کد خبر: 306437
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سرمربی تیم ملی بسکتبال گفت: از اینکه قرار است کارم را به صورت جدی آغاز کنم هیجان‌زده‌ام.

به گزارش ایسنا، نشست خبری سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران با حضور محمود مشحون رییس فدراسیون در تالار بسکتبال آزادی آغاز شده و باوئرمان پاسخگوی سوالات خبرنگاران است.

باوئرمان در ابتدا گفت: من قبل از این با تیم‌های رده‌های پایه ایران کار کرده‌ام اما الان هیجان زده هستم که قرار است کارم را به صورت جدی شروع کنم آن هم با حضور چهره‌های جدید که در این اردو حضور دارند.

وی افزود: ما نگاه ویژه‌ای به کارمان داریم، دو هدف داریم در مسیر آنها گام برمی‌داریم. ابتدا انتخابی المپیک را در ایتالیا پیشرو داریم سپس باید برای جام جهانی ۲۰۱۹ آماده شویم.

نکته مثبت تیم ما چهره جوان بازیکنان است که همه آنها از استعدادهای ورزشی ایران به شمار می‌روند.

سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران ادامه داد: بازیکنان جوان که وارد اردو شدند باید خود را برای مسابقاتی بزرگ در سطح جهانی آماده کنند چرا که اکنون به آنها فرصتی داده شده تا بتوانند رشد کرده و از توانایی و پتانسیل‌شان استفاده کنند.

در ادامه باوئرمان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

خبرنگاری از او پرسید آیا دعوت نشدن چند بازیکن باتجربه و ستاره تیم ملی به این معنی است که باید به تیم ملی بدون آنها عادت کنیم یا نه؟

سرمربی پاسخ داد: این سوال را در دو قسمت توضیح می‌دهم؛ می‌خواهم توجه شما را جلب کنم به جلسات شفافی که با بازیکنان داشتیم. برنامه‌ها و سیاست‌های ما کاملا بیان شد. نه تنها ما بلکه همه شما هم علاقه زیادی به تک تک این قهرمانان دارید و احترام زیادی برایشان قائل هستید. مطئنیم بدون حضور آنها این همه افتخار برای بسکتبال ایران به دست نمی‌آمد. من خیلی رو راست با آنها حرف زدم و شرایط را توضیح دادم. با صمد و مهدی راحت صحبت کردم و اولین سوالی که در این جلسه مطرح شد این بود که چه تصوری نسبت به مسابقات انتخابی دارند. نکته جالب توجه این بود که همه آنها نظری مشابه هم داشتند و گفتند هر تصمیمی گرفته شود صددرصد با آن موافقند.

باوئرمان ادامه داد: هر دو طرف می‌دانستیم که این بهترین فرصت برای جوانان است تا وارد تیم ملی شوند. همچنین آنها اعلام کردند هر زمان که ما به آنها نیاز داشتیم تعلل نکنیم و آنها را به تیم ملی اضافه کنیم چون عاشق بازی برای تیم ملی کشورشان هستند. حتی مهدی کامرانی قول داد که در کنار تیم باشد و به بازیکنان جوان در این مسیر کمک کند.

او در قسمت دیگر توضیحش به این سوال گفت: صحبت‌های ما با این بازیکنان فقط درباره این تابستان است و هیچ صحبتی برای سال‌های آینده نشده است. همان‌طور که گفتم هر زمان که نیاز داشته باشیم این قهرمانان آماده پوشیدن پیراهن ملی هستند.

خبرنگار دیگری پرسید که آیا این تغییرات انقلابی در بسکتبال ایران خواهد بود که باوئرمان گفت: با کلمه انقلاب مخالف هستم بلکه این یک تکامل است. هر بازیکنی که سنش بالا می‌رود بالاخره یک روزی از تیم ملی و بازی کردن برای کشورش کنار می‌رود، این انقلاب نیست یک سیر تکاملی است که فدراسیون باید انجام دهد و این تکامل نباید زمانی شروع شود که بازیکنان حاضر در تیم ملی ۳۷ ساله باشند. به این دلیل نمی‌گوییم انقلاب چون همه در این تصمیم‌گیری نظری مشترک داشتند و این تکامل را باور دارند.

وی ادامه داد: ما نسل بسیار خوبی داریم و این بازیکنان پتانسیل بسیار زیادی دارند که کار با آنها باید شروع می‌شد. اطمینان دارم که این جوانان با استعدادهایی که دارند تشنه بازی برای تیم ملی‌اند و باید با حمایت از آنها رویشان سرمایه‌گذاری کنیم.

خبرنگار دیگری پرسید نیکخواه بهرامی اعلام کرده خودش نمی‌خواهد در تیم ملی باشد و آیا این موضوع درست است؟ که باوئرمان پاسخ داد: من درباره این موضوع توضیح دادم. در جلسه‌ای که داشتیم بخصوص با صمد، هر دو طرف موافق این بودیم که اکنون بهترین زمان برای تغییر است و ما یک تصمیم پخته و کامل گرفتیم. من هیچ وقت ندیدم که صمد بگوید نمی‌خواهد در تیم ملی باشد. مذاکره خیلی خوبی داشتیم و به این تفاهم رسیدیم که به جوانان فرصت داده شود. همه قهرمانان مثل آفاق، کامرانی، داورپناه و داوری همین نظر را داشتند.

او در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌هایش برای تیم ملی بسکتبال ایران گفت: برنامه طولانی مدت تیم ملی برای جام جهانی ۲۰۱۹ است و ما سعی کردیم برای سازندگی جوانانی را دعوت کنیم که به آینده بسکتبال کمک کنند. سازندگی در سن ۳۰ سالگی دیر است. بازیکنی مثل آرن داوودی بسیار توانمند است اما ۳۳ یا ۳۴ سال سن دارد به همین دلیل ما بازیکنان جوان را وارد اردو کردیم. همه جای دنیا سازندگی با بازیکن جوان انجام می‌شود و باید روی آنها سرمایه‌گذاری شود. بازیکنان جوان توانمندی داریم که باید به آنها موقعیت رشد بدهیم. شاید خیلی از کشورها بازیکنان جوان ندارند که رویشان سرمایه‌گذاری کنند اما وقتی ایران این همه پتانسیل جوان دارد چرا از آنها استفاده نکند؟

باوئرمان ادامه داد: در این اردو برای اینکه در آماده‌سازی و سازندگی‌مان بهتر کار کنیم برخی از بازیکنان باتجربه را نیز دعوت کردیم. حامد حدادی اکنون کاپیتان تیم ملی شده و من هر چقدر به توانایی‌های فنی او باور دارم معتقدم او در کاپیتانی نیز بسیار توانمند است.

او درباره برنامه‌های تیم ملی گفت: تقریبا برنامه‌هایمان مشخص است. به فیلیپین می‌رویم و دو بازی با تیم ملی این کشور خواهیم داشت. سپس در تورنمنت اطلس چین حاضر خواهیم بود و پس از آن در لتونی با تیم این کشور و نیوزلند رقابت می‌کنیم. قبل از سفر به ایتالیا برای حضور در انتخابی المپیک قصد داریم یک بازی دیگر با یک کشور اروپایی برگزار کنیم.

در این قسمت مشحون اعلام کرد که تیم ملی دهم خرداد ماه برای حضور در مسابقات غرب آسیا راهی اردن خواهد شد.

در ادامه خبرنگاری پرسید چه پیش‌بینی از مسابقات انتخابی المپیک دارید که باوئرمان جواب داد: گروه بسیار دشواری داریم و کارمان خیلی سخت است. همه تیم‌هایی که باید مستقیم به المپیک می‌رفتند جز فرانسه با ما هم‌گروه شدند. یونان بسیار قدرتمند است و از مکزیک نیز نباید غافل شویم. با این حال من به تیم ملی اعتقاد دارم و با قدرت راهی این مسابقات دشوار خواهیم شد.

وی درباره بازیکنان جوان حاضر در اردو نیز گفت: هیچ چیز درباره آنها مشخص نیست. شاید بسیاری از این جوانان به بهترین بازیکنان اردو تبدیل شوند اما به عنوان یک اصل کلی این بازیکنان باید خیلی چیزها را یاد بگیرند. من اگر ۱۹ سال داشتم و به تیم ملی دعوت می‌شدم از هر لحظه آن استفاده می‌کردم تا رشد کنم. ما در جام ملت‌های سال قبل تعداد بازیکنان بالای ۳۰ سال‌مان بیشتر از بازیکنان زیر ۲۵ سال بود و به همین دلیل نیاز به تغییر وجود داشت. اکنون این اتفاق افتاده و ما برای این جوانان زمان می‌گذاریم و امیدوارم شما نیز از آنها حمایت کنید.

او با بیان این مطلب که محمد یوسف‌وند می‌تواند در کمپ ایتالیا شرکت کند، به وضعیت بسکتبال آسیا در مقایسه با اروپا پرداخت و گفت: همه می‌دانیم سطح اروپا از آسیا بالاتر است. من سه بار به عنوان مربی مقابل تیم ملی آمریکا بازی کردم. به عنوان مربی برابر رئال مادرید، بارسلونا و زسکا مسکو حضور داشتم. اعتقاد دارم وقتی وارد میدان نبرد می‌شویم باید برای بردن رقابت کنیم. تفکر باید پیروزی باشد. اگر نمی‌خواهیم به فکر جنگ و رقابت باشیم بهتر است بسکتبال بازی نکنیم، گلف بازی کنیم بهتر است به همین دلیل در بسکتبال باید بجنگنیم و برای پیروزی مبارزه کنیم. تیم ملی ما در سال گذشته جزو تیم‌های کوتاه آسیا بود ولی اکنون هم جوان است و هم از نظر سایز شرایط مناسبی دارد.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای جوانان دارید تا در شرایط حساس بتوانند همانند ستاره‌ها کار کنند؟ گفت: باید به آنها اعتماد به نفس داد. این مشکلات در کار کردن با جوانان وجود دارد اما باید میدان را برایشان مهیا کنیم تا موفق شوند. همیشه وقتی یک ستاره می‌رود باید یک نفر همانند او برای تیم ملی پرورش پیدا کند. نبودن بازیکنانی چون صمد، کامرانی و آفاق در تیم ملی مثل نبودن نوتزیکی در تیم ملی آلمان است. وقتی این بازیکن بعد از سال ۲۰۱۱ اعلام کرد نمی‌خواهد در تیم ملی باشد همین شرایط در بسکتبال آلمان ایجاد شد. مهم این است که در آن زمان بهترین تصمیم‌ها و کارها انجام بگیرد. اکنون در بسکتبال ما بهترین تصمیم همین بود که بازیکنان و مربیان هر دو معتقد بودند که باید به جوانان فرصت بدهیم.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان