کد خبر: 304013
تاریخ انتشار: شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی طرح احداث کارخانه تولید پترولیوم کک ایران به شرکت فرانسوی اَکسِنس واگذار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، قرارداد مربوط به این طرح بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت فرانسوی اَکسِنس (Axens) در تهران امضا شد.

این قرارداد را مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو و فرانسیس ناتی ول (Francis Nativel) معاون اجرایی این شرکت فرانسوی امضا کردند.

شرکت اَکسِنس از شرکت‌های تابعه «آی اف پی ایی اِن» (IFPEN) فرانسه، یکی از معتبرترین شرکت‌های بین‌المللی و ارایه‌دهنده مهندسی (لایسنسور) فناوری‌های پیشرفته در زمینه فرایندهای پالایشگاهی، پتروشیمی‌، کاتالیزورها، مواد جاذب و سوخت‌های جایگزین و همچنین خدمات مشاوره‌ تخصصی از جمله مهندسی پایه و تفصیلی و انجام مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی به منظور بهینه‌سازی عملکرد واحدهای پالایش است.

براساس قرارداد امضا شده، شرکت فرانسوی موظف است طی مدت چهارماه نسبت به انجام مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی قابل قبول توسط بانک‌های خارجی برای طرح احداث کارخانه تولید پترولیوم کک اقدام کند. در نظراست که پس از انجام مطالعات امکان‌سنجی طرح، فراخوان بین‌المللی احداث کارخانه برگزار شود.

طرح تولید پترولیوم کک که برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود یکی از طرح‌های توسعه‌ای ایمیدرو است که با هدف تأمین بخش مهمی از نیاز صنایع تولید آلومینیوم کشور تعریف شده و درآن ماده اولیه (ته‌مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاهی) به مواد پر ارزشی نظیر پترولیوم کک و محصولات مایع (نفتای سبک و سنگین، گازوئیل سبک و سنگین، LPG) تبدیل می‌شود. پایلوت اصلی این طرح به منظور تست فناوری در شهریور ماه سال 1394 راه‌اندازی شد.

طرح احداث کارخانه تولید پترولیوم کک در منطقه آزاد اروند واقع در استان خوزستان اجرا می‌شود.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان