کد خبر: 304387
تاریخ انتشار: دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

حجت اله جانبی در گفتگو با مهر با اشاره به خرید یک دستگاه سونوگرافی پرتابل اظهار کرد: با خرید این دستگاه امکان انجام سونوگرافی در نقاط دور افتاده نیزامکان پذیر شده و در هنگام مراجعه پزشکان متخصص به این روستاها در صورت لزوم کار انجام سونوگرافی و پاسخ دهی نیز انجام می شود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در سال جدید شاهد ارتقای سطح سلامت در جامعه باشیم، افزود: جمعیت شهرستان شادگان حدود ۱۶۰ هزار نفر است که ۷۰ درصد آن در روستاها و ۳۰ درصد مابقی در شهر ساکن هستند و این پراکندگی جمعیتی به لحاظ جغرافیایی قدری خدمات رسانی را سخت می کند.

جانبی با اشاره به اینکه در زمان حاضر در سطح روستاهای شهرستان شادگان ۶۰ خانه بهداشت و ۱۳ مرکز بهداشتی درمانی فعال داریم، تصریح کرد: از ۱۵ خانه بهداشت پیش بینی شده برای ساخت در این شهرستان در زمان حاضر ۱۲ خانه بهداشت آن احداث و آماده بهره برداری است که در صدد استخدام بهورز برای این خانه های بهداشت نیز هستیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شادگان همچنین از دریافت مجوز ساخت دو مرکز بهداشتی درمانی در این شهرستان خبر داد و یادآور شد: در حال تهیه زمین برای ساخت این مرکز هستیم.

 جانبی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آغاز طرح تحول نظام سلامت و گسترده تر شدن امور مربوطه و محوله گفت: در راستای اجرای این طرح، سال گذشته کار راه اندازی کلینیک تخصصی در بیمارستان شهید معرفی زاده این شهرستان با ۱۲۵ تخت بیمارستانی را با بهره گیری از توان نیروهای موجود آغاز و به انجام رساندیم.

وی از داخلی، اطفال، جراحی عمومی( دو پزشک متخصص)، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، بیهوشی، ارتوپدی (یک تمام وقت و یک پاره وقت)، زنان و زایمان (چهار متخصص)، کلیه و مجاری ادراری (تمام وقت)، قلب، رادیو لوژی و پاتولوژی به عنوان تخصص ها ی موجود در کلینیک تخصصی بیمارستان شهید معرفی زاده شادگان نام برد که مشغول ارائه خدمات به بیماران هستند.

جانبی در خصوص اقدامات عمرانی انجام شده در راستای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان معرفی زاده شادگان افزود: بهسازی و زیباسازی بخش های مختلف بیمارستان از جمله بخش اطفال و نوزادان، جراحی، اتاق عمل، تعویض و استاندارد سازی فاضلاب بیمارستان، تعویض تمام کپسولهای اکسیژن، تکمیل و افتتاح پروژه به تعویق افتاده اورژانس با حمایت های جدی مسئولان دانشکده علوم پزشکی آبادان، بهره مندی از به روز ترین تجهیزات کمک تنفسی، راه اندازی سالن کنفرانس، بازسازی ژنراتور، فعال سازی سیستم دیجیتال نوبت دهی(تلفنی، حضوری و اینترنتی) با هدف کاهش مراجعات از جمله این اقدامات به شمار می رود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شادگان اضافه کرد: در زمان حاضر سه دستگاه آمبولانس را که به نوعی آی. سی. یو متحرک نیز هستند در اختیار داریم، در این آمبولانس ها تمامی امکاناتی مورد نیاز یک بخش آی. سی. یو در آن طراحی و نصب شده و در صورت لزوم می توانیم از این آمبولانسها در جهت رفع نیاز به آی. سی. یو و حتی ام. آر. آی استفاده کنیم.

وی با اشاره به رهره مندی بیمارستان شهید معرفی زاده شهرستان شادگان از ۹ تخت سی.سی.یو تصریح کرد: راه اندازی واحد ایزوله بخش دیالیز یکی از اقدامات بسیار حائز اهمیت ما در سال گذشته بود چرا که پیشتر بیماران مبتلا به بیماری هپاتیت و یا واگیر که نیاز به انجام دیالیز داشتند به اجبار بایستی به سایر شهرها مراجعه می کردند که با راه اندازی این واحد و نصب دستگاه خاص این نوع بیماران مشکل این بیماران به لحاظ تردد به شهرها و صرف هزینه فراوان کاهش یافت.

جانبی همچنین با اشاره به اتمام کار ساخت بخش ال. دی. آر با بهره گیری از آخرین امکانات و تجهیزات مورد نیاز(زایشگاه مدرن با امکانات خاص که هر اتاق آن به یک زائو تعلق دارد) یادآور شد: در زمان حاضر کار احداث ساختمان آن به اتمام رسیده، قرارداد تجهیز آن منعقد شده، پول واریز شده و ظرف یکی دو هفته آینده این ساختمان به طور کامل به بهره برداری می رسد.

انجام کار زیرسازی احداث درمانگاه تخصصی بیمارستان شهید معرفی زاده

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شادگان گفت: در زمان حاضر کار زیرسازی احداث درمانگاه تخصصی بیمارستان شهید معرفی زاده در دو طبقه و با هزینه کرد بالغ بر ۳ میلیارد تومان انجام شده و اسکلت فلزی آن در حال نصب است که طبق قرار طی یکسال آینده به بهره برداری می رسد.

جانبی با اشاره به دریافت مجوز و موافقت اصولی ساخت و راه اندازی سی. تی. اسکن بیمارستان شهید معرفی زاده شادگان و انجام کار طراحی نقشه های ساختمان آن و رسیدن به مرحله مناقصه این پروژه افزود: راه اندازی فوریت های دارخوین (جاده آبادان – اهواز) کمک شایانی به رفع مشکل ما در خدمات رسانی به موقع و مناسب در مواقع نیاز بود که خوشبختانه رفع شد و همکاران ما در فوریتهای پزشکی در حال ارائه خدمات هستند.

به گفته وی، در شهرستان شادگان سه پایگاه فوریتهای پزشکی فعال شامل خور دورق، پایگاه شهری و دارخوین مشغول ارائه خدمات به مردم هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شادگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بسیاری از تجهیزات برای نخستین بار در بیمارستان شهید معرفی زاده شادگان به بهره برداری رسیده اند، تصریح کرد: نصب و راه اندازی سونوگرافی دابلر(رنگی)، راه اندازی اندوسکوپی، فعال سازی واحد پاتولوژی، خرید و نصب دستگاه نوار عصب و عضله، خرید و نصب دستگاه کمک تنفس اطفال از جمله این تجهیزات هستند ضمن آنکه در شرف اقدام برای راه اندازی بخش ان. آی. سی. یو (ویژه نوزادان) هستیم.

جانبی بیان کرد: در زمان حاضر سه تخت آی. سی. یو داریم که سه تخت دیگر نیز خریداری و تحویل شده و امسال به بهره برداری می رسد، رادیولوژی دیجیتال خریداری شد در حال نصب برای راه اندازی در همین ماه هستیم، کادرهای نوزاد خریداری شد، دستگاه فیکو خریداری شده(مربوط به چشم پزشکی)، ضمن آنکه یک اتاق عمل دیگر به مجموعه قبلی اضافه کردیم، دستگاه بیهوشی و سایر تجهیزات نیز خریداری شده، میکروسکوپ پاتولوژی خریداری شد و تخت احیای نوزاد نیز فعال سازی شد.

وی یادآور شد: در سال گذشته درصد اشغال تخت بیمارستانی در بیمارستان شهید معرفی زاده شادگان ۷۵ درصد بود(اجرای طرح تحول سلامت، سبب ارائه خدمات بهتر و با کیفیت تر ودر نهایت افزایش اقبال عمومی شد)، ۱۸ هزار نفر نیز به اورژانس بیمارستان مراجعه کردند و ۷۵ هزار نفر نیز ازخدمات کلینیک تخصصی این بیمارستان بهره بردند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان شادگان گفت: سال گذشته کار تعمیر هشت خانه بهداشت را به انجام رساندیم و تعمیر ۱۶ خانه بهداشت دیگر را نیز برای امسال در دستور کار داریم.

جانبی با اشاره به راه اندازی کیلینیک دندانپزشکی با ارائه خدمات در دو نوبت صبح و بعد از ظهر، افزود: امسال جذب ۲۳ بهورز را در دستور کار داریم.

وی از فعال تر شدن  واحد هایپی تیروئیدی و شنوایی سنجی در حوزه بهداشت شهرستان شادگان خبر داد و افزود: در سال گذشته ۶۴ مورد هایپی تیروئیدی (شنوایی سنجی در دوران نوزادی برای پیش گیری از بروز مشکلات احتمالی) تشخیص داده شد و این اهمیت این واحد را دو چندان می کند.

به گفته جانبی، میزان مراقبت های بارداری از ۶۸ درصد به ۹۸ درصد در سال گذشته بالغ شد، ضمن آنکه سزارین از ۳۰.۸ به ۲۴.۸ (پائین تر از نرم جهانی) رسید و ۴ تن مواد غذایی نیز معدوم شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان