کد خبر: 304470
تاریخ انتشار: دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، محمد قاسمی نژاد ظهر امروز دوشنبه در نشست با اعضای خانه کشاورز و اعضای هیئت روسی اظهار کرد: امیدوارم نهادهای مردمی و بخش خصوصی در شرایطی قرار بگیرند كه بار اصلی امور این بخش را فارغ از دولت به دوش بگیرند و روزی برسد كه دولت فقط امر نظارت را برعهده داشته باشد.

وی افزود: استان خوزستان بالغ بر ۶.۴ میلیون هكتار مساحت داشته و چهار درصد از مساحت كشور را دارد، این استان جمعیتی بالغ بر ۴.۳ میلیون نفر است و بین سه تا سه هزار و ۶۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی خوزستان تصریح کرد: میانگین بارندگی این استان بر اساس آمار ۳۰ ساله ۲۵۵ میلی متر و میزان تبخیر سالانه نیز دو هزار و ۱۰۰ میلی متر یعنی هشت برابر بارندگی استان است.

قاسمی نژاد اضافه کرد: در خوزستان شاهد زمستان های معتدل با میانگین حداقل مطلق ۱۵ درجه سانتیگراد و تابستان های گرم با میانگین ۱۵ درجه سانتیگراد و حداكثر مطلق ۵۳ درجه سانتیگراد هستیم.

وی ادامه داد: خوزستان از یك پتانسیل بسیار قوی برخوردار است و پنج رودخانه پرآب دائمی در استان با ۳۱ میلیارد مترمكعب سالانه در جریان است.

شبكه آبیاری مدرن

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه بالغ بر ۵۰۰ هزار هكتار از زمین های كشاورزی این استان از شبكه آبیاری مدرن برخوردار هستند گفت: در خوزستان یك میلیون و ۴۵۰ هزار هكتار زمین برای كشاورزی به زیر كشت می رود و از ویژگی های این استان امكان كشت تا سه نوبت در یك خاك زراعی هست.

قاسمی نژاد افزود: دسترسی به آب های آزاد، وجود هشت شهرستان بندری و یك منطقه آزاد از دیگر ویژگی های استان خوزستان است، ۱۹۰ هزار نفر بهره بردار بخش كشاورزی در این استان داشته و از نظر نظام بهره برداری ۱۲ شركت بزرگ داریم كه میزان برداشت آنها از ۱۵۰ هزار هكتار تا حداقل پنج هزار هكتار در نوسان دارد.

به گفته وی، سالانه به میزان ۱۴ و نیم میلیون تن محصولات زراعی و باغی در استان تولید می شود.

حذف هزینه های انبارداری برای طرف روس

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی خوزستان ادامه داد: همچنین ۳۵۰ هزار هكتار از زمین های كشاورزی خوزستان را تحت پوشش طرح ولایت قرار داده كه بعد از اتمام آن میزان تولید محصولات كشاورزی این استان به حدود ۲۴ میلیون تن ارتقا پیدا می كند.

قاسمی نژاد اضافه کرد: در زمینه صیفی، گل، گیاه، نهال، بذر، غلات، خرما و سایر محصولات دیگر به ویژه علوفه آمادگی صادرات به كشورهای همسایه را داریم.

وی با بیان اینکه رویكرد و تأكید جمهوری اسلامی ایران و وزارت جهاد كشاورزی بر تولید محصول سالم و ارگانیك است كه تولید چنین محصولاتی را از ۱۵ سال پیش آغاز کرده ای خطاب به هیئت روسی گفت: شرایط آب و هوایی خوزستان به شكلی است كه محصولات را در هر زمانی تولید می كند و می توانیم بخش عمده از هزینه های انبارداری را برای شما حذف كرده و محصولات تازه را در اختیارتان قرار بدهیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان