کد خبر: 305031
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

ملی‌پوش اسکی ایران گفت: برای کسب نتیجه بهتر در رقابت‌های پیش رو، باید هرچه سریعتر اردوها برگزار شود.

محمد کیادربندسری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) جایگاه اسکی ایران را بعد از کره جنوبی و ژاپن دانست و اظهار داشت: تا دو سال پیش که فدراسیون برنامه‌ریزی داشت و اسکی‌بازان برای تمرین انگیزه داشتند، اسکی ایران با اختلاف یک تا دو ثانیه جایگاه سوم را داشت. البته قزاقستان در سرعت کمی از ما قوی‌تر است اما با شرایط اخیر فدراسیون اسکی، که اردوها برگزار نشد و اعزامی به مسابقات برون مرزی نداشتیم، این اختلاف‌ها قطعا بیشتر شده‌ است.

به گفته‌ی وی بر گزاری هرچه سریع‌تر اردوها و رقابت‌های برون مرزی در افزایش امتیاز اسکی بازان برای کسب سهمیه المپیک زمستانی 2018 موثر است. همچنین باعث کسب نتیجه بهتر در بازی‌های آسیایی و قهرمانی دنیا می‌شود.

کیادربندسری آماده‌سازی برای حضور در این رقابت‌ها را در گرو برنامه‌ریزی درست عنوان کرد و تصریح کرد: باید بودجه‌ای از سوی وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون یا اسپانسر باشد تا طبق آن بودجه، برنامه‌ریزی صورت گیرد. وقتی بودجه بیشتر شود تعداد روزهای تمرینی در کشورهای اروپایی یا مسابقات برون مرزی بیشتر می‌شود و نتیجه‌ی بهتری بدست می‌آید.

او در خصوص لغو مسابقات این فصل گفت: هرچه امتیاز اسکی‌باز در فدراسیون جهانی بیشتر باشد در این رقابت‌ها جزو نفرات اول قرار می‌گیرد. به دلیل لغو مسابقات، امتیاز خود را در فدراسیون جهانی از دست داده‌ایم در نتیجه کمترین ضرری که از برگزار نشدن مسابقات این فصل عاید ما شد این است که در مسابقات آسیایی و قهرمانی دنیا در سال جاری جزو نفرات اول قرعه‌کشی نمی‌شویم و در شرایط برفی هرچه اسکی باز بیشتری در مسیر مسابقه قرار بگیرد شرایط برای نفرات آخر سخت‌تر می‌شود.

او با بیان این‌که چون اسکی یک ورزش انفرادی است می‌توان با حمایت‌ها، هرچه زودتر به جایگاه اصلی بازگردد، ادامه داد: اگر از سوی وزارت ورزش و فدراسیون اسکی حمایت شویم در این رقابت‌ها می‌توانیم حداقل جایگاه قبل خود را حفظ کنیم و مایه‌ی سرافرازی ایران باشیم و زنگ تفریحی در این مسابقات نباشیم. در مسابقات اتریش توانستم رتبه 25 را بدست‌آورم و مستقیم به فینال راه‌یابم. امیدوارم اگر در این رقابت‌ها بهتر نتیجه نگرفتم، همان رتبه قبل را تکرار کنم.

کیادربندسری معتقد است بهترین‌های ورزش اسکی بومی‌ها هستند. او دراینباره اضافه‌کرد: من از دو سالگی اسکی را شروع کردم و در هفت سالگی بعد از تعطیلی از مدرسه هر روز هفته به دلیل نزدیکی به پیست اسکی تمرین می‌کردم. قاعدتا همه‌ی بومی‌ها به این ورزش سوق پیدا می‌کنند. در همه‌جای دنیا بهترین اسکی‌بازان مختص همان منطقه‌ای هستند که پیست وجود داشته‌باشد. در اروپا به دلیل اینکه پیست‌های اسکی بیشتری در مناطق مختلف است، اسکی بازان نیز از مناطق مختلفی هستند. ولی در ایران فقط پیست‌های شمشک، دیزین و دربندسر شرایط نزدیک به پیست‌های جهانی را دارند، پس نمی‌شود گفت این پیست‌ها مختص افراد بومی است. اسکی یک ورزش پرهزینه‌است و باید آن‌قدر اسکی‌باز هزینه و تمرین کند تا به جایی برسد و بتواند با اهالی بومی رقابت کند.

او پشتوانه‌سازی را مرهون برنامه‌ریزی درست دانست و بیان داشت: باید کمیته استعدادیابی در تمام نقاط کشور فعال باشد. در همه‌ی استان‌ها ورزشکارانی هستند که استعداد دارند ولی امکانات و شرایط ندارند. هیات‌های استان‌ها باید بهترین‌ها را انتخاب و معرفی کنند و امکانات در اختیار آن‌ها قرار دهند. در مسابقات ترکیه که در آخر فصل رفته بودیم، بالای 100 نونهال و خردسال برای تمرین حضور داشتند. این برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری درست ممکن است الان نتیجه‌ای در برنداشته‌باشد ولی ده سال دیگر ترکیه یکی از رقیبان سخت ایران خواهد شد.

انتهای پیاممنبع: ایسنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان