کد خبر: 302836
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

استاندار خوزستان با تأکید بر همکاری و تعامل تمام دستگاه ها و نهادهای مرتبط با برداشت غلات گفت: با توجه به اینکه برداشت در خوزستان در یک بازه زمانی کوتاه و حدود یک ماهه تا ۴۰ روزه انجام می‌شود و خصوصا با توجه به سیلاب اخیری که ضرر هایی را به مردم وارد کرد باید به شکلی عمل کنیم که خدای ناکرده حداقل در بحث برداشت لطمه‌ای به مردم وارد نشود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، عبدالحسن مقتدایی در نشست برداشت غلات که روز گذشته در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در سال گذشته به علت حساسیتی که وجود داشت، همه موارد طبق روال معمول هر دستگاه و ماموریت‌های مربوطه و با هماهنگی انجام شد.

وی افزود: همه باید همت کنند و اکنون هم باید در خصوص حفاظت محصولات چه از نظر حوادث غیرمترقبه مانند احتراق و چه از نظر امنیت اقدامات لازم انجام شود و همچنین در خصوص حمل پول باید از همین حالا به بانک‌ها تأکید شود که تمام مسائل امنیتی رعایت شود.

مقتدایی با بیان اینکه در استانی هستیم که دائما حوادث پیش بینی نشده در آن اتفاق می‌افتد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در زمان انتخابات هستیم و عملیات برداشت به اوج خود رسیده است باید به صورتی اقدام کنیم که لطمه و صدمه‌ای به مردم وارد نشود و با در دست گرفتن محوریت کار در عملیات برداشت نهایت همکاری را انجام دهیم.

مقتدایی عنوان کرد: باید شهرستا‌ن‌ها را که از لحاظ وسعت و یا کمبود وسایل و یا مشکلاتی که به تصمیمات ویژه نیاز دارند مشخص کنیم و در حل مسائل آنها تأکید داشته باشیم و با توجه به اینکه در مقطع کوتاهی برداشت محصولات را باید انجام دهیم و از این نظر کار سنگینی را به عهده داریم باید به تمام مسائل رسیدگی شود و نکته مهم هم پرداخت‌های به موقع است و به بانک کشاورزی هم تأکید شود که از همین الان وضعیت نقدینگی و پشتیبانی لازم را انجام دهد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه در خصوص امنیت مراکز خرید باید توجه لازم انجام شود، بیان کرد: پلیس راه حتما کنترل های لازم را انجام می‌دهد و فرمانداران نیز باید توجه کنند که از بازار سیاه و آن بخشی که همیشه کار خود را کرده است به نحوی جلوگیری شود که شاید این مساله گاهی ناشی از تعلل‌های ما باشد؛ بنابراین باید کنترل کارهای بخش دولتی را در دست بگیریم و اقدامات خود را با دقت انجام دهیم.

مقتدایی گفت: اگر در زمان برداشت نیز مشاهده کردیم که مصوباتی اجرایی نمی‌شود. جلسه‌ای در خصوص بررسی مشکلات مربوطه تشکیل و مشخص شود این مشکلات به چه حوزه‌ای بر می‌گردد و در این جلسه رفع موانع انجام شود.

پیش بینی تولید ۱٫۵ میلیون تن گندم در خوزستان

همچنین در این نشست کیخسرو چنگلوایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه سطح زیر کشت محصولات پاییزه استان یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است، اظهار کرد: از این رقم ۴۵ درصد سطح زیر کشت را گندم تشکیل می دهد و در استان بیش از ۱۵۰ هزار گندمکار وجود دارد؛ یعنی تقریبا ۷۵۰ هزار نفر از جمعیت خوزستان مستقیما از گندم ارتزاق می‌کنند و با لحاظ کردن صنایع تبدیلی و تکمیلی بیش از یک میلیون نفر از محل تولید فروش گندم ارتزاق می‌کنند.

وی گردش مالی سالیانه گندم در استان را سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دانست و تصریح کرد: این رقم نشانگر توجیه پذیری اقتصادی گندم در استان است.

چنگلوایی با اشاره به اینکه در افق توسعه ۱۴۰۴ ظرفیت تولید دو میلیون و ۶۰۰ هزار تن تولید گندم پیش بینی شده است، خاطرنشان کرد: بخش عمده توسعه این محصول از نظر تولید و سطح زیر کشت با توجه به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در خوزستان تعیین شده است.

وی با بیان اینکه در چهار سال گذشته علیرغم مشکلاتی که داشتیم روند رو به رشدی در زمینه تولید و خرید گندم پیمودیم، بیان کرد: ظرفیت تولید گندم امسال را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ظرفیت خرید آن گندم را یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن پیش بینی می‌کنیم که با سیلاب اخیر قطعا به بخشی از این پتانسیل خرید و تولید خسارت وارد شد که امیدواریم به حداقل برسد.

چنگلوایی با اشاره به برنامه‌های خوبی که در سال گذشته انجام گرفت، عنوان کرد: استخدام و بکارگیری ۵۴۰ کارشناس، حضور محققین، نظارت های فنی، مبارزه با بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز و غیره همه و همه نوید می‌دهد که سالی طلایی در زمینه تولید داریم و هنوز هم علیرغم سیلاب اخیری که اراضی کشاورزی را تحت تأثیر گذاشت، امیدواریم که به پیش بینی تولید خود دست یابیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به مقام اول استان خوزستان در تولید گندم در سطح کشور عنوان کرد: بیش از ۹۵ درصد از روغن خوراکی ما از خارج کشور تهیه می‌شود، بنابراین وزارتخانه برنامه ویژه‌ای برای محصولات تولیدی در نظر دارد، تا خاستگاه کلزا از استان‌های شمالی به خوزستان برگردد و بیانگر این است که برای تولید کلزا در امسال و سال‌های آتی به خوزستان امیدوار شده‌اند.

وی بیان کرد: جلسات برداشت از بهمن ماه به صورت مستمر تشکیل می‌شد و با توجه به ظرفیت سازی بسیار خوب در سطح خوزستان، انتظار داریم تا کلیه مراکز خرید را در اختیار داشته باشیم و فرمانداران نیز مانند سنوات گذشته ستاد برداشت خرید گندم را در شهرستان‌های خود تشکیل بدهند.

چنگلوایی افزود: اکنون در بخشی از شهرستان‌ها این ستاد تشکیل شده است. همچنین کمباین‌های مورد نیاز نیز بصورت بومی و بخشی خارج از استان تأمین شده و می شود و مشکلی از این نظر نداریم.

وی سال گذشته را از نظر تأمین اعتباری و پرداخت بهای به موقع گندم سال خیلی خوبی دانست و گفت: امیدواریم با توجه به مشکلات اخیر و سیلاب با همکاری و پیگیری بانک کشاورزی حداقل در خصوص پرداخت و تأمین پول گندم تأخیری ایجاد نشود و همچنین از پلیس راه و راهنمایی رانندگی و فرماندهی نیروی انتظامی انتظار داریم مانند سال‌های گذشته برای حفظ نظم و امنیت به ما کمک کنند.

چنگلوایی اظهار کرد: شرکت پخش و پالایش فراورده های نفتی نیز همواره با ما همکاری داشتند و خواهش ما این است که امسال هم همکاری کنند و سازمان آتش نشانی نیز با توجه به رو به گرما رفتن هوا و افزایش دما و به تبع آن افزایش حرارت و افزایش احتمال آتش سوزی در مزارع همکاری و آمادگی لازم را در صورت بروز اتفاق داشته باشند.

وی با بیان اینکه کل تولید استان باید ظرف یک ماه برداشت شود، این موضوع را مشکلی بزرگ قلمداد کرد و اظهار کرد: در کنار برداشت محصولات پاییزه باید در همین بازه زمانی چغندر قند و سیب زمینی را برداشت کنیم و انجام عملیات برداشت و مدیریت آن کار خیلی سنگینی است و همکاری تمام نهادهای مربوطه را همچون سال‌های گذشته می‌طلبد. همچنین از اداره‌کل حمل و نقل در خصوص تأمین کامیون‌ها و حمل و نقل حتی از طریق ناوگان استان‌های دیگر نیز انتظار همکاری داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: اطلاعات به موقعی که اداره کل هواشناسی از چند روز قبل در اختیار ما قرار می‌داد و به تبع آن اطلاع رسانی به موقع به کشاورزان باعث شد تا خسارت بارندگی نسبت به سال‌های گذشته خیلی کمتر شود و این اقدام اداره کل هواشناسی شایسته تقدیر است و همچنین از سازمان صدا و سیما نیز قدردانی می‌کنیم و امیدواریم این همکاری‌ها کماکان ادامه یابد.

چنگلوایی با بیان اینکه ۵۰ درصد گندم دوروم کشور در خوزستان تولید می شود، خاطرنشان کرد: این گندم حدود ۳۰ تومان نسبت به گندم نان گرانتر است و برای صنایعی مانند بیسکویت و ماکارونی استفاده می شود و از میزان تولید ۶۰۰ هزار تن گندم دوروم کشور ۳۰۰ هزار تن در خوزستان تولید می شود.

وی افزود: همچنین ۴۰۰ هزار تن میزان حمل و نقل گندم به استان‌های دیگر است و استان خوزستان به ۱۳ استان و گاها ۱۹ استان دیگر حمل و نقل گندم دارد و با توجه به اینکه امسال گندم وارداتی نداشتیم و امکان صادرات نیز از استان و نیز از مرزهای کشور وجود دارد خواهشمندیم که هیچ گندمی بدون کسب مجوز از شرکت غله و بازرگانی از استان خارج نشود.مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان