کد خبر: 304087
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

اسماعیل جلیلی در گفتگو با مهر اظهار کرد: هم اکنون سه هزار طرح عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی برای تکمیل آن نیاز است و این طرح ها برای دولت معضل ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا همه این طرح ها مطابق نیاز مناطق کشور تصویب شده است، افزود: اگر طرحی نیاز جامعه هدف نباشد اتلاف منابع است و به طور قطع همین ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی برای تکمیل ۳ هزار طرح عمرانی نیمه تمام در سال آینده به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد و به طور قطع موجب نارضایتی بیشتر جامعه هدف می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا برخی از این طرح ها با نگاه سیاسی تهیه شده است، افزود: قطعا همینطور است و یکی از این طرح ها مونوریل بود که هنوز طراحان آن نتوانسته اند ارزش اقتصادی آن را اثبات کنند.

جلیلی در ادامه واکاوی علل تاخیر در اجرای طرح ها تصریح کرد: درصد نیمه تمامی این طرح ها از طرح های جدید تا طرح های با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی متفاوت است.

وی بیان کرد: ارزیابی نهایی این طرح ها تا پایان تیر ۹۵ مشخص می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا قبول دارید که در تصویب بسیاری از این طرح ها به جای منطقه نگری، بخشی نگری شده است، افزود: بسیاری از این طرح ها اصلا نباید تصویب می شد و مثلا ساخت فرودگاه در شهرهای نزدیک پایتخت چه ضرورتی داشته است؟

وی گفت: با توجه به محدودیت منابع، برخی از این طرح ها توجیه اقتصادی ندارد.

جلیلی افزود: برای امسال،۲۱۰ هزار میلیارد برای هزینه های جاری در نظر گرفته ایم و امسال قرار است ۷۰ هزار میلیارد در طرح های عمرانی هزینه شود و این دو رقم نشان می دهد که چقدر در منابع ما نابرابری وجود دارد.

نماینده شهرستان های مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما باید از محدودیت منابع مالی مان حداکثر استفاده را داشته باشیم اضافه کرد: متاسفانه میانگین عمر طرح های ما از زمانی که شناسایی می شود تا زمانی که به بهره برداری می رسد ۱۱ سال است و باید به فکر راهکاریی باشیم که این زمان تاخیر را به حداقل برساند.

وی در پایان گفت: ایجاد اولویت برای توازن بخشی به مناطق کشور باید مورد توجه دولت باشد و بحث تامین منابع مالی این طرح ها بسیار مهم است چرا که ما بسیاری از درآمدهای کشور از فروش نفت و گاز را صرف امور جاری می کنیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان