یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله سعدالله زارعی

یادداشت/ بار دیگرحزب‌الله

اجماع نسبی داخلی لبنان بر سر انتخاب «میشل عون» به عنوان رئیس‌جمهور که روز گذشته با 83 رأی پارلمان صورت گرفت، علامت مهمی از تغییر معادلات در لبنان است.
روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات احمد عامری . کارشناس روابط عمومی

روابط عمومی ها از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند؟ بررسی ضرورت تاسیس سازمان نظام روابط عمومی و ارتباطات

عصر اهواز - با توجه به گسترش رسانه ها و شکل گیری رسانه های نو و همچنین گسترش وظایف روابط عمومی ها، کمتر مدیری را خواهیم یافت که از اهمیت نقش روابط عمومی در سازمان آگاه نباشد؛ تاثیرگذاری روابط عمومی در رشد و توسعه سازمان امری مهم است.

کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 304055
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهر- گروه استان‌ها:  همزمان با ورود به مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، نامزدهایی که در دور اول این انتخابات موفق به کسب اکثریت آرا برای ورود به خانه ملت نشده اند، رقابت های انتخاباتی خود را در مرحله پایانی آغاز کرده اند.

در اغلب شهرهای خوزستان که انتخابات در مرحله دوم در جریان است اغلب رقابت ها به صورت دو قطبی اصلاح طلب و اصولگرا در جریان است.

هشت کرسی در خوزستان باقی مانده که بر اساس آن ۱۶ نفر دیگر باید در دور دوم انتخابات از خوزستان به مجلس شورای اسلامی راه یابند. در دور دوم انتخابات در ۶ حوزه از جمله حوزه اهواز، حمیدیه، کارون و باوی، حوزه مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل، حوزه بهبهان و آغاجاری، حوزه آبادان و حوزه ماهشهر، بندرامام، امیدیه و هندیجان درگیر برگزاری انتخابات خواهیم بود.

بر همین اساس مهر با سه سئوال کلیدی «برای توسعه سیاسی چه راهکارهایی پیش روی کشور و به تبع آن استان وجود دارد و بایسته های این توسعه چیست؟»، «مهمترین مشکل اقتصادی کشور را چه می دانید و چه راهکارهایی برای آن پیشنهاد می دهید؟» و  «مهمترین چالش های استانی در شرایط کنونی چیست و از چه مسیرهایی قابل حل است؟» به سراغ سه نامزد انتخاباتی حوزه انتخابیه اهواز که هر کدام به نمایندگی از یک طیف خاص انتخاب شده اند رفته است.

مبارزه با تبعیض

سید شریف حسینی نامزد این دوره اهواز و نماینده دو دوره گذشته مردم اهواز و عضو هیئت رئیسه در مجلس شورای اسلامی گفت: در این دوره از انتخابات با شعار رفع تبعیض وارد انتخابات شده ام و عقیده دارم باید در این خصوص گام های اساسی برداشت. در مدت اخیر تلاش های فراوانی برای رفع تبعیض انجام داده ام ولی برای این کار به تلاش همه جانبه تری نیاز است.

نامزد مورد حمایت اصولگرایان در خصوص توسعه سیاسی در کشور اظهار کرد: توسعه سیاسی در اصطلاح به معنای افزایش ظرفیت و کارایی یک نظام سیاسی در حل و فصل تضادهای فردی و جمعی، ترکیب مردمی بودن، آزادی و تغییرات اساسی در یک جامعه است به همین دلیل لزوم توسعه سیاسی همیشه مورد توجه نهادهای مدنی و اجتماعی بوده است چرا که این امر در نهایت باعث بیمه کردن حکومت ها از بروز چالش های احتمالی می شود.

وی افزود: توسعه سیاسی بی شک با سپردن امور سیاسی به شایستگان قابل تحقق است. در همین مجلس اگر نمایندگانی وارد آن شوند که به درک عمیقی از سیاست، اقتصاد، فرهنگ و رفاه دست یافته باشند، بی شک می توانند راه های توسعه سیاسی در کشور را هموار کنند اما در این بین یک پاشنه آشیل اساسی وجود دارد و آن این است که توسعه سیاسی در کشورهایی مثل ما که دین و مذهب در تار و پود زندگی ما تنیده شده است باید با الگوهای غربی آن متفاوت باشد و باید مدلی از توسعه سیاسی مبتنی بر آموزه های دینی در کشور تعریف کرد و بر اساس آن کشور را به توسعه سیاسی رساند.

شبیب جویجری نماینده اصولگرای دو دوره مردم اهواز و سفیر ایران در سودان نیز در خصوص توسعه سیاسی آن را نیاز هر جامعه ای دانست و گفت: توسعه در بخش های مختلف از توسعه سیاسی می گذرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه توسعه سیاسی با چارجوب های تعیین شده اسلامی و نه مدل غربی آن، امروز نیازی برای کشور و جامعه به شمار می رود گفت: امروز توسعه سیاسی در کشور به خوبی دیده می شود ولی تا رسیدن به ایده آل ها در این بخش فاصله داریم.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از راه های توسعه سیاسی همین انتخابات است که باعث می شود همه مردم به نوعی وارد عرصه شده و به دنبال انتخاب افرادی اصلح در چارچوب نگاه های محلی، منطقه ای و ملی هستند. تقویت حضور مردم در مراکز تصمیم سازی محلی مثل شوراهای شهر و روستا و محلات به خوبی می تواند باعث نشاط سیاسی شود.

جویجری ایجاد احزاب و تقویت آنها را دیگر راه توسعه سیاسی در کشور دانست و گفت: این امر تاکنون در کشور ما به خوبی مورد توجه قرار نگرفته و احزاب ما بیشتر خلق الساعه ایجاد می شوند؛ مثلا در آستانه انتخابات مشاهده می کنیم که احزاب تشکیل می شوند و بعد از آن به دست فراموشی سپرده می شوند که این امر چندان نمی تواند توسعه سیاسی در کشور را نهادینه کند.

نامزد مورد حمایت ائتلاف اصولگرایان در حوزه انتخابیه اهواز ادامه داد: در استان خوزستان یکی از اصلی ترین راه های توسعه سیاسی، مشارکت دادن اقوام در نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیر است. خوزستان از اقوام مختلفی تشکیل می شود به همین دلیل باید حقوق و انتظارات آنها نادیده گرفته نشود و این خود سرمنشا توسعه سیاسی در استان خواهد بود.

علی ساری اظهار کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران کلیتی است که اجرای همه اصول آن باید مدنظر قرار گیرد. اجرای اصول مربوط به حقوق ملت در فصل سوم قانون اساسی که در کلی‌ترین معنا بر رعایت حقوق شهروندی دلالت دارد و مطالبه تاریخی مردم ایران حداقل از زمان انقلاب مشروطه تاکنون است. مجلس دهم باید بر تدوین قوانین براساس منشور حقوق شهروندی و اجرای حقوق ملت در قانون اساسی تأکید کند.

پژوهشگر نمونه کشور به نقش مردم در ساختار تصمیم سازی اشاره کرد و گفت: وجه جمهوریت نظام سیاسی ایران دال بر آن است که نظام جمهوری اسلامی بر مردم تکیه دارد و از همین رو جمهوریت باید در همه عرصه های زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی محقق شود. تکیه نظام بر مردم بدان معناست که نظام اسلامی به مطالبات و افکار عمومی و اقدام عمومی و جمعی مردم احترام می گذارد. هم چنین زمینه های قانونی واگذاری امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به مردم را تسهیل می کند. در مجلس آینده باید مشارکت مردم در همه عرصه ها، سرمایه اصلی نظام و تضمین کننده تصمیمات باشد.

ساری ادامه داد: در خوزستان هم در دوره‌های مختلف بر ابعاد مختلف توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تاکید شده است، اما امروز زمان آن است که با رویکردی کل‌نگر، پیشرفت و توسعه متوازن و همه جانبه در بستر امکانات و شرایط تاریخی کشور در دستور کار مدیریت عالی استان قرار گیرد. پیشرفت و توسعه‌ای که ضمن برآوردن نیازهای نسل حاضر خوزستان، نسل‌های آتی را هم لحاظ کرده و فقدان توازن‌های ناشی از یک جانبه‌نگری سبب بروز مشکلات بیشتر و افزایش گشادگی دره تبعیض در آینده نشود.

مهمترین مشکل اقتصادی کشور و راهکارهای پیشنهادی

موضوع دوم مورد بحث را با هر کدام از نمایندگان در میان می گذاریم: مهمترین مشکل اقتصادی کشور را چه می دانید و چه راهکارهایی برای آن پیشنهاد می دهید؟

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص چالش های جدی اقتصاد ایران گفت: اقتصاد ایران مشکلات ساختاری و رفتاری بی شماری را تاکنون تجربه کرده است و حتی کار در برخی موارد به جایی می رسد که اقتصاددانان نمی توانند اولویتی برای مشکلات اقتصادی تعریف کنند چرا که دلایل متفاوتی وجود دارد که اقتصاد در ایران را با چالش مواجه می کند. تورم، بیکاری، بی توجهی به تولید ملی، واردات بی رویه و بسیاری دیگر از این قبیل موارد وجود دارد که اقتصاد ما را با مشکل مواجه کرده است ولی در این بین نباید فراموش کنیم که خام فروشی نفت و اتکای بیش از حد اقتصاد به درآمدهای نفتی یکی از چالش های اقتصادی ایران به شمار می رود که در صورت حل شدن این معضل، بسیاری دیگر از مشکلات در آن قابل حل است.

حسینی با بیان اینکه در حوزه نفت از زمان کشف آن در مسجدسلیمان تاکنون بیشتر خام فروشی کرده ایم و از دیگر مزایای سایر فرآورده های آن به خوبی استفاده نکرده ایم، گفت: باید با قدرت به این بخش ورود کنیم و اقتصاد مقاومتی را در حوزه نفت و گاز به اجرا در آوریم چرا که در این بخش قوانین خوبی داریم اما این قوانین اجرا نمی شوند. ذخایر نفت و گاز در ایران تقریبا رتبه اول جهان را دارد و از نظر نیروی انسانی ایران ظرفیت بسیاری دارد به طوری که از نظر جوان بودن و استعداد نیروی انسانی با بسیاری از کشورهای دنیا قابل مقایسه نیستیم.

 نامزد مورد حمایت اصولگرایان در انتخابات مجلس دهم، کاهش وابستگی به نفت را یک فرصت دانست و افزود: تقویت شرکت های دانش بنیان از دیگر رویکردهای ما به شمار می رود زیرا سه هزار شرکت موجود در این عرصه داریم و از طرفی۳۷۰ میلیون بازار هدف مثل عراق و کشورهای همسایه وجود دارد و تقویت بخش خصوصی، بسیار کمک حال در این عرصه است.

جویجری، نامزد اصولگرای این دوره مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه بحث در خصوص اینکه یکی از مهمترین چالش های اقتصادی ایران را در چه موضوعی می بیند، اظهار کرد: در کنار تورم که همیشه مردم ایران را آزاد داده است و قدرت خرید مردم را کاهش می دهد، به نظر می رسد در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی ایران، عدم حمایت مناسب از تولید داخلی است به گونه ای که این روزها تولیدکنندگان ما به شدت با مشکل مواجه هستند و دولت برنامه عملی برای حمایت از تولید کنندگان ندارد. اگر تولید کنندگان ما به خوبی حمایت شوند بی شک می توان به بهبود شرایط اقتصادی، ایجاد رونق در بازارها و حل مشکل بیکاری امیدوار بود در غیر اینصورت چندان امیدی به حل مشکلات نیست.

 وی عنوان کرد: در مجلس آینده باید رفع موانع تولید در اولویت باشد و باید به تولید ملی توجه کنیم نه اینکه نگاه مان به خارج از کشور باشد و این موضوع در دیدگاه اقتصاد مقاومتی هم وجود دارد.

کاندیدای ائتلاف اصولگرایان مجلس دهم با یادآوری اینکه نقدینگی موجود در جهت توسعه تولید نیست، گفت: می‌توان نقدینگی را از طریق ابزارهای جدید مالی به سمت تولید هدایت کرد. همانطور که امسال دولت از برخی از این ابزارها برای جذب نقدینگی استفاده کرد و برای سال آینده نیز تصمیم دارد ۳۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی تنظیم کند. در حال حاضر واحدهای تولیدی در آستانه تعطیلی یا نیمه تعطیلی هستند به همین دلیل به دنبال این قضیه، بیکاری هم اتفاق می افتد و با توجه به این قضیه چند مزیت فوری فوتی داریم که باید از آن استفاده کرد.

جویجری تصریح کرد: در حال حاضر ۸۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی بانک هاست که مدیریت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن در دست بانک مرکزی است و بقیه در اختیار بانک هاست بنابراین بانک ها می توانند نقش فعالی در زمینه حمایت از واحدهای تولیدی داشته باشند.

در پایان این بحث ساری دیگر نامزد دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در خصوص مهمترین مشکل فعلی اقتصاد ایران که باید در دستور کار مجلس قرار بگیرد بیان کرد: فساد اقتصادی، سبب فرسایش سرمایه اجتماعی، کاهش اعتماد مردم، بالا رفتن هزینه‌های انجام فعالیت‌ها، تخصیص غیربهینه منابع، نفی شایسته‌سالاری و بر هم زدن ساختار عدالت در ایجاد فرصت‌هاست. مبارزه با فساد به خصوص در اقتصاد، بخش مهمی از حکمرانی شایسته و مدیریت صحیح جامعه است. مبارزه با فساد از مطالبات تاریخی مردم خوزستان بوده است و به واسطه اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در مراکز بانکی و صنعتی مانند اختلاس سه هزار میلیاردی رخ داده، ضرورت آن بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. مجلس دهم باید تلاش کند با به کارگیری روش‌های علمی و تجربه و دانش بشری، به دور از هیاهو و برخورد شعاری، به مقابله با علل و زمینه‌های بروز فساد بپردازد.

ساری افزود: بدیهی است به مانند بسیاری از دیگر اهداف مهم، مبارزه با فساد به تعامل تنگاتنگ سایر دستگاهها نیازمند است و عزم جدی برای این کار باید وجود داشته باشد. تحقق این نوع از مبارزه هماهنگ و همه‌جانبه با فساد می‌تواند آغازگر حرکت به سوی برقراری عدالت و تبعیض‌زدایی واقعی باشد.

مهمترین چالش های استانی

حسینی در خصوص یکی از شاخص ترین مشکلاتی که این روزها استان خوزستان با آن دست و پنجه نرم می کند اظهار کرد: در کنار مشکلات از قبیل بیکاری، عقب ماندگی ها و نبود شایسته سالاری در استان خوزستان، بی شک این روزها، معضلات زیست محیطی به چالشی جدی برای مردم خوزستان تبدیل شده اند و مردم برای این موارد بسیار نگران هستند. گرد و غبارهایی که همیشه مردم خوزستان را آزار داده و حتی در کمال تاسف، ماندگاری طولانی مدت آن در سال های مختلف باعث شده بسیاری از نخبگان به دنبال مهاجرت باشند و یا اینکه برخی ها از استان رفته اند. در کنار این موارد می توان به عدم رغبت سرمایه گذاران در استان و مشکلاتی که برای تاسیسات صنعتی پیش آمده نیز اشاره کرد. بارش باران های اسیدی که در آغاز فصل زمستان به علت انباشت آلودگی به وجود می آید نیز معضلی جدی در استان به شمار می رود.

وی ادامه داد: ولی در این میان نباید از مشکل همیشگی و ناتمام انتقال آب کارون به سایر استانهای کشور به سادگی گذشت که از نظر مردم خوزستان این مشکل فراتر از همه مشکلات استان است و مردم به شدت به دنبال پایان یافتن بحث های مربوط به انتقال کارون هستند.

جویجری بزرگترین چالش موجود در استان خوزستان را وجود تبعیض و نبود شایسته سالاری در استان عنوان کرد و گفت: اعتقاد دارم با توجه به ظرفیت های بالای خدادادی، انسانی، طبیعی، صنعتی و … در استان خوزستان، وجود یک مدیریت هماهنگ، همگرا، همدل، عدالت محور، کلان نگر و مدبر به راحتی می تواند رگه های تبعیض که مردم و نخبگان این روزها از آن شکایت می کنند را از بین ببرد.

 وی تاکید کرد: اگر مدیریتی در استان با شرایط پیش گفته حاکم بود، اکنون چنین مشکلاتی نداشتیم و آنها می توانستند از شدت درد مردم بکاهند و در نهایت آن را از بین ببرند. امروز مردم و نخبگان خوزستان از نبود شایسته سالاری و تبعیض به شدت گله مند هستند و این وضع باید رفع شود و نگاه تبعیض آمیز برای همیشه در خوزستان از بین برود.

ساری نیز در مورد مهمترین چالشی که در استان وجود دارد با تاکید بر اینکه این روزها مشکلات زیست محیطی خوزستان را با چالش جدی مواجه کرده است، بیان کرد: جوانان به عنوان اصلی ترین نیروی اجتماعی که بنیان توسعه و آینده استان و کشور بر توانمندی ها، امید و سرزندگی آنان قرار دارد، نیازمند حمایت، تقویت و فراهم کردن فرصت های ارتقای کیفیت زندگی خود هستند. مجلس آینده باید سه دغدغه اساسی جوانان یعنی اشتغال، مسکن و ازدواج را نیازهای اساسی آنان دانسته و تلاش خود را در حیطه منابع و امکانات کشور برای کاستن از دغدغه ها در این عرصه ها به کار بگیرد. در ضمن، ما بر این مهم واقف هستیم که اشتغال و به کارگیری نیروی بومی در صدر مسائل جوانان خوزستان و اهواز است و دو مقوله مسکن و ازدواج به انحای مختلف متاثر از اشتغال است و از همین رو در چارچوب تلاش برای نجات اقتصادی، حل مشکل بیکاری جوانان باید در اولویت قرار گیرد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان