تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 30368
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵

این روش که چند سالیست در خوزستان مد شده و برخی گمان می کنند با راه اندازی و لشکرکشی و اجرای شوی بازدید و برگزاری جلسات متعدد و خبر پراکنی بیشمار می توانند در چشم مردم و مرکز نشینان فعال جلوه دهند، مطمعناً خیال باطل است.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

این روش که چند سالیست در خوزستان مد شده و برخی گمان می کنند با راه اندازی و لشکرکشی و اجرای شوی بازدید و برگزاری جلسات متعدد و خبر پراکنی بیشمار می توانند در چشم مردم و مرکز نشینان فعال جلوه دهند، مطمعناً خیال باطل است.

به گزارش عصر اهواز، اکثر مدیران خوزستانی بر این باورند که باید زمان زیادی را به شرکت در نشست های مختلف اختصاص دهند و از این نظر بسیار تحت فشار هستند.

البته اگر هزینه های واقعی این قبیل نشست ها را مورد بررسی دقیق قرار دهند، مسلماً کمتر وقتشان را صرف شرکت در جلسات یا برگزاری آنها خواهند کرد.

نیک می دانیم بهترین جلسات آنهایی هستند که فقط با حضور افراد مرتبط با موضوع تشکیل می شوند و ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه ها، دانش ایشان برای دست یابی به یک هدف مشخص مورد استفاده بهینه قرار گیرد.

موضوع دیگر «هزینه فرصت از دست رفته» است. به عبارت دیگر، شرکت کنندگان با حضور در یک جلسه غیرضروری فرصت انجام کارهای دیگری که ممکن است برای سازمان ارزشمند باشند را از دست می دهند.

با این مقدمه به سخنان برخی مسئولین خوزستانی می پردازیم تا مشخص شود که این عزیزان هم از برگزاری جلسات متعدد بدون خروجی خسته شده و خوب می دانند شهروندان خوزستانی منتظر اجرای مصوبات این نشست ها هستند.

در همین زمینه مجید ناصری نژاد نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی شامگاه یکشنبه گذشته و در آخرین جلسه شورای اشتغال اظهار کرد: یکی از مهمترین دغدغه های ما در استان خوزستان رفع بیکاری است؛ جلسات متعدد تشکیل و مصوباتی هم داشته ولی متأسفانه اجرایی نمی شود و در مراحل اجرایی و اداری گرفتار می شود.

همچنین امید حاجتی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان با ظرافت خاص و آگاه از اینکه مردم از این جلسات بدون ثمر خسته شده اند، با اشاره به این‌که برای رفع مشکلات استان نیازمند دوندگی زیادی است، خاطرنشان کرد: دغدغه اکثر مسئولان، اجرایی نکردن مصوبه‌ها است و برای اجرایی کردن آن‌ها نیازمند اعتبارات بالایی است که دولت در تأمین این اعتبارات دچار مشکل شده است.

پس از برگزاری این جلسه شورای اداری که با اعتراض نمایندگان، مسئولین و رسانه ها از اجرایی نشدن مصوبات همراه بود، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان طی تماس تلفنی با یکی از رسانه های استانی، نتایج پیگیری های مصوبات استان به حاضرین در جلسه شورای برنامه ریزی را چنین بیان کرد و گفت: در حال پیگیری مصوبه های دولت برای استان خوزستان هستیم که به لطف خدا مشکلی تا اینجای کار وجد ندارد. موضوع آب شرب شمال استان پیگیری شده است و در است رابطه و تامین منابع مالی از سوی بانک های عامل به نتیجه رسیده است و موافقت خود را اعلام کرده اند، همچنین برای حوزه شمال شرق نیز در حال انجام رایزنی هایی هستیم که در آن مورد نیز مشکلی سد راه ما نیست.

این در حالیست که پس از اعتراضات برخی رسانه های منتقد و مستقل معمولاً یک چنین مصاحبه هایی انجام می شود و مسئولین ذیربط الفاظی همچون، “تاکنون پیگیر مصوبات جلسات برگزار شده هستیم و به نتایج خوبی هم رسیدیم و…” که مشخص نیست این نتایج خوب چه زمانی آشکار خواهد شد و مشکلات بیشمار این خطه کمتر می شود؟

از سویی دیگر فعالین اجتماعی سیاسی از این وعده ها خسته شده و به جای شهرندان با قلم خود به موضوع تعدد جلسات استانی و چرایی عدم اجرای مصوبات این نشست ها ورود کرده اند و به جای برخی رسانه ها در نقش رسانه برای احقاق حق مردم تلاش بسیار می کنند!

در همین زمینه علی عبدالخانی یکی از این فعالین نوشت: برگزاری جلسات برای اتخاذ تصمیم و رفع یک‌ معضل یا تسهیل یک امر معین نه تنها امر مذمومی نیست بلکه جزیی لاینفک از فلسفه وجودی دستگاهها و موسسات مختلف دولتی به شمار می رود.

وی در بخشی از یاداشت خود آورده: نگاهی به خوزستان نشان می دهد که این‌ استان پیشتاز و رکوردشکن تشکیل جلسات بدون خروجی است. آنچه در یک‌ جلسه باید مورد توجه قرار بگیرد آن است که چه شخصی ( اعم از حقیقی یا حقوقی ) باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهد و مسئولیت عدم انجام امور محوله در زمان تعیین شده چیست؟

آیا این اصل اساسی که راه را بر دریافت نتایج و خروجیهای مناسب از جلسات هموار می سازد، در این همه جلسات که بعضاً صفت شبانه نیز می گیرند، رعایت می شود؟

بعبارتی لازمه هر جلسه تعیین حدود مسئولیت هر کدام از حاضران در جلسه ( در فرض عدم عمل به وظیفه ) است، آیا به این اصل بدیهی در جلساتی که شبها و روزهای اهواز و استان را در می نوردد، کمترین اعتنا و توجهی می شود؟ بدیهی است که عدم توجه به اصول و ضوابط برگزاری جلسات، به خروج آنها از فلسفه تاسیسی منجر خواهد شد.

تشکیل جلسات در حقیقت‌ وسایلی برای تحقق اهداف هستند که بر اساس مشاهدات موجود آنچه در استان و اهواز می بینیم، تهی شدن بسیاری از جلسات از محتوا و فاصله گرفتن آنها از فلسفه تاسیسی و در یک‌ کلام تبدیل شدن جلسات خوزستانی به هدف بجای آنکه وسیله ای در جهت تحقق اهداف باشند‌…

خوزستان در بسیاری از شاخصهای غیر ایجابی، پیشگام و پیشتاز است که در یک تحول منحصر بفرد و نوین، اینبار رکورد شکن برگزاری جلسات متنوع و گوناگون و مجهول النتیجه به نسبت سایر استانها شده است.

به گزارش عصر اهواز، باتوجه به این روش که چند سالی است در خوزستان مُد شده و برخی گمان می کنند با راه اندازی و لشکرکشی و اجرای شوی دید و بازدید و برگزاری جلسات متعدد و خبر پراکنی بیشمار می توانند در چشم مردم و مرکز نشینان فعال جلوه دهند، مطمعناً خیال باطل است.

این استان تشنه حرکات جهادیست و اگر تعداد این جلسات و بازدیدها و همچنین مصوبات بیشتر و بیشتر گردد، از مشکلات استان کم نمی شود تا مادامی که حرکتی صورت پذیرد.

 

پی نوشت اول: شهرداری اهواز یکی از پر جلسه ترین ها در کشور است و هر زمان که به مدیرانش برای مصاحبه و… تماس گرفته می شود، وی پیام می دهد در جلسه هستم. سوال اینجاست که با این همه جلسه چرا وضعیت اهواز اینگونه است؟

پی نوشت دوم: از مسئولین جلسه محور خواهشنمدیم مصوبات اجرایی شده ی جلسات سال گذشته تا کنون را به رسانه های استان اعلام کنند.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

مطالب مرتبط
اشتراک گذاری