کد خبر: 303920
تاریخ انتشار: شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

محمد مطرودی در گفتگو با مهر، عنوان کرد: شرکت جهاد نصر فارس (به کارفرمایی مؤسسه جهاد نصر) و شرکت فراز صنعت، مسئول اجرای طرح رهبری در خرمشهر هستند که جهاد نصر متولی سه هزار و ۱۰۰ متر و شرکت فراز صنعت نیز مسئولیت اجرای این طرح در مساحتی دو هزار هکتاری را دارد.

وی به پیشرفت های اجرای این طرح در خرمشهر اشاره و اظهار کرد: طرح پیشرفت های خوبی داشته که از دو هزار هکتار، ۸۰۰ هکتار آماده آبشویی و تحویل به کشاورزان است.

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه برای سه هزار هکتار نیز قرار است اتفاقات خوبی رخ دهد، توضیح داد: از سه هزار هکتاری که به جهاد نصر سپرده شده است و محدوده شلمچه را شامل می شود، نزدیک به یک هزار و ۳۰۰ هکتار آزاد شده که کار در بیش از ۴۰۰ هکتار در حال اجرا است.

مطرودی، آماده سازی زمین ها برای فراهم سازی امکان کشت را از اهداف اجرای این طرح در خرمشهر دانست و عنوان کرد: تسطیح، ایجاد زهکش های روباز و زیر زمینی و آماده تحویل شدن این زمین ها برای کشت نخیلات و میانه کاری از اهداف اجرای طرح مقام معظم رهبری در خرمشهر است.

وی با بیان اینکه ۱۰ ایستگاه پمپاژ برای آبرسانی به زمین های زراعی مسیر شلمچه در نظر گرفته شده است، توضیح داد: در حال حاضر کانال هایی از اروند برای آبیاری وجود دارد که با توجه به افت کیفیت آب اروند، در آینده اقدام به پمپاژ آب از کارون می شود و زمین ها با آبی شیرین آبیاری خواهند شد.

مشکلات اجرای طرح رهبری در شلمچه

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر همچنین به برشماری مهمترین مشکلات پیش روی روند سریع اجرای طرح پرداخت و عنوان می کند: جلب رضایت کشاورزان شرطی اساسی است اما اکثر کشاورزان یا در منطقه حضور ندارند و یا تعدد ورثه مالک پیشین و اختلاف نظرهای آنها مشکلاتی را ایجاد می کند.

مطرودی ادامه داد: از بین رفتن مرز زمین ها پس از جنگ تحمیلی و همچنین بحث دژ مرزی که ۲۰۰ متر را در برگرفته و این زمین ها که در گذشته تا اروند امتداد داشتند را محدود کرده است، از دیگر مشکلات اجرای این طرح است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه جلب رضایت روستاییان پیش شرط اجرای این طرح است، گفت: پس از هماهنگی هایی که با کشاورزان به عمل می آید، قراردادی منعقد می شود که طبق قرارداد زمین ها به مدت مشخصی تحویل شرکت های مجری می شوند و شرکت های مجری ملزم به پایان کار در مدت زمانی تعیین شده، هستند.

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه از روستائیان انتظار همکاری و در اختیار قرار دادن زمین ها را داریم، افزود: طرح مقام معظم رهبری ۲۵ ماهه تعریف شده است که در خرمشهر این طرح از سال ۹۴ آغاز شده و باید تلاش شود تا پیش از این مدت پایان یابد.

مطرودی ایجاد تشکل توسط مالکان زمین ها در کوتاهترین زمان را نیز خواستار شد و توضیح داد: ایجاد تشکل برای داشتن مدیریت واحد در مورد بحث هایی همچون آبیاری و دستگاه های پمپاژ را می طلبد و این تشکل ها باید مدیریت طرح را بر عهده گیرند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان