کد خبر: 306615
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، اسماعیل ایدنی ظهر امروز دوشنبه در آیین معارفه مدیران قدیم و جدید درمان تامین اجتماعی خوزستان در سالن جلسات هتل پارس اهواز اظهار کرد: مطالبات بسیاری از بیمارستان های خصوصی نزدیک به یک سال است که تسویه نشده و تلاش بسیار زیادی شد که بحث دریافت های غیر متعارف جمع شود. این عدد در خوزستان تقریبا به صفر رسیده و چیزی به عنوان زیر میزی وجود ندارد.

وی افزود: چالش اصلی نظام سلامت تأمین منابع مالی نظام سلامت است و این چالش به حدی است که قابل کتمان و پنهان کردن نیست و اگر پرداخت ها با تأخیرصورت گیرد دچار مشکل می شویم. 

رئیس شورای عالی نظام پزشکی کشور تصریح کرد: طی ۱۵ سال اخیر با چالش های خاصی در حوزه سلامت مواجه بودیم و شکاف عظیمی به لحاظ مالی بین تعهداتی که دولت و نظام های حمایتی داشتند و هزینه های سلامت که از جیب مردم پرداخت می شود  به وجود آمد.

ایدنی اضافه کرد: سال ۸۴ هزینه های پرداختی از جیب مردم ۴۰ درصد بود که تا سال ۹۲ به ۶۰ درصد رسید و از سال ۸۴ میزان پرداختی از جیب مردم رو به افزایش بود.

وی با بیان اینکه  آن بخشی که تعهد سازمان های بیمه گر بود طبق برنامه  چهارم و پنجم توسعه می بایست از جیب مردم ۳۰ درصد باشد، گفت: ۷۰ درصد پرداخت هزینه های درمان می بایست توسط بیمه ها و ۳۰ درصد توسط مردم صورت می گرفت که  در عمل این اتفاق نیفتاد و  نتیجه این مسئله شکاف در پرداخت بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: سالیانه سه درصد جمعیت به خاطر این هزینه ها به زیر خط فقر سقوط می کردند و به همین علت دولت طرح تحول نظام سلامت را مورد توجه قرار داد.

ایدنی بیان کرد: بدون اصلاح سیاست های کلان نمی توانیم در هیچ نظامی موفق باشیم و مسائل اجتماعی مسائل کلان هستند و با سیستم ایزوله حل نمی شوند بلکه باید به صورت سیتماتیک حل شوند.

وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت ابتدا درحوزه درمان و بعد در حوزه بهداشت ادامه یافت و اکنون به تأمین نیرو برای بیمارستان ها رسیده است، یاد آورد شد: با وجود سهم بالای خوزستان در تولید ناخالص ملی بیکاری در استان از میانگین کشوری بالاتر و مسائل اقلیمی و فرهنگی روی ارائه خدمات و کنترل زیرمیزی موثر است و یک همگرایی خوبی در بخش های مختلف سلامت و درمان وجود دارد.

به گزارش مهر، در این مراسم از زحمات هفت ساله داریوش پناهی زاده تقدیر و صادق جلیلی به عنوان مدیر جدید درمان تامین اجتماعی منصوب شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان