کد خبر: 303495
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

یک فعال محیط زیست در خوزستان گفت: احساس مسئولیت فردی و اجتماعی در امور روزمره؛ به ویژه در مصرف آب و انرژی و پاکیزه نگه‌داشتن محیط زندگی و کار، موجب حل بسیاری از مشکلات و معضلات زیست محیطی خواهد شد.

هژیر کیانی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به روز زمین پاک، اظهار کرد: روز ۲۲ آوریل مصادف با دوم اردیبهشت، جهت پاسداشت زمین، جشن گرفته می‌شود. چنین ایده‌ای ۴۷ سال پیش از سوی جان مک مونل، فعال صلح در همایش یونسکو پیرامون محیط زیست مطرح شد و مورد موافقت قرار گرفت.

وی افزود: شعار روز زمین پاک در سال جاری با عنوان “درختان برای زمین و زمین برای زندگی” نام‌گذاری شده است.

این فعال محیط زیست عنوان کرد: افزایش رد جمعیت جنگل‌ها و تخریب‌های متعدد تغییرات اقلیمی موجب ایجاد تهدیدهای جدی برای زمین شده است. همچنین آلاینده‌های مختلف در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خانگی موجب شده است زمین وضعیت مناسبی نداشته باشد.

وی ادامه داد: نقش انکارناپذیر دولت‌ها در تمام جهان و حرص و طمع انسان مصرف‌گرای معاصر، بر زمین سنگینی می‌کند و توان تاب‌آوری بخش‌هایی از زمین به شدت کاهش یافته است؛ همان‌گونه که در ایران با این واقعیت تلخ مواجه هستیم، می‌توان گفت که خوزستان نیز زخمی از زخم‌های بزرگ زمین است.

کیانی با اشاره به وجود یک مجموعه‌ ناپاک در خوزستان گفت: پسماندهای رها شده، آلودگی‌های صنعتی و نفتی، سنگینی سدهای بتنی بر پیکره خوزستان، زوال رو به رشد جلگه ناشی از فعالیت‌های نامناسب، افزایش زه‌آب‌های نیشکر و تخریب جنگل‌ها، از جمله عوامل ایجاد این مجموعه ناپاک در زمین خوزستان است.

وی با اشاره به وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد زیست محیطی، بیان کرد: آگاهی‌بخشی به جامعه و ترویج گفتمان “پرسش‌گری و مطالبه‌گری زیست محیطی” در دولت‌ها جهت داشتن زمین پاک و محیط زیستی سالم، از جمله وظایف سازمان‌های مردم‌نهاد است.

این فعال محیط زیست خوزستان افزود: اگرچه تخریب‌های دولت‌ها و شرکت‌ها افزایش یافته و سرعت احیاء و ترمیم آسیب‌های وارد شده به زمین بسیار کمتر از شدت تخریب است ولی امید است که انسان امروزی با مشاهده پدیده‌هایی از جمله سیل اخیر در خوزستان، با تفکر، جهت کاهش عوامل این حوادث تلاش کند.

وی ادامه داد: شاید اکنون کمتر کسی از تخریب جنگل‌ها و مراتع که موجب پیدایش سیلاب است، صحبت کند و سوء مدیریت در سد و نیروگاه نیازمند تحقیق است. بنابراین کلیه رخدادها نشان می‌دهد که باید به وسیله آموزش در پاسداری از زمین تلاش کرد و در پی آن، دولت‌ها و شرکت‌ها را نیز به رعایت الزامات نکات زیست محیطی موظف کرد.

کیانی اظهار کرد: احساس مسئولیت فردی و اجتماعی در امور روزمره، به ویژه در مصرف آب و انرژی و پاکیزه نگه‌داشتن محیط زندگی و کار، موجب حل بسیاری از مشکلات و معضلات زیست محیطی خواهد شد. همچنین لازم است که افراد جامعه و خانواده‌ها آگاهی‌های زیست‌ محیطی خود را افزایش دهند.

وی با بیان این‌که نقش رسانه‌ها در افزایش آگاهی زیست محیطی غیرقابل انکار است، عنوان کرد: در هر جایی که زمینه مشارکت از سوی دولت‌ها فراهم و موانع و تنگ‌نظری‌ها برداشته شده است، مردم نیز در آن زمینه به خوبی عمل کرده‌اند.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان