مالیات بر ارزش افزوده از ۳۰۰۰ میلیارد به ۵۰۰۰ میلیارد رسیده است. البته در ردیف‌های ستادی با کاهش مواجه بودیم و درآمدهای اختصاصی و عمرانی نیز جداگانه‌اند.

حریرچی در پاسخ به برخی گفته‌ها مبنی بر اینکه سلامت دیگر جزو اولویت های نخست دولت نیست، گفت: مطمئنم با توجه به نتایج طرح تحول سلامت، هیچ دولت، مجلس و نظام مدرنی در دوران بعد از گذار اپیدمیولوژیک بیماری‌ها نمی‌تواند به سلامت بی‌توجه باشد. باید پرسید آیا می‌توان این جایگاه سلامت را گرفت، آیا دولت دیگری می‌خواهد یا می‌تواند ۱۰ میلیون نفری را که تحت پوشش بیمه قرار گرفتند از شمول بیمه خارج کند.

وی درباره حمایت مالی وزارت بهداشت از بیمارستان‌های خصوصی، گفت: در حوزه خدمات بستری با توجه به کمبود شدیدی که وجود دارد از حضور بخش خصوصی استقبال می‌کنیم، بطوریکه تخت‌های خود را توسعه داده و از بیمارستان‌های خصوصی فعال نیز حمایت می‌کنیم. البته چندین بار از ظرفیت ارتباطی‌مان حتی درباره بیمه‌های تکمیلی بازرگانی هم استفاده کردیم تا مطالبات بیمارستان‌های خصوصی را پرداخت کنند. بنابراین هرگونه حمایتی که لازم باشد از بیمارستان‌های بخش خصوصی به عمل آید و از دست‌مان برآید با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند و همکاری مناسبی که در کنترل پرداخت‌های غیرقانونی داشتند، انجام می‌دهیم.

مشکلات اقتصادی بیمارستان‌های خصوصی

حریرچی در عین حال به یکی از مشکلات اقتصادی بیمارستان‌های خصوصی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر بخش خصوصی ما فقط ۶۰ درصد اشغال تخت دارند و ۴۰ درصد تخت‌هایشان خالی است و این طبیعی است که دچار مشکل شوند. بنابراین از طرفی همه خدماتی که ارائه می‌کنیم باید منطبق با نیازهای مردم باشد، اما این در حالی است که ۸۰ درصد مردم توانایی مراجعه به بیمارستان‌های خصوصی را ندارند و حدود ۱۶ درصد نیز با کمک بیمه‌های تکمیلی به این مراکز مراجعه می‌کنند. بنابراین ۲ تا ۴ درصد مردم با آسودگی به بیمارستان‌های خصوصی می‌روند به همین دلیل است که بیش از ۸۰ درصد هزینه‌های بیمارستان‌های خصوصی را بیمه‌های تکمیلی پرداخت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پیشنهاد می‌کنیم بیمارستان‌های خصوصی از ظرفیت‌های خالی خود استفاده کرده و خدمات‌شان را متناسب با توانایی مردم ارائه دهند. در عین حال ما انتظار داریم هم بیمارستان‌های خصوصی تقویت شوند و بتوانند با معیارهای اقتصادی و متناسب با اصول بهره‌وری، سود کنند و هم به مردم ارائه خدمت دهند.

وی در واکنش به مصرف محصولات ترا ریخته، گفت: درباره این محصولات باید از افراط و تفریط خودداری کرد. البته در جهان امروز به دلیل محدودیت‌های آب و خاک همه کشورها از این محصولات استفاده می‌کنند، اما مهم این است هر نوع محصولی اعم از غذایی، دارویی و…، مجوز لازم را داشته باشد تا از سلامت آن اطمینان داشته باشیم. بنابراین معتقدیم که با محصولات تراریخته جدید باید منطبق با موازین علمی برخورد کرد و در جایی که نیاز به استفاده از آنها وجود دارد باید درباره سلامت و عدم آسیب رسانی آنها مطمئن باشیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان