کد خبر: 302886
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مراسم بزرگداشت روز جهانی حفاظت از بناها با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایکوم ایران فردا (دوشنبه) در شوش خوزستان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، سیداحمد محیط طباطبایی – قائم مقام ایکوم ایران – با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه کمیته ملی ایکوموس شعار امسال خود را «بناهای ورزشی» نام‌گذاری کرده، بیان کرد: به همین مناسبت در این مراسم از معماری ورزش صحبت می‌شود.

او با اشاره به سابقه ورزش در کالبدهای شهری و روستایی افزود: اینکه قدیمی‌ترین فضاهای ورزشی کشور کدام هستند و نسبت این بناها با کل بافت شهر در گذشته چگونه بوده است، از موضوعاتی است که در این مراسم به آن پرداخته می‌شود.

مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه، پیشنهاد ثبت ورزشگاه امجدیه سابق (شهید شیرودی کنونی) را در فهرست آثار ملی به عنوان قدیمی‌ترین استادیوم ورزشی تهران عنوان کرد.

علیرضا قلی‌نژاد، معمار و عضو ایکوم ایران دیگر سخنران مراسم بزرگداشت روز حفاظت از بناها است که سخنانی با موضوع “چشم‌انداز فرهنگی” خواهد داشت.

او با اشاره به شکل گیری مفهومی تحت عنوان «چشم انداز فرهنگی‌» در دهه ۹۰ میلادی اظهار کرد: همه‌ی آنچه به عنوان میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی در حوزه‌های ملموس و ناملموس می‌شناسیم زمانی‌که در یک مجموعه قرار می‌گیرند، منظر فرهنگی تاریخی نام می‌گیرند، به نحوی که حتی احساسی که در یک محیط دارید و آن را ارزشمند تلقی می‌کنید، منظر فرهنگی است .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در ۲۹ فروردین ۱۳۶۱ خورشیدی (۱۸ آوریل ۱۹۸۲) توسط ایکوموس پیشنهاد شد و در بیست و دومین کنفرانس جهانی یونسکو در سال ۱۳۶۲ به تأیید رسید. این روز ویژه موقعیتی را فراهم می‌آورد که آگاهی‌های عمومی در باب تنوع میراث جهانی، کوشش‌های لازم برای حفاظت از آن و همچنین توجه به آسیب‌پذیری آنها افزایش یابد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان