کد خبر: 302132
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، آدام زوبین معاون خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه از اقدام دولت این کشور برای جلوگیری ورود ایران به تجارت با گردش دلار خبر داد.

در معاملات بین المللی شرکت ها و کشورهای جهان با استفاده از دلار تجارت خود را انجام می دهند که این امر در کار آنها سرعت ایجاد می کند. زوبین می گوید آمریکا فعلاً تصمیم ندارد به ایران اجازه ورود به این گردش پولی را بدهد.

وی افزود: دولت آمریکا و اتحادیه اروپا بعد از اعلام برجام بسیاری از تحریم های ایران را لغو کرده اند ولی هنوز مسائل بسیاری وجود دارد باید در عرصه بین المللی حل شود.

قبل از تحریم های خارجی بانک های ایرانی با استفاده از واسطه های خارجی معاملات بین المللی خود را انجام می دادند که اکثر آنها در سوئیس مستقر بودند.

معاون خزانه‌داری آمریکا ضمن اذعان دوباره پایبندی ایران به «برجام» گفت که تا زمان اجرای این تعهدات از سوی تهران، به نفع واشنگتن نیست که در مبادلات تجاری ایران مانع‌تراشی کند.

برخی رسانه های آمریکا اعلام کرده بودند که آمریکا در حال بررسی ورود ایران به گردش دلار است که این ادعا از سوی زوبین رد شد.

روز سه شنبه «نورمان لامونت» وزیر دارایی سابق انگلیس به نمایندگی از بانکهای انگلیسی گفت: هنوز مشکل برقراری ارتباط با بانکهای ایرانی برای اروپایی ها وجود دارد.

وی افزود: البته مشخص است که چرا بانکهای اروپایی در این زمینه احتیاط به خرج می دهند چون اکثر آنها از واکنش شدید آمریکا هراس دارند.

لامونت در کنفرانسی اقتصادی در شهر لندن به این نکته نیز اشاره کرد که بیشتر بانکهای انگلیسی به خاطر جریمه های احتمالی از سوی آمریکا هنوز با ایرانی ها ارتباط برقرار نکرده اند.

این درحالی است که مقامات انگلیسی از مذاکراتشان با آمریکا برای سرمایه گذاری در ایران خبر می دهند. مارک پرایس وزیر سرمایه گذاری و تجارت انگلیس می گوید این کشور در حال بررسی موضوع ارتباط بانکهای انگلیسی با ایران است.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار ایران و جهان