کد خبر: 302674
تاریخ انتشار: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

اسماعیل جلیلی در گفتگو با مهر اظهار کرد: در جلسه چهارشنبه هفته قبل مجلس در خصوص رسیدگى به بودجه سال ٩۵ در بخش مصارف، بانک ها موظف شدند تا با استفاده از منابع قرض الحسنه جاری و پس انداز، وام ازدواج را به ۱۰ میلیون تومان با بازپرداخت چهارساله افزایش دهند.

وى اظهار کرد: نیروى جوان و مولد  کشور در طول سالهاى گذشته بیشترین خسارتها را از مشکلات اقتصادى در کشور متحمل شده اند. بحران بیکارى، مسکن، سرمایه اولیه و سربازى، بحران هاى اصلى جوانان بوده است که براى برون رفت از آنها به رغم اقدامات صورت گرفته، موفقیت جدى حاصل نشد هر چند اولویت اول با ایجاد اشتغال و ظرفیت سازى براى حل بیکارى جوانان بوده است.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس عنوان کرد: جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند و ازدواج نکرده اند در دو گروه قرار دارند. گروه اول کسانی هستند که تمایلی به ازدواج ندارند یعنی حتی اگر شرایطش را هم داشته باشند به دلایل مختلف از جمله راحتی تجرد و ترس از مشکلات تاهل نمی خواهند ازدواج کنند. عدم ازدواج این دسته به دلایل فرهنگی اجتماعی است که تغییر سبک زندگی، تغییرات فرهنگی، مسائل اجتماعی و … را شامل می شود. در این زمینه آموزش و فرهنگ سازی است که اثرگذار است.

جلیلی ادامه داد: دومین گروه کسانی هستند که تمایل به ازدواج دارند ولی به دلیل مشکلات اقتصادى توان ازدواج را ندارند. در کل همانطورى که اشاره شد موانع اقتصادی که جوانان در سن ازدواج با آنها مواجه اند؛  اشتغال، مسکن، سرمایه اولیه و سربازی تشکیل است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: نمایندگان مجلس در هفته گذشته براى کمک به ازدواج جوانان با تمرکز بر منابع قرض الحسنه بانکها که از منابع ارزان در اختیار بانکها و موسسات اعتبارى و مالى هست در بودجه میزان وام ازدواج را از به ۱۰ میلیون تومان افزایش داد تا روند نزولى ازدواج در چند سال گذشته  جوانان کشور را بهبود دهد.  

جلیلی عنوان کرد: هر چند سالهاست که بانک ها از منابع صفر درصدی قرض الحسنه جاری به سود خود، بهره مى برند و  ممکن است بانکها در اجراى این تبصره قانون بودجه ٩۵ مقاومت کنند ولی امید است، مجلس دهم، دولت و بانک مرکزى و مجمع بانکهاى کشور بر آن مدیریت و همکارى کنند تا سرمایه هاى اجتماعى کشور و نیروهاى  مولد در بحرانهاى اجتماعى گرفتار نشوند.

وی تصریح کرد: همانطور که گفته شد این اقدام در حالی انجام شده است که روند ازدواج به شدت نزولی بوده و در سال ۸۹ که تعداد آن ۹۰۰ هزار در سال بوده است، ‌در سال ۹۴ به ۶۸۰ هزار رسیده و ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج هستند.

جلیلی اظهار کرد:  هر چند در این شرایط با افزایش سرسام آور هزینه ها، این وام ها پاسخگوی مشکلات جوانان نیست ولى افزایش این وام به ۱۰ میلیون تومان می تواند کمک اندکی باشد به جوانانی که تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده دارند.

    منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان