کد خبر: 303002
تاریخ انتشار: دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

رییس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه دیابت یک بیماری خاموش است و ممکن است افراد مبتلا از بیماری خود اطلاع نداشته باشند، اظهار کرد: لازم است افرادی که استعداد ابتلا به دیابت را دارند، آزمایش های قند خون را به طور منظم انجام دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر شکرالله سلمان زاده در نشست خبری هفته سلامت که (۲۹ فروردین ماه) در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت هر ساله در تاریخ ۷ آوریل برحسب اینکه چه مشکلی در جهان بیشتر سلامت افراد را تهدید می کند، شعاری بر می گزیند که امسال با توجه به اهمیت دیابت، شعار ” غلبه بر دیابت” را به عنوان شعار سال جاری در نظر گرفته است.

وی افزود: دیابت سومین کشور پرجمعیت دنیا پس از کشور چین و هند است؛ ۴۲۵ میلیون نفر در دنیا در کشور دیابت زندگی می کنند و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ این رقم به ۵۵۲ میلیون نفر برسد.

رییس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه دیابت یک اورژانس بهداشت جهانی است، گفت: نیمی از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود اطلاع ندارند و همچنین بیش از ۸۰ درصد از افراد مبتلا به دیابت در کشورهای در حال توسعه و کم درآمد زندگی می کنند.

وی عنوان کرد: گذار اپیدمیولوژیک یک مشکل جهانی است و این تجربه برای کلیه کشورهای جهان ملموس است. اکنون بیماری های واگیر به زانو در آمده و دانشجویان دیگر بیماری هایی از جمله تیفوس، مالاریا و سایر بیماری های واگیردار را مشاهده نمی کنند، در حالی که آمار بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و انواع سرطان ها به ویژه در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است.

سلمان زاده با بیان اینکه ۸۰ درصد بیماری های غیر واگیر در کشورهای در حال توسعه و کم در آمد مشاهده می شود، گفت: منطقه خاورمیانه بیشترین آمار مبتلا به دیابت را دارد و ایران نیز در رتبه سوم در منطقه خاورمیانه در زمینه میزان بالای بیماران دیابتی قرار دارد.

وی با بیان این که از هر ۱۲ ایرانی یک نفر مبتلا به دیابت است، اظهار کرد: در منطقه خاورمیانه ۳۷ میلیون نفر با دیابت زندگی می کنند که به نظر می رسد حدود ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر نیز از بیماری خود آگاهی ندارند.

رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به بیماری های غیرواگیر گفت: تغییر سبک زندگی، تغذیه نامناسب، فعالیت بدنی کم و مصرف سیگار و دخانیات ۴ عامل عمده ایجاد بیماری های غیر واگیر است.

وی با بیان اینکه دیابت یک بیماری خاموش است و ممکن است افراد مبتلا از بیماری خود اطلاع نداشته باشند، اظهار کرد: افرادی که استعداد ابتلا به دیابت را دارند لازم است آزمایش های قند خون را به طور منظم انجام دهند.

سلمان زاده گفت: اکنون در تمام مراکز سلامت جامعه، کارشناس تغذیه وجود دارد که به مردم مشاوره رایگان می دهند و شناسایی افرادی که در معرض دیابت یا مبتلا به آن هستند، از مهم ترین وظایف آنها است.

وی بیان کرد: تنها ۳۰ درصد مردم ایران از نظر تغذیه دارای وضع مناسب هستند و همچنین یک سوم از زنان ایرانی سندروم متابولیک دارند که ناشی از سبک زندگی ناسالم است.

به گزارش خبرنگار ایسنا؛ دکتر ایرج نظری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، نیز اظهار کرد: دیابت تمامی اعضای بدن را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم درگیر می کند ولی به بخشی از ارگان های حیاتی بدن از جمله قلب، کلیه، چشم، اعصاب و عضلات آسیب بیشتری می رساند.

وی افزود: حدود ۴۰ درصد از بیماران دیابتی دچار مشکلات نارسایی کلیه می شوند که این افراد باید هفته ای سه بار به مدت چهار ساعت دیالیز شوند؛ بنابراین درگیر شدن اعضای بدن در بیماری دیابت می تواند مشکلات و تبعات بسیاری را برای بیمار در پی داشته باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: لازم است به سوی سبک زندگی سالم رفت و پیش از رسیدن به مراحل بحرانی، این بیماری را کنترل کرد. در کشور ما بسیاری از آمارها دقیق نیست و بسیاری از بیماران شناسایی نشده اند.

وی افزود: بیماری دیابت با این وسعت مستلزم اطلاع رسانی و آگاهی دهی بیشتری به مردم است بنابراین باید با فرهنگ سازی، اطلاعات عمومی را در این زمینه افزایش داد.

نظری عنوان کرد: در استان خوزستان اکنون یک هزار و ۵۰۰ بیمار به دیالیز نیاز دارند که یک هزار نفر از این بیماران در شهرستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اهواز هستند.

وی با بیان این که برای هر بیمار دیالیزی به یک دستگاه دیالیز نیاز است، گفت: اکنون دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دارای ۲۰۰ دستگاه دیالیز است در حالی که با توجه به جمعیت نیازمند دیالیز، به ۲۵۰ دستگاه دیالیز نیاز دارد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان