کد خبر: 303437
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۱

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

‌اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، در واکنش به اظهارات اخیر شهردار و یک عضو شورای شیراز در خصوص سد تنگ‌سرخ و لزوم احداث آن، اعلام کرده است که برخی نگران ۲۵۰۰ هکتار اراضی اطراف محل احداث سد هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در پاسخ به سخنان شهردار و عضو شورای شهر شیراز، گفته است: شهر تاریخی شیراز با قدمت بیش از هزار سال، همواره در کنار رودخانه خشک واقع بوده و شهر قدیمی شیراز دقیقا به صورت متمرکز و در کنار رودخانه قرار داشته است.

در این جوابیه تاکید شده است: طی هزاران سال گذشته با وجود بارندگی‌هایی که بیشتر و شدیدتر هم بوده، هرگز سیل ویرانگری در شیراز رخ نداده است. این در حالی‌ است که در سال‌های اخیر عمدتا با کاهش بارندگی و وقوع پدیده خشکسالی مواجه بوده‌ایم و بیلان بارندگی بسیار پایین است.

در پاسخ محیط‌زیست فارس آمده است: لذا در صورت وقوع سیل باید مد نظر داشته باشیم که اولا تنها راه مقابله با سیل ایجاد سد نبوده و نیست، ثانیا اگر مسئولان محترم شهرداری و شورای شهر نگران وقوع پدیده سیل در شیراز هستند، باید جوابگوی این سئوال باشند که چرا در اطراف رودخانه خشک که محل مقابله با گذر سیل در شهر است، ساخت و ساز انجام و به حریم و بستر رودخانه تجاوز شده است.

محیط‌زیست استان فارس در جوابیه خود، با اشاره به خیابان سازی در دو طرف بستر رودخانه، آن را عامل کاهش عرض رودخانه بیان و اضافه کرده است: سالهاست که بستر بخش عظیمی از رودخانه لایروبی نشده و در بخش پایین دست رودخانه، از پل پیرنیا به بعد، رسوبات زیادی در بستر رودخانه جمع شده و عرض آن به کمتر از ۲۰ متر کاهش یافته است، لایروبی، ایجاد دیورارهای حفاظتی در اطراف رودخانه و حفظ بستر رودخانه، عوامل مهمی در جلوگیری از بروز سیل محسوب می‌شوند.

در این جوابیه آمده است: کسانی که در اطراف و بستر رودخانه خشک خیابان‌سازی و ساختمان‌سازی کرده و مجوز ساخت و سازها را صادر می‌کند باید در مقابل خطر وقوع سیل در شیراز تعهد دهند یا کسانی که حافظ محیط زیست و سلامت شهروندان هستند؟ مسئولیت پیشگیری از وقوع سیل با محیط زیست است یا شهرداری‌ها؟ بدون شک شهرداری شیراز باید در این زمینه پاسخگو باشد.

محیط زیست استان فارس تاکید کرده است: صدور مجوز برای ساخت سد تنگ سرخ تصمیم ملی است که باید در کمیته ارزیابی زیست محیطی و ماده ۲ ملی کشور صادر شود، شهردار محترم و شورای محترم شهر می‌توانند مطابق با ضوابط و قوانین کشور مجوز ساخت سد را از سازمان محیط زیست کشور کسب کند و این مجوز استانی نیست.

در جوابیه محیط‌زیست فارس با تاکید براینکه استفاده از جملاتی نظیر “باید ساخت سد انجام شود” توسط شهردار شیراز، غیر اصولی است، افزوده است: مگر محیط‌زیست مجوز ساخت سد را صادر کرده است که عضو محترم شورا عنوان می‌کند؛ ” محیط‌زیست باید ۱۵ میلیارد هزینه ساخت سد را بازگرداند”.

اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با یادآوری اینکه محیط زیست از ابتدا با احداث سد تنگ سرخ مخالف بوده است، تاکید دارد: کسانی که نگران وقوع پدیده سیل هستند، در نظر داشته باشند که با شانتاژ، تشویش اذهان و ایجاد فشارهای روانی در جامعه به هدفشان نخواهند رسید، محیط زیست نمی‌خواهد این بحث‌ها ادامه یابد، اما برخی نگران ۲۵۰۰ هکتار از اراضی اطراف محل احداث سد هستند!

در پاسخ حفاظت محیط زیست فارس با تاکید براینکه شهرداری و شورا باید پاسخگوی حوادث احتمالی و آسیب‌های آن باشند، اعلام کرده است: هیچگونه مسئولیتی متوجه سازمان محیط زیست نخواهد بود و بدیهی است در صورت شروع مجدد ساخت سد، این اداره کل اقداماتی قانونی را وفق مقررات انجام خواهد داد.

به گزارش ایسنا، عصر دوشنبه، محسن معین عضو شورا و علی‌رضا پاک‌فطرت شهردار شیراز در خصوص خطر وقوع سیل در صورت بارندگی شدید هشدار داده و تاکید کرده بودند که اگر سد تنگ سرخ احداث نشود، با یک بارندگی شدید مانند آنچه در هفته گذشته، برخی استان‌ها نظیر خوزستان آن را تجربه کردند، شیراز با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان