کد خبر: 305681
تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهر، گروه بین الملل-مریم خرمائی: فرایند انتخاباتی آمریکا که روندی پرهزینه را شامل می شود در آغاز امر با ادعای تکیه بر شعار مردم سالاری و با این هدف شکل گرفت که درآن حق انتخاب مردم به بهترین نحو ممکن رعایت شود. بر اساس آنچه سیاستمداران آمریکایی ادعا می کردند فلسفه آن روزهایِ انتخابات در ایالات متحده به گونه ای تعریف شده بود که تکثر آراء را در چارچوب آزادی بیان گنجانده و آن را حربه ای برای بیرون راندن حریف از میدان نمی دانست.

ادعا می شد که در مناظراتی که با اتکا به این فلسفه شکل می گرفت حد و مرز سخن از دایره تلاش برای رسیدن به واقعیت فراتر نمی رفت و در نهایت قضاوت با مخاطب بود که از میان آراء متعدد آنچه را که با آمال و آرزوهای جامعه آمریکایی تطابق بیشتری داشت، برگزیند.

رعایت احترام رقیبی که با تو هم عقیده نیست حس دشمنی را به پایین تر حد ممکن می رساند. اینگونه بود که طرفداران نامزد بازنده، به فرد برنده به چشم کسی که برای زیر سوال بردن عقیده آنها به میدان آمده نگاه نمی کردند و او را به عنوان کسی قبول داشتند که برگزیده اکثریت است. شعار «وحدت علیرغم کثرت» هم از همین تفکر ناشی می شود – تفکری که حزب گرایی را در درجه دوم بعد از ملی گرایی و وطن پرستی قرار می دهد.

اما، رفته رفته همین اهداف غایی ادعایی گنجانده شده در فرایند انتخاباتی آمریکا نیز مثل هر چیز دیگر غبار زمان را به خود گرفت و در لابلای تعصبات حزبی گم شد.

شاید یکی از چالش های جدی رقابت ریاست جمهوری ۲۰۱۶ همین رنگ باختن فلسفه انتخاباتی آمریکا باشد. اینکه نامزدهای انتخاباتی به ویژه در مناظرات حزب جمهوریخواه با اتهام زنی، زیر سوال بردن توانمندی بر اساس جنسیت، دادن نسبت های ناروا به همسران یکدیگر و مواردی از این قبیل سعی به دستکاری افکار عمومی دارند، به مثابه زنگ خطری است که اتحاد آمریکا را به مخاطره می اندازد.

در همین راستا، مهر چندی پیش به معرفی کتاب «آمریکای باز متحد شده: چگونه شکاف حزبی را کاهش دهیم» پرداخت. این کتاب که از سوی انتشارات «آمازون» چاپ شده، هشدار می دهد که یکی از راهکارهای حفظ قدرت پرهیز از تعصبات حزبی است که این روزها به آفت سیاستمداران آمریکایی تبدیل شده است.

برای آشنایی بیشتر با محتویات کتاب و انگیزه هایی که به نگارش آن منجر شده است، گفتگویی مختصر با «مارک گرزن» خالق این اثر داشته ایم.

گرزن در مقام کارشناسی که سابقه ارائه مشاوره به کنگره و سازمان ملل را دارد، به این واقعیت واقف است که بیشتر شهروندان آمریکایی از وضعیت دو قطبی حاکم بر جامعه سیاسی آمریکا دلزده هستند اما هیچ یک راه خلاصی از این وضعیت را نمی داند. به همین دلیل است که وی در کتاب خود با معرفی جنبشی فراحزبی به دنبال تغییر بینش مردم و ترغیب آنها به حفظ وحدت است.

وی انگیزه خود از نگارش کتاب «آمریکای باز متحد شده: چگونه شکاف حزبی را کاهش دهیم» را یافتن پاسخی مناسب به مهمترین پرسش پیش روی سیاستمداران آمریکایی توصیف کرد و گفت: سوال اصلی این است که چگونه می توان کشوری مثل آمریکا را که بزرگ، پیچیده و به لحاظ فرهنگی متنوع است، یکپارچه نگه داشت.

وی در توضیح فرضیه ای که می تواند سیاستمدار آمریکایی را به یافتن پاسخ مناسب برای این پرسش هدایت کند، به مهر گفت: شهروندان عادی اغلب مسائلی را درک می کنند که از چشم سیاستمداران پنهان می ماند. کتاب «آمریکای باز متحد شده» با نگاه کردن به آنچه که بسیاری از گروه های مختلف مردم برای کاهش اختلافات حزبی خود انجام می دهند سعی به ارائه مهارت هایی دارد که می تواند امید را به جو پر تنش انتخابات ۲۰۱۶ بازگرداند.   

وی تصریح کرد: همفکری برای یافتن راه حل های جدید و همچنین احترام به مخالفین به جای درگیری یا پرهیز از رویارویی با ایشان از نکات مهمی است که در کتاب «آمریکای باز متحد شده» گنجانده شده است.

گرزن در پاسخ به چرایی لزوم نگارش کتاب اخیر گفت: این کتاب را نوشتم چرا که آمریکایی ها دچار تفرقه شده اند و سیاستمداران از اختلافات آنها سوء استفاده می کنند. حس کردم لازم است ابزار کاربردی و مهارت هایی را معرفی کنم که به هموطنانم حقیقت وحدت و یکی بودن را گوشزد می کند.

تاکید گرزن در کتاب «آمریکای باز متحد شده» بر شعار «وحدت علیرغم کثرت» است. نویسنده خط فکری خود را با این استدلال پیش می برد که در گذشته آمریکایی ها بی آنکه سعی به تخریب طرف مقابل داشته باشند، در برابر نظرات مخالف وی ایستادگی می کردند حال آنکه امروزه مناظرات حزبی سالم جای خود را به دعواهای سیاسی متعصبانه داده است. به عبارت دیگر، در محافل سیاسی آمریکا، وفاداری به حزب بر عشق به وطن برتری می یابد.

مارک گرزن مشاور سازمان ملل در امور توسعه رهبری و مدیریت مناقشات کشورهای آفریقایی و آسیایی است و سابقه ارائه مشاوره به کنگره آمریکا و شرکت های چند ملیتی را در کارنامه خود دارد. وی پیشتر کتاب هایی را با عناوین «شهروندان جهانی» و «رهبری در زمان بحران» به چاپ رسانده است.

از موضوعات مورد علاقه گرزن که در کتاب «آمریکای باز متحد شده» نیز به آنها اشاره شده می توان به شناخت مرز ایدئولوژیکی حائل بین احزاب سیاسی آمریکا و تلاش برای ایجاد گفتمان موثر بین ایشان علیرغم تکثر آراء اشاره کرد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری