کد خبر: 302694
تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، عبدالحسین مقتدایی پیش از ظهر امروز شنبه در جمع خبرنگاران در خرمشهر از قاچاق نشدن از مرزها خوزستان خبر داد و گفت: از مرزهای  خوزستان از شلمچه تا هندیجان چه خاکی و چه آبی قاچاق کالا تقریبا به صفر رسیده است.

وی افزود: چون استان ما همجوار با مناطق دیگر است آنچه هم کشف شده مربوط به ورود از مرزهای استان خوزستان با هفت بندر، بازارچه و پایانه هایش نبوده است.

استاندار خوزستان در ادامه به اقدامات اقتصادی برای رونق مرزها اشاره و عنوان کرد: از جمله کارهای خوبی که انجام شده فعال کردن بخش اقتصادی مرزها با محوریت مردم بوده که حجم صادرات با حضور مردم و خصوصا مبحث مبادلات مرزی توسط تعاونی ها و کالاهای همراه مسافر است که ساماندهی آن در کل استان به تدریج و با هدف محور  قرار دادن صادرات نمود داشته است.

مقتدایی به دارای بودن تعاونی های موفق در زمنیه مبادلات تجاری در سطح استان همچون کسب عنوان تعاونی برتر توسط دو تعاونی در شادگان در زمینه صادرات تاکید و اظهار کرد: فعال شدن بنادر و گمرکات و تعاونی ها، امنیت اقتصادی و به دنبال آن تمام ابعاد امنیتی را در مرز ایجاد می کند.

وی ادامه داد: ما موظف هستیم با استفاده از دستور العمل ها و قوانین موجود، رزق حلال را برای تمام مرزنشینان خود فراهم کنیم و باید کار را به سمت و سویی هدایت کنیم که از این امکان فراهم شده به لحاظ جغرافیایی استان و هم دستورالعمل ها بهترین بهره را ببینیم.

مقتدایی متذکر شد: هنگامی که اقتصاد سالم و فعال در مجاری قانونی هدایت شود امر  قاچاق امر گرانی خواهد شد و برای کسانی که می خواهند  از اقتصاد به نحوه دیگری استفاده کنند صرفه نخواهد داشت.

یک هفته برای براورد خسارت سیل لازم است

استاندار خوزستان به اتفاقات اخیر ناشی از جاری شدن سیلاب در بخش های از استان نیز اشاره و اظهار کرد: برآورد میزان خسارت  بحران، یک هفته زمان می برد. امیدواریم با برآورد  از تاسیسات شهری و روستایی و اموال مردم یک برآورد کاملی داشته باشیم و آن را به مرکز اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه، اینک تنها می توانیم بگوییم در بخش اعظم طول رودخانه ها بیشتر جنبه آبگرفتگی بود تا سیل، بیان کرد: خدا را شاکریم که هیچ اتفاقی برای مردم نیفتاد و قطعا مردم ضرر و زیانی به خاطر آبگرفتگی دیدند که قرار شد ظرف یک هفته برآورد شود.

استاندار خوزستان از مردم به عنوان نماینده دولت بابت کاستی های موجود در کنترل شرایط عذرخواهی کرد و افزود: مردم باید بدانند فرزندانشان در دستگاه های اجرایی نهایت سعی خود و فراتر از وظیفه و امکانات موجود خدمات ارائه دهند.

مقتدایی به از سیلاب اخیر به عنوان یک نعمت یاد کرد و گفت: به اعتقاد من باید این اتفاق را به عنوان یک نعمت تلقی کنیم چون با اطلاع رسانی که داشتیم، اصل غافل گیری حاکم نبوده و  خسارت جانی در بر نداشته است.

وی ادامه داد: در عوض به وسیله این سیل هم لایروبی سد صورت گرفته و هم مسیر رودخانه یک بار کامل پاکسازی و به تعبیری لایروبی شده است.

پرداخت خسارت سیل زدگان حتمی است

استاندار خوزستان به موضوع خسارت دیدگان نیز پرداخت و گفت: بحث خسارت دادن یک بخشش مباحث بیمه ای است و که بخشی کشاورزان محصولات خود را بیمه نکردند اما بقیه بیمه بوده اند.

مقتدایی بر پرداخت حتمی خسارت تاکید کرد و در ادامه متذکر شد: زمانی هم مطالباتی  وجود دارد، مصوب هم می شود اما به علت عدم تامین اعتبارات مورد  تعویق می افتاد ایم مطالبات اصلش سرجای خود خواهد بود اما این پرسه ممکن است زمان بر باشد.  منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان