کد خبر: 305645
تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

ملی‌پوش سابق رویینگ ایران دلایل ناکامی این رشته در مسیر کسب سهمیه المپیک را توضیح داد.

محسن شادی، ستاره قایقرانی ایران در گفت و گو با ایسنا درباره ناکامی تیم رویینگ در کسب سهمیه المپیک اظهار کرد: پیش‌بینی می‌کردم این اتفاق بیفتد اما خب نمی‌توانستم از قبل بگویم که روحیه عاقل حبیبیان از بین برود اما کاملا مشخص بود که این اتفاق می‌افتد. من می‌دانستم تا ۹۰ درصد عاقل شانس حضور در فینال را نداشت چرا که حریفانش خیلی قدرتمند بودند. او مدال طلای آسیا داشت اما در سبک وزن؛ شرایط سنگین وزن خیلی فرق می‌کند.

دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی اینچئون با بیان این مطلب که ورزشکار را پر می‌کردند، گفت: حرف‌هایی که درباره عاقل زده می‌شد تنها او را پر می کرد. می گفتند عاقل شانس سهمیه است و قطعاً به فینال می‌رود اما این حرف‌ها تنها او را پر و از واقعیت دور کرد. حالا هم هیچ کس حال عاقل را درک نمی‌کند چرا که واقعاً روحیه‌اش ضعیف شده است.

ملی‌پوش سابق قایقرانی ادامه داد: باید یک مربی توان واقعی ورزشکارش را بازگو کند. باید به فدراسیون واقعیت‌ها گفته شود. من خودم ورزشکار بودم و می‌دانستم که در سنگین وزن جهانی نتیجه نمی‌گیرم. روراست می‌گفتم که در مسابقات جهانی نتیجه کسب نمی‌کنم. حتی در رقابت‌های آسیایی هیچ وقت قول ۱۰۰ درصد مدال نمی‌دادم. ولی متاسفانه مربیان درباره عاقل درست تصمیم نگرفتند.

قایقران المپیکی ایران به ایسنا گفت: اگر به یاد داشته باشید من با مربی ایرانی کار نمی‌کردم. دلایلش هم کاملاً مشخص شده‌است. برخی از ورزشکاران هم گفته‌اند که مربی در جوانان نتیجه داده اما در بزرگسالان نه. خب مشخص است چرا که بین جوانان با بزرگسالان زمین تا آسمان تفاوت است. مربی عاقل را پر کرده و واقعیت را به او نگفته‌ و این اتفاق افتاده است. او زمان خوبی ثبت کرده اما باید این را می‌دانست که شرایط رقابت در سنگین وزن کاملا متفاوت است. من اگر در این بخش موفق شدم به دلیل تفاوت‌ها و استعدادهایم بود.

شادی با انتقاد از عملکرد کمیته رویینگ فدراسیون تصریح کرد: متاسفانه کمیته رویینگ وضعیت مشخصی ندارد. رییس‌اش که تنها نامش به عنوان رییس مطرح می‌شود و من هیچ وقت او را ندیده‌ام. وقتی یک مسوول بالای سر نباشد همین اتفاق‌ها می افتد. من نمی‌دانم چه کسی انتظارها را از عاقل حبیبیان بالا برد اما هر چه بود تصمیم بسیار اشتباهی بود. همیشه وقتی اردوهای خارجی برگزار می‌شود مربیان از دانش مربیان خارجی استفاده می‌کنند اما متاسفانه این اتفاق برای ما نیفتاد و مربیان با همان برنامه خودشان ورزشکار را پیش‌بردند و نتیجه هم نگرفتند. به نظر من مربی در این اتفاق خیلی نقش دارد. چرا واقعیت را به ورزشکار نگفته‌است. من با مربی رومانیایی کار می‌کردم و گفتم می‌خواهم در سنگین وزن پارو بزنم. همان روز به من گفت حریفان سنگین وزن تو را قورت می‌دهند. من را آگاه کرد.

او ادامه داد: اما این اتفاق برای عاقل نیفتاد. او در قهرمانی آسیا مدال طلا گرفت اما کسی آگاهش نکرد که در سبک وزن بوده و رقابت در سنگین وزن فرق می‌کند. کسی به او تمرین‌های مناسب برای سنگین وزن نداد. از طرف دیگر دیدم امیرشقاقی مصاحبه کرده و گفته استرس باعث این اتفاق شده‌است. خب او به عنوان مسوول که این حرف را زده چقدر در رفع استرس ورزشکار تلاش کرده است؟ چرا نمی‌گوید مربی و مسوولان ضعیف کار کرده‌اند؟ به نظر من در این اتفاق همه مقصر هستند.

ملی‌پوش رویینگ ایران در ادامه تصریح کرد: حالا چه کسی از عاقل خبر دارد؟ فقط او ضربه خورده است. قرائت در این مسیر اشتباه‌های زیادی انجام داده‌است. او سال گذشته چرا قایق دو نفره را که آماده بود و در مسیر المپیک قرار داشت از حضور در قهرمانی آسیا منع کرد؟ فدراسیون در جریان این اتفاق‌ها بود اما به خاطر وعده و وعیدهای این مربی کاری انجام نداد. اکنون ملی‌پوشان از وضعیت تیم ملی حرف می‌زنند و این نشان می دهد که رویینگ ایران چه وضعیتی پیدا کرده‌است.

او با بیان این مطلب که باید حریفان عاقل در اردو می‌ماندند، گفت: یکی از اشتباه‌های مربی این بود که حریفان عاقل را در اردو نگه نداشت. مثلا خشایار عباس‌آبادی می‌توانست در اردو به عنوان یک حریف تمرینی خوب کنار او باشد اما مربیان همه را بیرون کردند. البته من معتقدم هر کس هم در اردو بود بازهم عاقل در انتخابی نفر اول می‌شد اما اینکه او تنها تمرین می‌کرد اشتباه بزرگی بود.

شادی با اشاره به وضعیت رویینگ ایران گفت: این رشته از بین رفته است. رده های پایه فعالیتی ندارند و جوانان ما در بزرگسالان نتیجه نگرفته‌اند. این رشته رشد زیادی داشته اما متاسفانه کسی به فکر نیست.

ملی‌پوش المپیکی قایقرانی ایران در پاسخ به این سوال که شنیده شد قبل از انتخابی المپیک تصمیم داشتی به تیم بازگردی. آیا این موضوع صحت دارد؟ بیان کرد: نه من اصلاً به فکر بازگشت نبودم اما انتظار داشتم بعد از خداحافظی‌ام مثل ورزشکاران دیگر رشته‌های ورزشی با من برخورد شود. فرهاد ظریف در والیبال چند بار از تیم ملی خداحافظی کرد و بارها از او درخواست کردند و باز به تیم بازگشت اما برای من هیچ اتفاقی نیفتاد. متاسفانه هیچ کس در قایقرانی به فکر ورزشکاران نیست.

او ادامه داد: برخی در فدراسیون بودند که می‌گفتند اگر شادی برود جایگزین‌اش هست؛ خب نشان بدهند. همه این روزها می‌دانند که اگر من بودم سهمیه المپیک را می‌گرفتند اما بعد از خداحافظی من کسی کاری نکرد.

شادی در پایان به ایسنا گفت: رویینگ به مربی خارجی نیاز دارد در غیر این صورت در بازی‌های آسیایی جاکارتا مدالی نخواهیم داشت.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان