کد خبر: 302558
تاریخ انتشار: جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

استاندار لرستان گفت: ۲۵۰ کیلومترراه روستایی، ۳۰ کیلومتر راه اصلی و ۱۰۰دهنه پل بزرگ و کوچک استان دچار خسارت سیل شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، مهندس «هوشنگ بازوند» در ستاد بحران استان با بیان این‌که در۹۰ ساعت بارندگی شاهد بارش ۱۶۰ میلی‌متری در خرم‌آباد بودیم، اظهار کرد: بخاطر این نعمت هزاران بار خدا را شاکریم.

وی با بیان این‌که بیشترین بارندگی در استان مربوط به خرم‌آباد و پلدختر بوده است، افزود: ۱۹۶ میلی‌متر بارندگی در خرم آباد به بروز سیل در این شهرستان منجر شده و ارتباط ۸۰ روستا با مرکز شهرستان‌ها قطع شده است. البته ارتباط موقت با این روستاها برقرار است اما هنوز این ارتباط کامل برقرار نشده است.

بازوند خاطرنشان کرد: ۱۰۰ دهنه پل بزرگ و کوچک تخریب، ۳۰ کیلومتر از محورهای اصلی(راه‌های اصلی و آزاد راه‌ها) و ۲۵۰ کیلومتر از راه‌های روستایی استان خسارت جدی دیدند.

نماینده عالی دولت در لرستان تصریح کرد: در شهرهای استان ۱۵۰۰ واحد منزل مسکونی مردم دچار آب‌گرفتگی شدند که بیشترین مربوط به شهر خرم‌آباد بوده که خسارت سنگینی به مردم( اسباب اثاثیه و اموال فروشندگان) وارد شده است.

وی یادآورشد: دستور تخریب پل‌های موقت در خرم‌آباد داده شده است و شهردار هر کجا احساس کرد که پل‌های موقت مشکل‌ساز هستند نسبت به تخریب آنان اقدام کنند.

بازوند افزود: در روستاهای استان ۲۰۰۰ واحد دچار آبگرفتی شدند اگرچه خساراتی که به واحدهای شهری بیشتر از واحدهای روستایی وارد شده است بنیاد مسکن کار کارشناسی لازم را در روستاها انجام می‌دهد.

استاندار لرستان گفت: با توجه به این‌که مسیر «خرم‌آباد – پلدختر»،«خرم‌آباد -اندیمشک» از طریق آزادراه مسدود شده بود که ساعت ۲ بامداد این محور که بعلت رانش زمین مسدود شده بود بازگشایی شده است.

وی ادامه داد: مسیر محور خرم‌آباد به پلدختر که بخاطر طغیان رودخانه کشکان مسدود شده بود که هم‌اکنون باز شده است.

بازوند خاطرنشان کرد: آب شرب شهرپلدختر با مشکلاتی مواجه است، به‌علت این‌که آب شرب باید از عرض رودخانه عبور می‌کرد و دبی رودخانه کشکان ۲۳۰۰میلی متر مکعب در ثانیه بوده است و منجر به تخریب لوله آب شرب پلدختر بوده است.

وی تصریح کرد: پیگیر مرمت لوله آب شرب پلدختر هستیم و تاکنون مرمت نشده و ۱۲ تانکر آبرسانی برای تأمین آب شرب پلدختر مستقر شدند.

استاندار با بیان اینکه خسارت سنگینی به کشاورزان و باغداران وارد شده است، اظهار کرد: تا روز دوشنبه خسارت‌های وارده از سوی دستگاه‌های اجرایی استان اعلام خواهد شد.

بازوند گفت: آب شرب ۱۴۳ روستا در استان قطع شده بود که از این تعداد ۷ مورد باقی‌مانده تا آب شرب آنان وصل شود، نهایتاً خسارت‌های زیادی به تأسیسات، شبکه آب‌رسانی، پل، راه‌ها و زیرساخت‌ها وارد شده است.

استاندار لرستان افزود: لرستان جزو استان‌های پرحادثه در بحث سیل و خشکسالی است.

وی با بیان این‌که ستاد امداد کشور لرستان را بخاطر حادثه‌خیز بودن ویژه ببیند و بالگرد و چندین خودروهای عملیاتی را به لرستان اختصاص دهند، افزود: پمپ‌های هلال‌احمر لرستان برای خارج کردن آب از منازل مردم پاسخگو نبود، با توجه به اینکه مردم اسباب و اثاثیه خود را بیمه نکردند دچار خسارت شدند.

بازوند از ستاد امداد کشور خواست که قایقی را به هلال احمر لرستان برای امدادرسانی بدهند.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید براینکه با توجه به بارندگی‌های خوب قطعاً پوشش گیاهی بالایی داریم باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از حریق در عرصه‌ها داشته باشیم، خاطرنشان کرد: متأسفانه روستای سفیدکن دشت سیلاخور در محاصره سیل است و از تیم مستقل سپاه، ارتش و قرارگاه درخواست می‌کنیم که نسبت به جابجایی این روستا اقدامات لازم را انجام دهند.

بازوند درباره آخرین وضعیت راه‌آهن گفت: بعلت این‌که پایه‌های یکی از پل‌ها در مسیر راه‌آهن شمال به جنوب از بین رفته هنوز تردد در این مسیر مسدود است. البته راه‌آهن خوزستان بازگشایی این مسیر را در دستور کار دارد.

انتهای پیاممطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان