کد خبر: 302377
تاریخ انتشار: جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر، عباس عراقچی در ارتباط تلفنی با بخش خبری ۲۱ در خصوص اجلاس سران کشورهای اسلامی گفت:‌ در این کنفرانس هیچ گونه ملاقانی میان رئیس جمهور روحانی و مقامات سعودی صورت نگرفته و اصلا قراری هم بر این کار نبوده است .

وی با اشاره به جو سنگین و مهم حاکم این نشست،نکاتی چند از سخنرانی دکتر روحانی را این طور بیان کرد که: تحلیل جامعی از جهان اسلام و راهکارهای مورد نیاز بیان و اشاره ای تاریخی به مسلمانان قرون گذشته و پیشرفت های حائز اهمیت آنها مطرح و اینکه چه شد که آن مسلمانان امروزه دچار فرقه گرایی و کشتار هم نوع خود شده اند.

عراقچی همچنین به نقش اسرائیل در دخالت های منطقه و جایگزین سازی اشتباه اهالی منطقه در اولویت های راهبردی جهت حل مشکلات اشاره کرد و گفت: آقای روحانی امنیت پایدار و حفظ جهان اسلام و مبارزه تا نابودی صهیونسیم را از نیازمندی های برجسته جهان اسلام عنوان کرد.

معاون وزیر امور خارجه به نقل از‌ رئیس جمهور روحانی ادامه داد: اگر میلیارد ها دلار خرج گروه های تروریستی نمی شد اوضاع جهان بسیار بهتر از شرایط کنونی بود.

وی فضای این کنفرانس را مغایر با اهداف این نشست عنوان کرد و افزود:‌ همبستگی،‌اتحاد و هم فکری از نشانه های بارزی بود که در این نشست و میان کشورهای مسلمان دیده نمی شد که البته این مشکل ریشه ای کهن دارد.

عراقچی در توضیح بیانیه ۲۰۰ بندی ایراد شده در این نشست به اهم آن اشاره کرد و گفت: موضوعاتی که بیشتر مورد بحث و بیان قرار گرفت؛ مشکلات جهان اسلام و البته فلسطین، بازگرداندن فلسطینیان به سرزمینشان و درگیری های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان، سوریه و گروهک های تروریستی و از همه مهم تر چهار بند ضد ایرانی بود.

وی ادامه داد:‌ بندهایی که بر ضد ایران تصویب و در این نشست قرائت شد مربوط به حادثه منا و پس از آن حمله به سفارت عربستان در ایران بود که با شیطنت سعودی ها در زمان غیبت ایران در این جلسات مطرح و تصویب گردید.

معاون وزیر امور خارجه در انتها به تلاش و دفاع صادقانه و قدرتمندانه مقامات ایرانی در مقابل بندهای نا مربوط ضد ایرانی در این جلسه اشاره کرد.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان