کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 302922
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، اسماعیل ایدنی در نشست خبری با شعار غلبه بر دیابت که یکشنبه در دانشگاه جندی شاپور برگزار شد، اظهار کرد: اهمیت روز سلامت از سال ۱۹۵۰ توسط سازمان بهداشت جهانی مورد توجه قرار گرفت که طی آن هفتم آوریل را به نام  روز جهانی بهداشت نامگذاری کرده اند و در ایران هم مصادف با هجده فروردین است.

وی افزود: در ایران به دو دلیل تغییراتی را در روز منتسب دادند؛ اولین دلیل مصادف بودن با پایان تعطیلات نوروزی است و در این تعطیلات بخش زیادی از فعالیت های وزارت بهداشت معطوف به خدمت گذرانی در تعطیلات نوروزی است و دلیل دیگر اینکه یک روز تمرکز کردن بر این موضوع مهم کافی نیست، به همین دلیل روز جهانی بهداشت در کشور ما تبدیل به هفته سلامت شده و هر ساله برنامه های مختلفی در این هفته  برگزار می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: سلامت، مسئله ای کاملا فرابخشی است و روز به روز تأثیر مدیریت صرف خدمات بهداشتی درمانی به منظور ارتقای سلامت محدودتر می شود، اگر هدف غایی نظام های سلامت را در سراسر جهان، افزایش طول عمر با کیفیت خدمات سلامت برای مردم تلقی کنیم، زمانی که به مؤلفه های حاکم بر سلامت تمرکز کنیم، خواهیم دید که بسیاری از این عوامل فرابخشی هستند.

ایدنی بیان کرد: هفته سلامت فرصت بسیار خوبی برای تبیین اهمیت و جایگاه سلامت و جلب مشارکت مردم و همکاری نهادهای فرابخشی (نهادهای حاکمیتی، مردمی و اجرایی) است تا با بازنگری در زمینه توانمندی ها و دستاوردهای این حوزه به هدف نهایی که افزایش طول عمر باکیفیت جامعیت تحت پوشش ما است، برسیم.

وی با اشاره به اینکه بدون همکاری خود مردم و  حمایت همه جانبه مدیران ارشد به اهداف خود نخواهیم رسید، گفت: توسعه پایدار فقط از مسیر توسعه انسانی عبور می کند؛ توسعه انسانی نیز بر پایه انسان سالم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز عنوان کرد: اگر به دنبال توسعه همه جانبه جامعه خود باشیم باید به این مقوله توجه ویژه ای داشته باشیم، بنابراین همه سیاست گذاری هایی که در سطوح مختلف جامعه انجام می گیرد به یک نوعی باید سلامت محور باشند. بسیاری از تصمیمات گرفته شده ممکن است ارزش افزوده مادی و ثروت خوبی برای جامعه ایجاد کند اما تأثیرات پایدار و طولانی مدتی را روی سلامت افراد جامعه بر جای بگذارد، مانند امری که در استان خوزستان مانند ریزگردها، با تبعات آن مواجه هستیم.

ایدنی یادآور شد: فرهنگ سازی در راستای ارتقای سلامت و تأکید بر اصلاح روش زندگی اهداف مهم حوزه سلامت در این هفته است. با روند مدرنیزاسیون و شهرنشینی و جابجایی جمعیت از روستاها به شهر شاهد ایجاد تغییراتی در سیمای بیماری ها هستیم که لازم است دستگاه سلامت توجه ویژه ای به این جابجایی داشته باشد.

وی ادامه داد: امروزه بیماری های واگیردار حتی جزو ۱۰ علت اول مرگ و میر در کشور نیستند اما از سوی دیگر میزان بیماری هایی مانند بیماری های قلبی ـ عروقی، دیابت، سندرم های متابولیک، سرطان ها، سوانح، بیماری های تنفسی که عمدتا بیماری های غیر واگیردار هستند به عنوان خطرات اصلی نظام سلامت در کشور مطرح هستند. البته در حال حاضر بیماری های جدید (نوظهور) مانند آنفولانزاها و بیماری های عفونی دیگر در حال افزایش شیوع هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: نظام سلامت باید به دنبال شناسایی این خطرات و سازماندهی لازم برای مقابله با آن باشد.  اکنون بیشترین عامل عمر از دست رفته در کشور بیماری های غیرواگیر قلبی ـ عروقی و سرطان ها است که بخش زیادی از آن ها با اصلاح الگو و روش زندگی قابل برطرف شدن هستند.

ایدنی اظهار کرد: دیابت به عنوان یکی از عوامل مهم ناتوانایی ها و مرگ و میرها در سطح جهانی، کشور و استان خوزستان رو به افزایش است که نشان می دهد کنترل مناسبی بر عوامل ایجاد دیابت نداشتیم. مهمترین عامل در این زمینه اصلاح روش زندگی است که باید فرهنگ سازی و اطلاع رسانی کافی با تأکید بر شعار سال (غلبه بر دیابت) در این زمینه انجام شود.

وی تأکید کرد: نقش سازمان های مردم نهاد نیز در ارتقای سلامت نقشی غیر قابل انکار است، این نهادها می توانند در افزایش سطح سلامت و ارتقای فرهنگ عمومی سلامت نقش ویژه و مهمی داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: باید تناسب درستی بین بیان چالش ها، مشکلات، موفقیت ها و دستاوردهای نظام سلامت باشد و بدانیم حل بسیارری از مسائل نیاز به زمان خاص خود دارد. به عنوان مثال در صورت تمایل به اجرای یک برنامه بنیادی در  حوزه سلامت، باید ظرفیت تخت های بستری استان که یکی از چالش های ما است را ارتقا دهیم که این مهم نیازمند ساخت و ساز بیمارستان است و همین امر هم به طور میانگین سه تا پنج سال زمان خواهد برد.

ایدنی بیان کرد: یکی از نکات مهمی که از سوی مدیران حوزه سلامت باید انجام شود، مشخص کردن عوامل مؤثر در سلامت برای مردم است. همچنین باید مشخص شود که عوامل مختلف مانند اقلیمی، مشکلات جاده ای و غیره چه تأثیراتی در سلامت دارند.  متأسفانه از سال ۱۳۹۰تا ۱۴۰۰ میزان دیالیزهای کشور ۲.۵ برابر بیشتر خواهد شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان