کد خبر: 305437
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۴۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

فرماندار شهرستان شوش گفت: با توجه به حجم بالای میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی شهرستان و ارائه گزارش‌های مربوطه به استان، موضوع پرداخت خسارات سیل اخیر در حال پیگیری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، رضا نجاتی در نشست شورای کشاورزی شهرستان شوش که با حضور رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، مدیرکل تعاون روستایی خوزستان و جمعی از مسئولان استان و شهرستان برگزار شد، اظهارکرد: شهرستان شوش با دارا بودن زمین‌های کشاورزی حاصلخیز یکی از مهمترین شهرستان‌ها در زمینه تولیدات محصولات کشاورزی است.

وی با ارایه گزارشی از سیل اخیر و خسارات وارده به زیرساخت‌های این شهرستان در بخش‌های مختلف افزود: خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان ۶۵۰ میلیارد ریال است که این خسارت شامل نابودی کامل شش هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع به میزان ۱۰۰ درصد و خسارت ۱۰ تا ۴۰ درصدی به ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی است.

فرماندار شهرستان شوش، همچنین با اشاره به بارش باران و تگرگ در اواخر سال ۹۴ تصریح کرد: تگرگ به پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی بخش شاوور شهرستان به صورت ۱۰۰ درصد و همچنین به ۱۰ هزار و ۶۰۰ هکتار از این اراضی نیز از ۱۰ تا ۶۰ درصد خسارت وارد کرده بود.

وی مجموع خسارات ناشی از تگرگ به مزارع کشاورزی شهرستان را ۴۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: علیرغم اطلاع رسانی‌ها و فرهنگ سازی‌های صورت گرفته در خصوص بیمه کردن محصولات کشاورزی، متاسفانه تعداد زیادی از زمین‌های کشاورزی که سیل زده شده‌اند به دلایلی فاقد بیمه بوده‌اند که انتظار می‌رود به این افراد نیز به شکلی کمک شوند.

رییس شورای کشاورزی شوش بر پرداخت مطالبات کشاورزان ذرتکار، معافیت پرداخت آب‌بهای کشاورزانی که محصول آن‌ها دچار خسارت شده و همچنین احداث پایانه صادارات محصولات کشاورزی در شهرستان شوش تاکید کرد.

نجاتی در ادامه با اشاره به پیش بینی برداشت ۲۰۰ هزار تن گندم از سطح ۶۲ هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع زیرکشت این محصول در شهرستان اظهار کرد: کار برداشت گندم شهرستان توسط ۵۵۰ دستگاه کمباین و از ۲۷ فروردین آغاز شده که به مدت ۴۸ روز ادامه خواهد داشت.

وی گفت: ۹ مرکز خدمات کشاورزی آماده‌ خرید گندم کشاورزان هستند و در این رابطه ۱۵ اکیپ، کار کنترل و نظارت بر مراکز خرید این محصول را بر عهده دارند.

فرماندار شهرستان شوش گفت: پیش بینی می‌شود بیش از سه میلیون لیتر سوخت در این خصوص مورد نیاز باشد که هماهنگی‌های لازم از طریق شرکت پخش فرآورده‌های نفتی صورت گرفته است.

نجاتی از اعضای ستاد بحران شهرستان و کمیته برداشت محصول گندم از جمله جهاد کشاورزی و تعاون روستایی شوش نیز تقدیر کرد.

در ادامه سید راضی نوری، نماینده مردم شهرستان شوش در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان شوش از نظر کشاورزی و دامداری یکی از پتانسیل‌های مهم کشور است، بنابراین نیازمند توجه جدی به بخش کشاورزی و همچنین پرداخت خسارت به کشاورزان سیل زده که محصول گندم آن‌ها آسیب دیده، است.

وی افزود: مقرر شده تا از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و همچنین ستاد حوادث غیر مترقبه موضوع پرداخت خسارت به کشاورزان از طریق کمک‌های بلاعوض پیگیری شود.

کیخسرو چنگلوایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان هم در این نشست با اشاره به حجم بالای تولید گندم در شهرستان شوش بیان کرد: گندم تولیدی در این شهرستان نان ۲۸ درصد از مردم استان خوزستان که جمعیتی بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر است را تامین می‌کند.

وی اظهار کرد: زیر ساخت‌های کشاورزی و طرح‌های آبی و خاکی شهرستان شوش رتبه اول را در کشور از آن خود کرده است.

چنگلوایی تصریح کرد: سیل اخیر در شمال استان به دلیل همراه بودن با بارش شدید باران، سرعت باد بیش از ۹۰ کیلومتر در ساعت و همچنین ورود حجم قابل ملاحظه آب به زمین‌های کشاورزی موجب خسارات زیادی به بخش‌های کشاورزی، دام و طیور، زنبورداری و باغات مرکبات شده که کشاورزان، دامداران و فعالان بخش شیلات در ۲۷ شهر خوزستان بر اثر این سیل و بارندگی شدید متحمل خسارت سنگین چهار هزار و ۸۱۰ میلیارد ریالی شده‌اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان با تاکید بر پرداخت خسارت به کشاورزان، دامداران و بهره بردارانی که محصول آنها بیمه نبوده‌اند، اظهارکرد: این موضوع از طریق ستاد مدیریت بحران کشور در حال پیگیری است.

چنگلوایی با اشاره به عدم پرداخت مطالبات کشاورزان ذرت‌کار عنوان کرد: در سال زارعی ۹۴-۹۳ بیش از ۲۴۰ هزار تن ذرت کشاورزان استان در قالب بورس به فروش رفت که تاکنون بیش از ۶۷ درصد مطالبات پرداخت شده و ۳۲ درصد باقی مانده نیز از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حال پیگیری است.

وی گفت: با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال جهت پرداخت مطالبات کشاورزان ذرتکار تخصیص داده شده است که پس از تایید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

بخشودگی جرایم عدم پرداخت آب بهای محصولات کشاورزی، تعیین و تکلیف وضعیت حوضچه‌های پرورش ماهی، پیگیری پرداخت خسارت به کشاورزان سیل زده و اعطای وام‌های کم بهره به کشاورزان آسیب دیده در سیل اخیر توسط بانک کشاورزی از مهمترین موضوعات مطرح شده در نشست شورای کشاورزی شهرستان شوش بود

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان