کد خبر: 305374
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش ملی «تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا با تاکید بر امنیت منطقه‌ای» گفت: در بحث هسته‌ای، ایران از رفتار هوشمندانه‌ای برخوردار بود که هم مقاومت کرد و هم دانش هسته‌ای را بومی کرد و غنی‌سازی را تثبیت نمود.

وی با بیان اینکه در مذاکرات هم غنی‌سازی تثبیت شد، گفت: غربی‌ها مجبور شدند پرونده‌های ساختگی‌شان را جمع کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رفتار ناجوانمردانه طرف غربی در زمینه اجرای تعهداتش، گفت: مقام معظم رهبری هم تذکراتشان در این زمینه به جا بود.

لاریجانی تصریح کرد: ممکن است طرف غربی بخواهد تعهداتش را انجام ندهد اما مجبور می‌شود عمل کند چون طرف ایرانی هم ابزارهایی دارد که آنها را پشیمان کند.

وی در ابتدای سخنرانی گفت: شاید در چند دهه اخیر هیچ‌گاه تحولات منطقه ما تا این حد صریح و پرمسئله نبوده است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به تلاش آمریکا برای استقلال نظام تک‌قطبی، گفت: آمریکا در چند دهه اخیر نتوانست این نظام را مستقر کند و بعد از فروپاشی شوروی، بیانیه‌های زیادی صادر شد و دانش‌آموزان و نظریه‌پردازان از استقرار نظام لیبرال ـ دموکراسی حمایت کردند.

لاریجانی اظهار داشت: این تئوری ناتوانی خود را طی چند دهه اخیر به اثبات رساند که اشتباهات آمریکا نیز در اثبات ناتوانی این تئوری تاثیرگذار بود.

وی با اشاره به نقش ایران در جنگ آمریکا و عراق، گفت: در شرایط خفقان بین‌المللی که کمتر کشوری جرأت مقاومت داشت، ایران مقاومت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از اشغال عراق، کشورهایی مثل فرانسه و آلمان جیغ‌هایی زدند اما پس از مدتی ناچار به عذرخواهی شدند اما جمهوری اسلامی از ملت عراق حمایت کرد و در نهایت آمریکا در عراق شکست خورد.

وی با اشاره به تلاش غرب برای استقرار نظام چند قطبی در جهان، گفت: بحث‌هایی در خصوص استقرار نظام فرا آتلانتیکی مطرح می‌شود که در آن ناتو به عنوان قدرت نظامی و سازمان تجارت جهانی به عنوان قدرت اقتصادی نقش‌آفرینی کند.

لاریجانی با بیان اینکه با ظهور روسیه نقش‌آفرینی ناتو دچار مشکل شد، گفت: اگرچه ناتو به دیواره‌های روسیه نزدیک شد اما به هر حال هنوز نگرانی‌هایی در خصوص روسیه وجود دارد و غرب در کنترل بحران‌های غرب آسیا دچار مشکل شده و اذعان دارد که لشگرکشی به این مناطق درست نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کشورهای غربی قصد دارند در تئوری فرا آتلانتیکی، کشورهای آسیایی که با آنها تضاد ندارند و می‌توانند جزو اقمار آنها باشند را با خود همراه کنند.

وی طرح تئوری اوراسیا از سوی روسیه را در مقابله با تئوری فرا آتلانتیکی خواند و گفت: غرب به دنبال این است که چین، روسیه و ایران را دچار خفگی کند و در همین راستا روسیه به دنبال ایجاد سازمان منطقه‌ای از کشورهای آسیایی است که پایه‌های آن در پیمان اوراسیا گذاشته شد.

رئیس قوه مقننه افزود: حال باید نظاره کرد که این دو نظریه چه مقدار در صحنه بین‌الملل تاب بیاورد.

لاریجانی در تشریح استراتژی انقلاب اسلامی در میانه این قطب‌بندی‌ها، گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب این مباحث مطرح بود که باید ایران نسبت به یکی از این مدل‌ها گرایش داشته باشد تا بتواند در میان قدرت‌های جهانی حضور یابد.

وی گفت: جمهوری اسلامی به هیچ یک از این قطب‌بندی‌ها توجه نداشت زیرا برای بیداری اسلامی ایجاد شده بود و به کرامت انسان‌ها اعتقاد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این تئوری که تعدادی از کشورها بالاتر باشند و بقیه کشورها پایین‌دست، با تئوری انقلاب سازگار نیست؛ لذا در جمهوری اسلامی تئوری جدیدی شکل گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه پایه‌های اصلی تئوری‌های شرق و غرب بر قدرت است، گفت: به دلیل اینکه جذب هیچ یک از این تئوری‌ها نشدیم، طرف غربی همیشه در راستای محاصره و فشار بر ایران اقدام می‌کرد.

جمهوری اسلامی نظام قطب‌بندی را قبول ندارد

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی نظام قطب‌بندی را قبول ندارد، گفت: جمهوری اسلامی به دنبال این نیست که خودش قطبی باشد بلکه معتقد است کشورها باید استقلال و آزادی داشته باشند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: نظام‌های غربی حرف‌هایی را در مورد آزادی انسان‌ها می‌زنند اما وقتی به حوزه کشورها می‌رسد، آن را فراموش می‌کنند که این از تعارضات مهم در تفکر غرب است.

لاریجانی تاکید کرد: انقلاب اسلامی برای انسان، جامعه و امت اسلامی، کرامت قائل است و نمی‌تواند در نظام قطب‌بندی قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی حرف نویی دارد مبنی بر اینکه می‌توان نفوذ معنوی داشت و این غیر از تلاش غرب برای تحت سلطه قرار دادن کشورهای اقماری است.

فضای تروریستی در منطقه از نظر کمی و کیفی، رشد جهنده‌ای داشته است

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود در تشریح روند رو به افزایش جریان‌های تروریستی در منطقه، گفت: طی دهه اخیر فضای تروریستی در منطقه از نظر کمی و کیفی، رشد جهنده‌ای داشته است.

لاریجانی ادامه داد: ارزیابی‌های دقیق نشان می‌دهد که جریان‌های تروریستی امروز بیش از صد هزار نفر عضو دارند و گروه‌های متنوعی را شامل می‌شوند و از نظر امکانات نظامی، قوی شده‌اند. امروز داعش حدود ۳۰ میلیارد دلار سلاح در اختیار دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش گروه‌های تروریستی نشان می‌دهد که مبارزه غرب با این گروه‌ها واقعی نبوده، شکل مبارزه اشتباه بوده است و ریشه‌های گروه‌های تروریستی اشتباه تشخیص داده شده است.

عضویت جوانان در گروهک‌های تروریستی یک واکنش اجتماعی طبیعی به اشغال کشورشان است

وی اشغال کشورهای عراق و افغانستان را دلیل ایجاد گروهک‌های تروریستی دانست و گفت: عضویت جوانان در گروهک‌های تروریستی یک واکنش اجتماعی طبیعی به اشغال کشورشان است، زیرا راهی برای مبارزه جز پیوستن به این گروه‌های تروریستی پیدا نکرده‌اند.

لاریجانی با بیان اینکه جریان‌های تروریستی قابل مهاجرت هستند، گفت: نشانه‌هایی مبنی بر امکان مهاجرت این جریان‌های تروریستی به سمت آسیای میانه و جنوب آسیا وجود دارد، چون این جریان‌ها به اروپا تعارضاتی داشتند و البته دلایل اقتصادی نیز وجود دارد؛ بنابراین غرب در حال برنامه‌ریزی برای مهاجرت آنها است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه جریان‌های تروریستی در منطقه به این زودی خاتمه پیدا نمی‌کند، گفت: خاتمه پیدا کردن این جریان‌ها با روش‌های کنونی امکانپذیر نیست؛ جریان‌های تروریستی ماندگاری دارند و راه علاج آنها روشنگری است که باید به مرور انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه راه علاج بحران‌های منطقه‌ای، ساده و اورژانسی نیست، گفت: باید با روشنگری، زمینه‌های فرهنگی در راستای حذف تدریجی گروهک‌های تروریستی به وجود آید.

انتقاد از نگاه سیاسی بر اقتصاد کشور

لاریجانی با اشاره به استراتژی هوشمندانه جمهوری اسلامی در بحران‌های منطقه‌ای، گفت: جمهوری اسلامی برخلاف کشورهای دیگر با متانت رفتار کرد و به همین دلیل مقابل کشور ما صف‌آرایی کردند که البته مهم نیست و باید با فرض همین صف‌آرایی‌ها، راه خود را تعیین کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مسیر آینده کشور ما شرایط اقتصادی نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، گفت: برای تأثیرگذاری و رقابت با کشورهای دیگر باید از پتانسیل اقتصادی قوی برخوردار باشیم.

وی تصریح کرد: نباید سیاست این‌قدر بر اقتصاد ما سایه بیافکند، قرار نیست هر دولتی روی کار بیاید، بنیان‌های اقتصادی تغییر کند و ثبات اقتصادی کشور ما از بین برود.

لاریجانی، بی‌ثباتی اقتصادی را عامل کاهش رشد سرمایه‌گذاری داخلی خواند و گفت: آمریکا عملاً هراس ایجاد می‌کند که سرمایه‌گذاری نشود، اما در داخل نیز به خاطر عدم ثبات اقتصادی، سرمایه‌گذاری کاهش یافته؛ باید فضای کشور آرام و انگیزه‌مند برای سرمایه‌گذاری باشد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان