کد خبر: 302811
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۲:۴۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مهرگروه بین الملل: کنگره برزیل از روز گذشته و پس از آنکه دادگاه عالی این کشور با درخواست دولت برای متوقف کردن استیضاح «دیلما روسف» رئیس جمهور فعلی مخالفت کرد، بررسی این طرح را آغاز کرد.

بررسی طرح استیضاح روسف در کنگره سه روز طول می کشد و این در حالی است که صحن کنگره و حتی خیایان های شهرهای مختلف برزیل صحنه تظاهرات موافقان و مخالفان روسف است بطوریکه برخی رسانه ها از احتمال بروز درگیری در برزیل سخن می گویند.

روسف متهم است که در آستانه برگزاری انتخابات عمومی سال ٢٠١۴، که دومین دوره ریاست جمهوری او بود، با تخطی از قانون بودجه، هزینه‌های دولتی را افزایش داده و همچنین به دستکاری در آمار دولتی مبادرت ورزید تا نظر مساعد رای‌دهنگان را جلب کند.

برای استیضاح روسف لازم است دو سوم نمایندگان پارلمان برزیل رای مثبت بدهند تا استیضاح صورت بگیرد و بر اساس بررسی های انجام شده از سوی مطبوعات برزیلی بیش از نیمی از نمایندگان موافق با برگزاری این استیضاح هستند.

در صورتیکه پارلمان برزیل به این استیضاح رای مثبت بدهد، این تصمیم به سنا برزیل ارجاع می شود و در صورتیکه سنا نیز با اکثریت آرا به این استیضاح رای دهد، دیلما روسف طی شش ماه مجبور است از ریاست جمهوری برزیل استعفا دهد و به احتمال زیاد پس از وی «میشل تمر» معاون روسف به عنوان جانشین موقت تعیین می‌شود.

در همین حال، روسف پنجشنبه چهار وزیر کابینه خود را که عضو مجلس نمایندگان نیز هستند، با این هدف که بتوانند در رای گیری پایان هفته جاری در مجلس برای تصمیم گیری در مورد استیضاح به نفع وی شرکت کنند، برکنار کرد.

به گفته منابع محلی برزیل، هدف روسف از این اقدام، این است که این چهار نفر در روز رای گیری برای اینکه رئیس جمهوری مورد استیضاح قرار نگیرد، به نفع وی رای دهند.

این چهار وزیر عبارتند از «مائورو لوپس» وزیر هواپیمایی غیر نظامی، «سلسو پانسرا» وزیر علوم، فناوری و نوآوری، «مارسلو کاسترو» وزیر بهداشت و «پاتروس آنانیاس» وزیر توسعه کشاورزی.

در صورتی که مجلس نمایندگان و سنای برزیل تصمیم به استیضاح روسف بگیرند، وظایف ریاست جمهوری وی به حال تعلیق درخواهد آمد و «میشل تمر» معاون وی که از حزب جنبش دمکراتیک برزیل است، جایگزین او خواهد شد.

رئیس جمهوری برزیل اکنون در انتظار جلسه روز ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین) پارلمان است که طرح استیضاح وی را به رای خواهد گذاشت. در صورتی‌ که مجلس سنا با رای اکثریت تصمیم بگیرد که روسف را برای محاکمه به دادگاه‌ بفرستد، احتمال برکناری رئیس جمهوری وجود دارد.

میشل تمر و دیلما روسف

تمر در رویای ریاست جمهوری

بر اساس قانون اساسی برزیل در صورت برکنار شدن روسف، معاون وی «میشل تمر» بر مسند ریاست جمهوری می نشیند و این در حالی است که روسف معاون خود را به خیانت و دسیسه چینی علیه خود متهم کرد.

رئیس جمهوری برزیل، تمر را سردسته توطئه گران خواند که به دنبال برکناری وی از قدرت است و یک کودتا را طراحی کرده است.

روسف که دولت وی طی ماه ها و روزهای اخیر با بحران وخیم سیاسی روبه رو است، در نطقی استیضاح خود را در ارتباط با اتهامات وارده، کودتا خواند. روسف در آن تاریخ و در واکنش به موضوع استیضاح خود گفته بود: بگذارید تا کنگره کار خود را برای استیضاح پیش ببرد، اما به این سادگی از قدرت کنار نخواهم رفت.

با این وجود هر چند هنوز رای گیری کنگره (مجلس) برزیل برای برکنار روسف انجام نشده اما با این وجود تمر اقدامات خود را برای تشکیل کابینه آتی آغاز کرده و در این راه ابتدا به سراغ افرادی رفته که بتوانند مسئولیت اقتصادی را برعهده بگیرند.

در همین رابطه رویترز از رایزنی تمر با «پائولو لمه» رئیس موسسه مالی «گلدمن ساچز» برای عهدهدار شدن سمت وزیر اقتصاد خبر داده است.

البته چندی پیش برخی از نمایندگان کنگره خواستار آن شده بودند که تمر نیز به دلیل فصساد مالی از سمت خود برکنار شود در صورت محقق شدن این امر برزیل شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام خواهد بود و بدین ترتیب شاید شاهد بازگشت «لولا داسیلوا» رئیس جمهور سابق به قدرت باشیم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان