کد خبر: 303580
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: روح اعتکاف خارج از قالب و جزئیات آن، ایجاد فرصتی برای خلوت با محبوب است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خوزستان، اظهار کرد: روح اعتکاف خارج از قالب و جزئیات آن، به معنی ایجاد فرصتی برای خلوت با محبوب است. همانگونه که انسان هنگام مشکلات و سختی به جایی پناه می‌برد و سر بر شانه کسی می‌گذارد، اعتکاف نیز سر گذاشتن بر شانه خداوند است.

وی ادامه داد: اعتکاف به این صورت است که انسان معتکف به مدت سه روز در مسجد مستقر می‌شود و شخص پس از ادای نیت، به عبادت می‌پردازد و باید تنها جهت کارهای ضروری از مسجد خارج شود.

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: همچنین در این مدت، معتکف روزه‌دار است که توصیه می‌شود فرد به خلوت با خویش و تفکر در زندگی و معاد، تلاوت قرآن و آماده‌سازی روحی جهت حضور مجدد در عرصه فعالیت‌های اجتماعی بپردازد. همچنین باید از امور دنیایی مانند جدل کردن، خرید و فروش، بیان حرف‌های ناشایست، استعمال مواد خوشبوکننده و آرایشی خودداری کند.

شفیعی با بیان این‌که «مفهوم اعتکاف با جزئیات متفاوت، در دیگر ادیان ابراهیمی نیز وجود دارد» افزود: در قرآن کریم از عکوف و عاکف سخن به میان می‌آید و در اسلام اعتکاف یک سنت محبوب و مبارک نبوی است.

وی در خصوص اهتمام و اعتنای پیامبر(ص) به انجام اعتکاف، گفت: پیامبر اسلام(ص) هر سال دهه آخر ماه مبارک رمضان را در مسجد معتکف می‌شدند و اهمیت اعتکاف برای ایشان در حدی بود که در سالی که به دلیل عدم حضورشان در شهر نتوانستند معتکف شوند، در رمضان سال بعد علاوه بر اعتکاف در دهه سوم ماه رمضان، دهه دوم را نیز جهت قضای اعتکاف سال گذشته، معتکف شدند.

شفیعی افزود: بنابراین اعتکاف امر واجبی نیست که پیامبر(ص) قضای آن را اداء کند اما اقدام ایشان در این راستا، بیانگر والایی و ستودگی این سنت نبوی است.

وی بیان کرد: از نظر شرعی ایام اعتکاف سه روز است و در کشور نیز در ایام البیض؛ روزهای 13، 14 و 15 ماه رجب اعتکاف صورت می‌گیرد. همچنین بسیار پسندیده و ستوده است که اعتکاف رمضانیه نیز مورد توجه مردم قرار بگیرد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان