کد خبر: 306341
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، مجله آمریکایی فوربس با انتشار مطلبی از دورنمای روشن اقتصاد ایران خبر داد.

در این مقاله آمده است هر چند عناوین خبری درباره اقتصاد ایران کمرنگ شده اند، اما چیزی از جاذبه اقتصاد ایران کم نشده است.

نوییسنده با اشاره به گزارش بانک جهانی درباره رشد اقتصادی ۷ درصدی ایران برای سال اینده که با اقتصادی ۴۰۰ میلیارد دلاری دومین اقتصاد منطقه بعد از عربستان است می نویسد: تصور کنید چه اتفاقی می افتد اگر این رشد اقتصادی را با نظام آموزش عالی کشوری که سالانه ۲۳۳ هزار دانشمند و مهندس تربیت می کند را در کنار هم قرار دهیم و در محیطی بگذاریم که با اقتصاد دنیا ارتباط تازه ای پیدا کرده است.

به اعتقاد نویسنده حاصل کنار هم جمع شدن این عوامل ممکن است در صورتیکه مشکل خاصی پیش نیاید منجر به شکل گیری هزاران شرکت تازه تأسیس و کسب و کار کوچک شود.

نویسنده در ادامه هفت دلیل ارائه می کند که نشان می دهد ایران در آینده، نسلی از شرکت ها را شاهد خواهد بود که سریع رشد خواهند کرد. این دلایل عبارتند از:

۱) حجم اقتصاد ایران و لغو تحریم های بین المللی: کشور ایران جمعیتی نزدیک به ۸۰ میلیون نفر دارد و ظرفیت تولید آن در خاور میانه بی نظیر است. نفت و گاز این کشور فقط ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و این بدان معناست که ایران بستر متنوعی برای رشد دارد.

۲)جمعیت فراوان تحصیلکرده: حدود ۹.۴ درصد جمعیت ایران تحصیلات عالی دارندیعنی ۷.۵ میلیون نفر رقمی که برابر جمعیت اردن و اسرائیل است. 

۳) قدرت خاص ایران در زمینه های فناوری: به اعتقاد نویسنده ایران دارای دانشگاهی است که به دانشگاه «ام آی تی» ایران معروف است. 

۴) با وجود تحریم‌های آمریکا، روابط میان جوامع کارآفرین ایرانی و آمریکایی در حال شکل گیری است.

۵) در حال نوسازی بودن زیر ساخت های ایران

۶) پیش رفتن تغییرات با سرعتی بیشتر از آنچه انتظار می رود: نویسنده در ادامه به تجربه کریستوفر شرودر، سرمایه گذار آمریکایی در دو سفر اخیر خود به ایران اشاره کده و به نقال از وی می نویسد: در سفر اول خودم به ایران شاهد دسترسی اندکی به فناوری های نسل سوم ۳G و نسل چهارم ۴G بودم؛ یک سال بعد وقتی به ایران برگشتم دیدم که این فناوری ۲۰ میلیون مشترک داشت.

۷) کسب و کارهای تازه تأسیس در حال رسیدن به دوران اوج خود هستند: کارآفرینان جوان در ایران با مشکلات واقعی روبرو هستند، مشکلاتی نظیر آلودگی، تغییرات آب و هوایی یا تغییرات اجتماعی و سیاسی.

نویسنده در ادامه یادآور می شود که در ایران جوانان کارآفرین ایده‌های خود را ارائه می‌کنند  و در این میان  آنچه اهمیت دارد این است که چطور می‌توانند در پیشرفت کشور نقش ایفا کنند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان