کد خبر: 306177
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهر، گروه بین الملل- شقایق لامع زاده: «امید نوری پور» نماینده ایرانی تبار پارلمان آلمان، عضو کمیسیون سیاست خارجی و از اعضای حزب سبز پارلمان آلمان در گفتگویی اختصاصی با مهر درباره مناسبات دوجانبه برلین – تهران سخن گفت. آنچه در ذیل می آید متن این گفتگو است: 

*برخی معتقد هستند آلمان به مانند ایتالیا و فرانسه نتوانسته از فضای بعد از برجام برای سرمایه گذاری در ایران استفاده کند. به نظر شما دلایل این امر چیست؟

من بر این عقیده هستم که شرکت های آلمانی بار دیگر در ایران سرمایه گذاری می کنند. البته این امر نیز منوط به امنیت حقوقی است.

*ایران و آلمان بعد از برجام در چه حوزه های می توانند فعالیتهای اقتصادی را گسترش دهند؟

یکی از زمینه های مهم همکاری در خصوص تکنولوژی های مربوط به محیط زیست و انرژی های تجدیدپذیر است. شرکت های آلمانی مهارت و دانش کاربردی لازم را در این زمینه برخوردار هستند. ایران و آلمان همچنین می توانند درخصوص سیستم های فاضلاب، طرح و برنامه برای بهبود کیفیت هوا، استفاده از انرژی های خورشیدی و باد نیز همکاری های خوبی داشته باشند.

*مقامات آلمان طی چند روز گذشته اعلام کرده اند عادی سازی روابط با ایران منوط به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران است. این دقیقا موضع چه جناحی در آلمان است؟

«استفان ویل» نخست وزیر ایالت نیدر زاکسن آلمان در سفر به ایران با اظهارات ضد اسرائیلی «اکبر هاشمی رفسنجانی» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روبرو شد. «ویل» در این دیدار اظهار داشت که آلمان بخاطر سابقه تاریخی اش رابطه به خصوصی با اسرائیل دارد و این رابطه ویژه از سوی تمام احزاب در آلمان برسمیت شناخته شده و از آن دفاع می شود.

*با توجه به اینکه ایران اسرائیل را مشروع نمی داند آینده روابط ایران و آلمان را چگونه ارزیابی می کنید؟

مناسبات ایران- آلمان متأثر از عامل اسرائیل است و رابطه دوجانبه را تحت فشار قرار می دهد، اما زمینه های زیادی وجود دارد که ایران و آلمان می توانند در خصوص آنها با یکدیکر همکاری داشته باشند بدون توجه به تفاوت دیدگاه ها نسبت به اسرائیل؛ بطور مثال محافظت از محیط زیست همچنین زمینه های فرهنگی.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان