کد خبر: 304996
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر،نماینده ویژه چین در امور سوریه با معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و پیرامون آخرین تحولات سوریه گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر درهم تنیدگی و ارتباط نزدیک گروه های مسلح معارضه با گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره، اظهار داشت: آمریکایی ها نیز اعتراف کرده اند که تفکیک گروه های ترویستی با مسلحان دیگر،کاری دشوار است.

معاون عربی و آفریقای وزیرامورخارجه اظهار داشت: توافقی که در نشست گروه بین المللی حمایت از سوریه صورت گرفت این بود که به موازات مذاکرات سیاسی، مبارزه با تروریسم نیز به طور جدی در دستور کار قرار گیرد اما متاسفانه شاهدیم که اقدام جدی جهانی در مبارزه با تروریسم صورت نمی گیرد. 

آقای شیه شیائو یان که به تازگی بعنوان نماینده دولت چین برای پیگیری پرونده سوریه منصوب شده است در ملاقات با امیرعبداللهیان بر موضع کشورش مبنی بریافتن راه حل سیاسی واتخاذ سیاست صبر و اعتماد داشتن به شکل گیری نتایج مذاکرات سیاسی تاکید کرد.

وی گفت: مسأله سوریه بسیار پیچیده است و باید به مذاکرات ژنو وقت بدهیم تا به نتیجه برسد. 

شیه شیائو یان تعیین چشم انداز آینده سوریه ،تدوین قانون اساسی و انتخاب رئیس جمهوری را مربوط به اراده مردم سوریه دانست و افزود: هیچ قدرت خارجی نباید در این مسائل دخالت کند و باید اجازه بدهیم مردم سوریه خودشان تصمیم بگیرند.

دو طرف با حمایت از تلاش های نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه برای تحقق راه حل سیاسی، بر ضرورت مبارزه جدی با تروریسم در سوریه تاکید کردند. 

شیائو یان و امیرعبداللهیان بطورمشترک اعلام کردند: نقض آتش بس و اقدامات خصمانه گروه های مسلح برای اختلال در اتش بس به هیچ نحو پذیرفته نیست ،و دو طرف برضرورت ارسال کمک های انسان دوستانه به سراسر سوریه تاکید کردند.

همچنین دو طرف تصمیم و نظر مردم سوریه رادر مورد آینده این کشور ، تنها ملاک مشروع منطبق بر حقوق بین الملل توصیف نمودند. 

دوطرف همچنین در این دیدار بر ضرورت افزایش رایزنی های مشترک و تبادل نظر در خصوص سوریه توافق کردند.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان